Ծնվել է 1965թ. օգոստոսի 13-ին Բաքու քաղաքում:
1990թ. ավարտել է Վանաձորի (Կիրովականի) մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի մասնաճյուղը և ստացել ընդհանուր տեխնիկական առարկաների և ֆիզիկայի ուսուցչի որակավորում:
Ուսանողական տարիներին ակտիվորեն մասնակցել է Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժմանը: Եղել է «Ուսանողական միության» հիմնադիր անդամներից: Կազմավորել է կամավորական ջոկատներ:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտի թիվ 4 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Եղել է պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1992թ. փետրվար նշանակվել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի հատուկ վաշտի հրամանատար:
1992թ. սեպտեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի մարտական պատրաստության բաժնի ավագ սպա:
1993թ. հուլիս ՝ ԼՂՀ Ինքնապաշտպանական ուժերի մարտական պատրաստության բաժնի պետ
1999թ. հունիս – 1999թ. սեպտեմբեր ՝ ԼՂՀ ՊԲ սպորտային ակումբի պետ
1999թ. սեպտեմբեր – 2011թ. հոկտեմբեր՝ ԼՂՀ զինվորական կոմիսար
2011թ. դեկտեմբեր – 2013թ. ապրիլ՝ ԼՂՀ նախագահի խորհրդական
2013թ. ապրիլից՝ ԼՂՀ ԴԱՀԿԾ գլխավոր հարկադիր կատարող
2018թ. հուլիսի 5-ից՝ բնապահպանության եւ բնական ռեսուրսների նախարար
Ունի գնդապետի զինվորական կոչում:
Պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 234 հրամանագիր 07.05. 2001թ.),«Մխիթար Գոշ» (ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր, 16.02.2018թ.) և «Երախտագիտություն» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 43 հրամանագիր 07.05.2006թ.) մեդալներով, ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունների մի շարք գերատեսչական մեդալներով:

Born on August 13, 1965 in the city of Baku
1990 - Graduated from the Stepanakert branch of the Kirovakan (Vanadzor) Pedagogical Institute, specializing in general engineering disciplines and physics
While a student he actively participated in the Artsakh national liberation movement. He was one of the founders of the Students’ Union. Formed volunteer detachments
December 28, 1991 - Elected as a deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation from the Stepanakert constituency No 4. He was a member of the Standing Committee on Defense and Security
February 1992 - Appointed commander of a special detachment of the NKR self-defense forces
September 1992 - Appointed senior officer of the combat training of the self-defense forces of the NKR
July 1993 - Head of the NKR Department of Combat Training of the Self-Defense Forces
June 1999 - September 1999 - Head of the Sports Club of the NKR Defense Army
September 1999 - October 2011 – Head of the NKR Military Commissariat
December 2011 - April 2013 - Advisor to the President of the NKR
April 2013 - Chief Compulsory Enforcement Officer of the NKR Judicial Acts Compulsory Enforcement Service He has the rank of colonel
July 5 2018 - Minister of nature protection and natural resources
Awarded the Order "Battle Cross" of the 1st degree (07.05.2001.), the medals "Gratitude" (07.05.2006), "Mkhitar Gosh" (16.02.2018), departmental medals of the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the NKR