Ծնվել է 1965թ. մարտի 5-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1983-1985 թթ. ծառայել է Գերմանիայի դեմոկրատական հանրապետությունում տեղակայված Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումներում:
1988 թ. մասնակցել է Արցախյան ազատագրական պայքարին։
1989-1991 թթ. եղել է Արցախյան ազատամարտի գաղտնի ջոկատների հրամանատարներից, ղեկավարել է Ստեփանակերտի 2-րդ կամավորական ջոկատը, հանդիսացել է կենտրոնական շտաբի անդամ, ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ջոկատների հրամանատարի տեղակալ։
1991 թ. հունիս «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ անձնագրի անճշտությունների պատճառով ԽՍՀՄ ՆԶ (Ներքին զորքեր) հրամանով ձերբակալվել է և 6 ամսից ավելի պահվել Բաքվի բանտերից մեկում։
1991թ. դեկտեմբերի 28 –ին Ստեփանակերտի թիվ 25 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992 թ. օգոստոս - 1993 թ. ապրիլ՝ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ
1992-1993 թթ. ղեկավարել է մարտական գործողությունները տարբեր ուղղություններով, մասնակցել Շուշիի ազատագրման պլանի նախագծմանը։
1992-1994 թթ. մասնակցել է մարտական գործողությունների դադարեցման բանակցություններին, եղել է ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ:
1992-1999 թթ. մասնակցել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային բանակցություններին։
1992 թ. մարտ - օգոստոս ՝ ԼՂՀ նախարարների խորհրդին կից ինքնապաշտպանության կոմիտեի անդամ, ԼՂՀ զինված ուժերի հրամանատարի տեղակալ
Օգոստոս 1992թ. - ապրիլ 1993թ.՝ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ
1993 թ. ապրիլ – նոյեմբեր՝ Պաշտպանության խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար
1993 թ. նոյեմբեր -1999 թ. դեկտեմբեր ՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար
1995-1999 թթ.՝ ԼՂՀ առաջին պաշտպանության նախարար
1995-1999 թթ.՝ կառավարության և ԼՂՀ նախագահին կից անվտանգության խորհրդի անդամ
1996թ. սեպտեմբերի 20-ին շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական աստիճան:
2004-2005 թթ. ստեղծել է «Խաչմերուկ» տեղեկատվական-վերլուծական հասարակական կազմակերպությունը (ք. Երևան)։

Родился 5-го марта 1965г. в городе Степанакерте.
1989-1991 гг. – один из подпольных командиров вооружённого сопротивления, командовал 2-й добровольной ротой Степанакерта, был членом центрального подпольного штаба, заместителем командира отрядов самообороны НКР.
Июнь 1991г. - в период проведения операции «Кольцо» был арестован по приказу командования ВВ СССР под предлогом нарушения паспортного режима и свыше 6 месяцев содержался в тюрьме города Баку.
28-го декабря 1991г. – от степанакертского избирательного округа №25 избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
Август 1992г. - апрель 1993г. – первый заместитель председателя совета самообороны НКР .
1992-1993гг. - осуществлял координацию боевых действий оборонительных районов НКР, участвовал в разработке плана операции по взятию Шуши.
1992-1994гг. - участвовал в переговорах о прекращении боевых действий на фронте, был членом Государственного комитета обороны НКР.
1992-1999гг. - участвовал в международных переговорах по урегулированию карабахского конфликта.
Март– август 1992г. - член комитета самообороны при совете министров НКР, заместитель командующего силами самообороны НКР.
Август 1992г. - апрель 1993г. — первый заместитель председателя комитета самообороны НКР.
Апрель – ноябрь 1993г. - исполняющий обязанности председателя комитета самообороны НКР.
Ноябрь 1993г. – декабрь 1999г. - командующий Армией обороны НКР.
1995-1999гг. –первый министр обороны НКР.
1995-1999гг.- член правительства и совета безопасности при президенте НКР.
20-го сентября 1996г. – присвоено воинское звание генерал-лейтенанта.
2004-2005 гг. - основал информационно-аналитическую общественную организацию "Хачмерук" (г. Ереван).