Ծնվել է 1965թ. մարտի 5-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1983-1985 թթ. ծառայել է Գերմանիայի դեմոկրատական հանրապետությունում տեղակայված Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումներում:
1988 թ. մասնակցել է Արցախյան ազատագրական պայքարին։
1989-1991 թթ. եղել է Արցախյան ազատամարտի գաղտնի ջոկատների հրամանատարներից, ղեկավարել է Ստեփանակերտի 2-րդ կամավորական ջոկատը, հանդիսացել է կենտրոնական շտաբի անդամ, ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ջոկատների հրամանատարի տեղակալ։
1991 թ. հունիս «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ անձնագրի անճշտությունների պատճառով ԽՍՀՄ ՆԶ (Ներքին զորքեր) հրամանով ձերբակալվել է և 6 ամսից ավելի պահվել Բաքվի բանտերից մեկում։
1991թ. դեկտեմբերի 28 –ին Ստեփանակերտի թիվ 25 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992 թ. օգոստոս - 1993 թ. ապրիլ՝ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ
1992-1993 թթ. ղեկավարել է մարտական գործողությունները տարբեր ուղղություններով, մասնակցել Շուշիի ազատագրման պլանի նախագծմանը։
1992-1994 թթ. մասնակցել է մարտական գործողությունների դադարեցման բանակցություններին, եղել է ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ:
1992-1999 թթ. մասնակցել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային բանակցություններին։
1992 թ. մարտ - օգոստոս ՝ ԼՂՀ նախարարների խորհրդին կից ինքնապաշտպանության կոմիտեի անդամ, ԼՂՀ զինված ուժերի հրամանատարի տեղակալ
Օգոստոս 1992թ. - ապրիլ 1993թ.՝ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ
1993 թ. ապրիլ – նոյեմբեր՝ Պաշտպանության խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար
1993 թ. նոյեմբեր -1999 թ. դեկտեմբեր ՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար
1995-1999 թթ.՝ ԼՂՀ առաջին պաշտպանության նախարար
1995-1999 թթ.՝ կառավարության և ԼՂՀ նախագահին կից անվտանգության խորհրդի անդամ
1996թ. սեպտեմբերի 20-ին շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական աստիճան:
2004-2005 թթ. ստեղծել է «Խաչմերուկ» տեղեկատվական-վերլուծական հասարակական կազմակերպությունը (ք. Երևան)։

Born on March 5, 1965 in the city of Stepanakert
1989-1991 - One of the underground commanders of the armed resistance, commanded the 2nd voluntary company of Stepanakert, was a member of the central underground headquarters, deputy commander of the self-defense units of the NKR
June 1991 - During the "Ring" operation, was arrested by the order of the USSR Military troops commander, with the pretext of violating the passport regime and was kept in prison in Baku for over 6 months
December 28, 1991 - Elected to the NKR Supreme Council of the first convocation from Stepanakert constituency No 25
August 1992 - April 1993 - First Deputy Chairman of the NKR Self-Defense Council
1992-1993 - Coordinated military operations of the defense forces of the NKR, participated in the development of the plan for the liberation Shushi
1992-1994 - Participated in the negotiations on the cessation of hostilities at the frontline, was a member of the NKR State Defense Committee
1992-1999 - Participated in international negotiations on the Karabakh conflict settlement of the March-August 1992. - Member of the Committee of Self-Defense at the Council of Ministers of the NKR, Deputy Commander of the Self-Defense Forces of the NKR