Ծնվել է 1946թ. նոյեմբերի 12-ին Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում:
1966 - 1970թթ. ուսանել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետում և աշխատանքի անցել շրջանային գյուղվարչությունում որպես ավագ տնտեսագետ:
1972-1974թթ. աշխատել է Մարտունու շրջանի կոմերիտական ու կուսակցական մարմիններում:
1974թ. հոկտեմբեր՝ Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի դասախոս
1985թ. Մոսկվայի կառավարման ինստիտուտում պաշտպանել է գիտական թեզ և ստացել տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
1986թ. ստացել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի դոցենտի գիտական կոչում:
1989թ.՝ ԼՂԻՄ հատուկ կառավարման կոմիտեի սոցիալ-տնտեսական բաժնի վարիչ:
1990թ. ապրիլ՝ Մարտունու կուսշրջկոմի առաջին քարտուղար
1991թ.՝ ԼՂԻՄ գլխավոր պլանային-տնտեսագիտական վարչության պետ, Մարզխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Կարմիր Շուկայի թիվ 67 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992թ. հունվար ԳԽ առաջին նիստում նշանակվել է ԼՂՀ նախարարների խորհրդի նախագահ:
1992-1996թթ.՝ Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան, այնուհետև՝ ուսումնական գծով պրոռեկտոր և տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ
1996թ. դեկտեմբեր՝ վիճակագրական պետական վարչության պետ՝ ԼՂՀ կառավարության անդամ
1997թ. նոյեմբերի 23-ին ԼՂՀ 2-րդ գումարման ԱԺ լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում Ստեփանակերտի թիվ 12 ընտրատարածքից ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
1997թ. դեկտեմբեր ընտրվել է ԱԺ նախագահ:
1998թ.-ից՝ Ռուսաստանյան հումանիտար ակադեմիայի թղթակից անդամ
2000թ. հունիսի 18-ին Մարտունու թիվ 25 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր: Հուլիսի 10-ին ընտրվել է ԱԺ նախագահ:
2001թ. ստացել է ակադեմիկոսի գիտական կոչում:
2005-2006թթ.՝ ՀՀ Արժեթղթերի հանձնաժողովի նախագահ
2006-2010թթ. ՝ Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԱՊՀ կանոնադրական և այլ մարմիններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:
2010թ. հունվարի 21-ին նշանակվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան:
2017թ.-ից ՝ Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան
Տնտեսական խնդիրներին նվիրված մի շարք գիտական աշխատությունների հեղինակ է, այդ թվում՝ ԼՂ տնտեսության վերաբերյալ:
Պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» մեդալով (ՀՀ նախագահի կողմից), «Գրիգոր Լուսավորիչ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 252 հրամանագիր 01.09.2001թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշաններով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 107-Ա հրամանագիր 01.09.2008թ.), «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 170-Ա հրամանագիր 11.05.2016թ.):

Дата рождения 12.11.1946
1966 – 1970гг.  - учился на экономическом факультете Ереванского государственного университета и работал экономистом в районном агроуправлении.
1972-1974гг. – работал в комсомольских и партийных органах Мартунинского района.
Октябрь 1974г. – преподаватель Степанакертского педагогического института.
1985г.  – в Московском институте управления защитил научную диссертацию и получил степень кандидата экономики.
1986г. – получил звание доцента Степанакертского педагогического института.
1989г. – заведующий социально-экономическим отделом комитета особого управления Нагорно-Карабахской Автономной области.
Апрель 1990г. – первый секретарь Мартунинского райкома партии.
1991г. – начальник  планово-экономического управления и первый заместитель председателя исполкома областного совета НКАО.
28-го декабря 1991г.  - от избирательного округа №67 села Красный базар избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
Январь 1992г. – на первом заседании Верховного совета избран председателем Совета министров НКР.
1992-1996гг. -  декан экономического факультета, затем проректор по учебной части и заведующий кафедрой экономики Арцахского государственного университета.
Декабрь 1996г.  -  член правительства, начальник статистического управления НКР.
23-го ноября 1997г.  – на дополнительных выборах избран депутатом Национального собрания НКР второго созыва от степанакертского избирательного округа №12.
Декабрь 1997г. – избран председателем НС .
1998г. – член-корреспондент Российской гуманитарной академии.
18-го июня 2000г. – от мартунинского избирательного округа №25 избран депутатом НС НКР 3-го созыва. 10-го июля был избран председателем НС.
2001г. – получил ученое звание академика.
2005-2006гг.  - председатель комиссии по ценным бумагам Армении.
2006-2010гг. - чрезвычайный и полномочный посол Армении в Беларуси, постоянный представитель РА в уставных и других органах СНГ.
21-го января 2010г.  - чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ.
С 2017г. - чрезвычайный и полномочный посол Армении в Беларуси.
Автор ряда научных трудов, посвященных экономическим проблемам, в том числе и относительно экономики Нагорного Карабаха.
Награжден медалью РА "Анания Ширакаци", орденами "Григор Лусаворич" (01.09.2001г.), "Месроп Маштоц" (01.09.2008г.), медалью "За освобождение Шуши" (11.05.2016г.).