Ծնվել է 1963թ. մայիսի 29-ին ԼՂԻՄ Մարտակերտի շրջանի Մարտակերտ ավանում:
1980-1985թթ. սովորել է Երևանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի «Տեխնիկական կիբեռնետիկա» ֆակուլտետում:
1985թ. նոյեմբեր - 1987թ. ապրիլ՝ Մարտակերտի շրջանային գրադարանի փոխանակման բաժնի վարիչ
1987թ. ապրիլ- հուլիս՝ շրջխորհրդի պլանային հանձնաժողովի ավագ տնտեսագետ
1987թ. հուլիս - 1988թ. հուլիս՝ շրջխորհրդի կազմհրահանգչական բաժնի հրահանգիչ
1988թ.հուլիսից՝ Մարտակերտի շրջանի շրջգործկոմի պլանային բաժնի վարիչ: Ի պաշտոնե եղել է շրջխորհրդի նախագահի տեղակալ:
1992թ. օգոստոսի 8-ին շրջխորհրդի գործկոմի արտահերթ նստաշրջանում ընտրվել է շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ:
1993թ. լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում Հաթերքի թիվ 57 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
ԼՂՀ ՊՊԿ 1993թ. նոյեմբերի 16-ի որոշմամբ՝ նշանակվել է ՊՊԿ Մարտակերտի լիազոր ներկայացուցիչ, այնուհետև՝ Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար:

Born on May 29, 1963 in the village of Martakert in the Martakert region of the NKAO
1980-1985 - Studied at the Faculty of "Technical Cybernetics" of the Yerevan Polytechnic Institute after K. Marx
November 1985 - April 1987 - Head of the Department in the Martakert Regional Library
April-July 1987 - Senior Economist of the planning commission of the district council
July 1987 - July 1988. - Instructor of the organizational and instructional department of the district council
July 1988 – Headed the Planning Department of the Martakert District Executive Committee. Deputy Chairman of the district council
August 8, 1992 - Elected first deputy chairman of the executive committee of the district council at the extraordinary session of the executive committee of the district council
1993 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation during the additional elections from the electoral district No.57 of the village of Haterq
November 16, 1993 - appointed an authorized representative in Martakert, then - the head of the Martakert district administration by decision of the State Defense Committee