Ծնվել է 1946թ. նոյեմբերի 12-ին Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում:
1966 - 1970թթ. ուսանել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետում և աշխատանքի անցել շրջանային գյուղվարչությունում որպես ավագ տնտեսագետ:
1972-1974թթ. աշխատել է Մարտունու շրջանի կոմերիտական ու կուսակցական մարմիններում:
1974թ. հոկտեմբեր՝ Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի դասախոս
1985թ. Մոսկվայի կառավարման ինստիտուտում պաշտպանել է գիտական թեզ և ստացել տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
1986թ. ստացել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի դոցենտի գիտական կոչում:
1989թ.՝ ԼՂԻՄ հատուկ կառավարման կոմիտեի սոցիալ-տնտեսական բաժնի վարիչ:
1990թ. ապրիլ՝ Մարտունու կուսշրջկոմի առաջին քարտուղար
1991թ.՝ ԼՂԻՄ գլխավոր պլանային-տնտեսագիտական վարչության պետ, Մարզխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Կարմիր Շուկայի թիվ 67 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992թ. հունվար ԳԽ առաջին նիստում նշանակվել է ԼՂՀ նախարարների խորհրդի նախագահ:
1992-1996թթ.՝ Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան, այնուհետև՝ ուսումնական գծով պրոռեկտոր և տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ
1996թ. դեկտեմբեր՝ վիճակագրական պետական վարչության պետ՝ ԼՂՀ կառավարության անդամ
1997թ. նոյեմբերի 23-ին ԼՂՀ 2-րդ գումարման ԱԺ լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում Ստեփանակերտի թիվ 12 ընտրատարածքից ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
1997թ. դեկտեմբեր ընտրվել է ԱԺ նախագահ:
1998թ.-ից՝ Ռուսաստանյան հումանիտար ակադեմիայի թղթակից անդամ
2000թ. հունիսի 18-ին Մարտունու թիվ 25 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր: Հուլիսի 10-ին ընտրվել է ԱԺ նախագահ:
2001թ. ստացել է ակադեմիկոսի գիտական կոչում:
2005-2006թթ.՝ ՀՀ Արժեթղթերի հանձնաժողովի նախագահ
2006-2010թթ. ՝ Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԱՊՀ կանոնադրական և այլ մարմիններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:
2010թ. հունվարի 21-ին նշանակվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան:
2017թ.-ից ՝ Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան
Տնտեսական խնդիրներին նվիրված մի շարք գիտական աշխատությունների հեղինակ է, այդ թվում՝ ԼՂ տնտեսության վերաբերյալ:
Պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» մեդալով (ՀՀ նախագահի կողմից), «Գրիգոր Լուսավորիչ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 252 հրամանագիր 01.09.2001թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշաններով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 107-Ա հրամանագիր 01.09.2008թ.), «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 170-Ա հրամանագիր 11.05.2016թ.):

Born on November 12, 1946 in the village of Sos, Martuni region
1966 - 1970 - Studied at the Economics Faculty of the Yerevan State University and worked as an economist in the district agro management
1972-1974 - Worked in the Komsomol and Communist party organs of the Martuni region
October 1974 – Lecturer at the Stepanakert Pedagogical Institute
1985 - Defended his thesis and received a degree of candidate of economics in the Moscow Institute of Management
1986 - Received the title of Associate Professor of the Stepanakert Pedagogical Institute
1989 - Head of the socio-economic department of the special management committee of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast
April 1990 – Appointed First secretary of the Martuni Regional party committee
1991 - Head of the Planning and Economic Department and First Deputy Chairman of the Executive Committee of the Regional Council of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast
December 28, 1991 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation from the election district No. 67 of the village of Krasny Bazar
January 1992 - Elected Chairman of the Council of Ministers of the NKR at the first meeting of the Supreme Council
1992-1996 - Dean of the Faculty of Economics, then Vice-Rector for Academic Affairs and Head of the Department of Economics of the Artsakh State University
December 1996 - Member of the Government, Head of the NKR Statistical Department
November 23, 1997 - Elected deputy to the NKR National Assembly of the second convocation from the Stepanakert constituency No 12 in the additional elections
December 1997 - Elected Chairman of the National Assembly
1998 - Corresponding Member of the Russian Humanitarian Academy
June 18, 2000 - Elected deputy of the NKR National Assembly of the 3rd convocation from Martuni electoral district No. 25
July 10 - Elected chairman of the National Assembly
2000 - Received the academic title of academician
2005-2006 - Chairman of the Commission on Securities of Armenia
2006-2010 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Belarus, Permanent Representative of the Republic of Armenia to statutory and other bodies of the CIS
January 21, 2010 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Russian Federation
Since 2017 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Belarus
Author of a number of scientific works devoted to economic problems, including the economy of Nagorno-Karabakh
Awarded the Orders of "Grigor Lousavorich" (01.09.2001), "Mesrop Mashtots" (01.09.2008), the Medal "For the Liberation of Shushi "(11.05.2016) and the medal of the RA "Anania Shirakatsi"