Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում նոյեմբերի 24-ին շարունակվել են «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովներում:
Նիստին, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը, մասնակցել է ԱՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Քննարկման է ներկայացվել իշխանության պետական, դատական մարմինների և դատախազության ֆիանսավորման հարցը:
Ներկայացնելով 2018թ.-ին ԱՀ նախագահի աշատակազմի պահպանման ծախսերը՝ աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը նշել է, որ 2018 թվականի բյուջեն կազմվել է՝ հաշվի առնելով կառավարության և նախագահի աշխատակազմի կառուցվածքային փոփոխությունները:
«ԱՀ նախագահի հրամանագրի համաձայն՝ նախագահի աշխատակազմում ստեղծվել է «կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձին ստորաբաժանում՝ ֆինանսատնտեսական ինքնուրույն գործունեությամբ և հաստատված բյուջեով», -նշել է Մարատ Մուսայելյանը:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով նշված փոփոխությունից հետո մի շարք ստորաբաժանումներ ընդգրվել են նախագահի, պետական նախարարի և առանձին նախարարությունների աշխատակազմերում: Հաշվի առնելով վերոնշյալ փոփոխությունները՝ 2018թ.-ին նախագահի աշխատակազմի բյուջեն կկազմի 557մլն 660 հազ դրամ:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանը, ներկայացնելով գալիք տարում աշխատակազմին բյուջեից հատկացվելիք գումարը, նշել է, որ այն կկազմի 601մլն 251հազ դրամ:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի տեղեկացմամբ աշխատակազմի պահպանման ծախսը 2018թ.-ին կկազմի 377մլն 401հազ դրամ:
Գերագույն դատարանի աշխատակազմի ծախսը, դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի խոսքով, 2018թ.-ին կկազմի 571մլն 52հազ դրամ:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի փոխանցմամբ դատախազության պահպանման նպատակով գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 503մլն 323հազ դրամ:
Արդարադատության նախարարության պահպանման ծախսը, նախարար Արարատ Դանիելյանի փոխանցմամբ, կկազմի 350մլն 324հազ դրամ:
Հաշվեքննիչ պալատին, համաձայն պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի տեղեկատվության, 2018թ. բյուջեից կտրամադրվի 142մլն 828 հազ դրամ:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի փոխանցմամբ գրասենյակի պահպանման ծախսը գալիք տարի կկազմի 42մլն 182հազ դրամ:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի տեղեկացմամբ, խորհրդի 2018թ. ծախսը կկազմի 102մլն 143հազ դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի փոխանցմամբ 2018թ.-ի բյուջեի նախագծով հանձնաժողովին է տրամադրվելու 101 մլն 239հազար դրամ, որից 38մլն 925 հազ դրամը ապարատի պահպանման ծախսերի համար և «Ընտրություններ» ծախսային ծրագրով՝ 62մլն 313հազ դրամ:
Պատգամավորներն առաջադրել են ոլորտների ծախսերին և գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Բյուջեի հանձնաժողովային քննարկումները կշաարունակվեն նոյեմբերի 27-ին՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովներում:

24-го ноября обсуждения проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год" продолжились в постоянных комиссиях НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В заседании, которое вели председатели комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян, принял участие заместитель министра финансов Республики Арцах Норайр Аванесян.
На обсуждение был вынесен вопрос финансирования органов государственной и судебной властей республики и прокуратуры.
Представив расходы на содержание аппарата президента Республики Арцах в 2018 году, руководитель аппарата Марат Мусаелян отметил, что бюджет на 2018 год был составлен с учетом структурных изменений в аппарате правительства и президента.
"Согласно указу президента Республики Арцах, в аппарате президента было создано отдельное подразделение - управление по делам правительства – с самостоятельной финансово-хозяйственной деятельностью и утвержденным бюджетом", - отметил Марат Мусаелян.
По словам руководителя аппарата президента, после указанного изменения ряд подразделений были включены в аппараты президента, государственного министра и отдельных министерств. Учитывая вышеуказанные изменения, бюджет аппарата президента на 2018 год составит 557 млн 660 тыс драмов.
Руководитель аппарата Национального собрания Гарик Джамгарян сообщил, что сумма, которую планируется выделить из бюджета в будущем году, составит 601 млн 251 тыс драмов.
По сообщению начальника управления по делам правительства –первого заместителя руководителя аппарата президента Араика Лазаряна, расходы на содержание аппарата в 2018 году составят 377 млн 401 тыс драмов.
Расходы на содержание аппарата Верховного суда, как сообщила председатель суда Нарине Нариманян, в 2018 году составят 571 млн 52 тыс драмов.
Генеральный прокурор Артур Мосиян отметил, на содержание аппарата прокуратуры из госбюджета на будущий год планируется выделить 503 млн 323 тыс драмов.
По сообщению министра юстиции Арарата Даниеляна, расходы на содержание министерства юстиции, составят 350 млн 324 тыс драмов.
Аудиторской палате, как сообщил руководитель палаты Эрнест Аванесян, из госбюджета будет выделено 142 млн 828 тыс драмов.
Как отметил Защитник прав человека Рубен Меликян, в будущем году расходы на содержание офиса омбудсмена составят 42 млн 182 тыс драмов.
Председатель Совета Гражданской службы Борис Арушанян сообщил, что расходы составят 102 млн 143 тыс драмов.
По сообщению председателя Центральной избирательной комиссии Србуи Арзуманян, по проекту госбюджета на 2018 год комиссии будет выделен 101 млн 239 тыс драмов, из которых 38 млн 925 тыс драмов – на содержание аппарата, а 62 млн 313 тыс драмов – по расходному плану "Выборы".
Депутаты задали вопросы, касающиеся расходов и деятельности данных сфер.
Обсуждения госбюджета в комиссиях продолжатся 27-го ноября - в постоянной комиссии по внешним сношениям и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.