1966թ. ավարտել է Չանախչի գյուղի միջնակարգ դպրոցը:
1977-1978թթ.՝ «Ղարսովխոզգինտրեստ»-ի գլխավոր գյուղատնտես-խաղողագործ, ապա՝ կառավարչի տեղակալ-գլխավոր գյուղատնտես
1979թ.՝ ԼՂ արտադրական ագրարային միավորման («Ղարսովխոզգինտրեստի») գլխավոր տնօրենի տեղակալ
1986թ. հունվար - մարտ ՝ ԼՂ Արտադրական ագրարային միավորման գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար
1986թ. մարտ -1992թ. հունվար՝ ԼՂ Ագրոարդյունաբերական միավորման խաղողի և պտուղ-բանջարեղենի արտադրության բաժնի պետ
1991թ. դեկտեմբերի 28 –ին Շոշի թիվ 26 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Եղել է ագրարային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԳՀ նախագահության անդամ:
1994թ. հունվար որպես ԼՂՀ ԳԽ պատգամավորական պատվիրակության ղեկավար Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում Եվրախորհրդարանի հատուկ նիստում հանդես է եկել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ զեկույցով՝ ներկայացնելով ԼՂՀ պաշտոնական դիրքորոշումը:
1995թ. նշանակվել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր պետական ունեցվածքի հաշվառման և ապապետականացման վարչության պետ:
1996թ. դեկտեմբերի 25 -ին նշանակվել է ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար:
1998թ. մարտի 5-ին նշանակվել է ԼՂՀ վիճակագրության, պետական ռեգիստրի և վերլուծության պետական վարչության պետ:
1998թ. հունիս- 2000թ. հուլիս՝ ՀՀ «Գրեյթ Վելլի» ՀՁ ՍՊԸ փոխտնօրեն
2000թ. հուլիսի 31-ին նշանակվել է ԼՂՀ անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի վարչության պետ:
2001-2006թթ.՝ ԼՂՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ
2009թ. հունվար -2011թ. օգոստոս՝ ՀՊԱՀ Ստեփանակերտի մասնաճյուղի տնօրեն
2012թ. նոյեմբերի 19-ից ՝ «Արցախի գիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն, ապա՝ ավագ գիտաշխատող
2003թ. սեպտեմբերից դասախոսում է ԱրՊՀ գյուղատնտեսության ամբիոնում:
2009 թ.-ից դասախոսում է ՀԱԱՀ Ստեփանակերտի մասնաճյուղում:
Ունի գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան և դոցենտի գիտական կոչում:
Նախաձեռնել և կազմակերպել է 2009թ. երեք լեզուներով հրատարակված ԼՂՀ ատլասի ստեղծման աշխատանքները: ՀՀ Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի պահանջները բավարարող, արտերկրի և ՀՀ առաջատար գիտական ամսագրերում տպագրված 50-ից ավելի գիտական հոդվածների և ուսումնամեթոդական ցուցումների, մենագրության, ուսումնական ձեռնարկների հեղինակ է:
Պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 46 հրամանագիր 01.09.2007թ.), «Երախտագիտություն» մեդալներով (ԼՂՀ նախագահի 78-Ա հրամանագիր 01.10.2009թ.), ՀԱԱՀ Ոսկե մեդալով, Արցախի Գերագույն խորհրդի և ԱրՊՀ հուշամեդալներով:

1966г. – окончил среднюю школу села Чанахчи.
1977-1978гг. – главный агроном-винодел затем заместитель управляющего-главный агроном Карсовхозвинтреста.
1979г. – заместитель генерального директора  Карсовхозвинтреста.
Январь-март 1986ги.о. генерального директор Нагорно-Карабахского производственного аграрного объединения.
Март 1986г - январь1992г начальник отдела производства винограда, плодов и овощей Агропромышленного объединения Нагорного Карабаха.
28-го декабря 1991г от избирательного округа №26 села Шош избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва. Был председателем постоянной комиссии по аграрным вопросам, член президиума Верховного совета.
Январь 1994г– в качестве руководителя депутатской делегации Верховного совета НКР в городе Страсбурге на специальном заседании Европарламента выступил с докладом о решении азербайджано-карабахского конфликта, представив официальную позицию НКР.
1995г. - назначен начальником управления учета государственного имущества и разгосударствления при правительстве НКР.
25-го декабря 1996г–  министр сельского хозяйства НКР.
5-го марта 1998г– назначен начальником государственного управления статистике, государственного регистра и анализа НКР.
Июнь1998г- июль 2000г. – замдиректора ООО совместного предприятия "Грейт Велли".
31-го июля 2000г. – начальник управления Государственного единого кадастра недвижимости НКР.
2001-2006гг. – председатель Государственного комитета кадастра недвижимости НКР.
Январь 2009г.  –август 2011г. – директор степанакертского филиала Государственного аграрного университета Армении
19-го ноября 2012г. – замдиректора, затем старший научный сотрудник  ГНКО "Научный центр Арцаха".
Сентябрь 2003г. -  преподает на факультете агрономии АрГУ.
2009 г. - преподает в степанакертском филиале Национального аграрного университета Армении.
Имеет ученую степень доктора сельскохозяйственных наук и ученое звание доцента.
В 2009 году инициировал и организовал работы по созданию трехъязычного атласа НКР. Автор свыше 50научных статей, Армении учебно-методических материалов монографий, учебных пособий, изданных в ведущих научных журналах за рубежа и Армении.
Награжден медалями "Мхитар Гош" (01.09.2007г.), "Благодарность" (01.10.2009г.), Золотой медалью филиала Национального аграрного университета Армении, памятными медалями Верховного совета Арцаха и АрГУ.