Ծնվել է 1956թ. դեկտեմբերի 19-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1974-1979թթ. սովորել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետի հաշվիչ տեխնիկայի բաժնում և ստացել ինժեներ-սիստեմատեխնիկի մասնագիտություն:
1980-1990թթ.՝ Ստեփանակերտի կապի շահագործման տեխնիկական վարչության չափող-ինժեներ, Կոնդենսատորների գործարանի տեղամասի տեխնիկական հսկողության ինժեներ, արտադրամասի ավագ վարպետ, շինանյութերի կոմբինատի ինժեներ-դիսպետչեր, Ջրային տնտեսության վարչության ինժեներ-էներգետիկ
Ակտիվորեն ընդգրկվել է Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման մեջ:
1989-1990թթ. մասնակցել է «Ամարաս» բարեգործական միության աշխատանքներին:
1990թ. ընդհատակյա գործունեություն է իրականացրել Արցախյան ազատագրական շարժման զինված պայքարում: Եղել է պայքարի կենտրոնական շտաբի հետախուզության պետ, ինչպես նաև շտաբին կից համակարգող խորհրդի անդամ: Նւյն թվականին ընդունվել է ՀՅԴ շարքերը եւ Արցախի ԿԿ կողմից նշանակվել մարտական գործողությունների պատասխանատու, ով կազմակերպում եւ համակարգում էր զինված ջոկատների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում: Եղել է Բերդաձորի ինքնապաշտպանության խորհրդի անդամ:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտի թիվ 12 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Եղել է պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Балаян Валерий Левонович
1974-1979թթ. – учился в отделе вычислительной техники факультета кибернетики Ереванского политехнического института по специальности инженера-системотехника.
1980-1990гг. –инженер  Степанакертского технического управления эксплуатации связи, инженер технического контроля участка Конденсаторного завода, старший мастер цеха, инженер-диспетчер комбината стройматериалов, инженер-энергетик управления водного хозяйства.
Принимал активное участие в Арцахском национально-освободительном движении.
1989-1990ггучаствовал в работах благотворительного союза "Амарас".
1990г. – осуществлял подпольную деятельность в вооруженной борьбе Арцахского освободительного движения. Был начальником разведки центрального штаба, а также членом координационного совета при штабе. В том же году вступил в ряды АРФ "Дашнакцутюн" и был назначен ответственным за осуществление боевых действий, организовывающим и координирующим деятельность вооруженных отрядов во всей территории Нагорного Карабаха. Был членом совета самообороны Бердадзора.
28-го декабря 1991г– от степанакертского избирательного округа №12  избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва. Был председателем постоянной комиссии по обороне и безопасности.