Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում նոյեմբերի 24-ին շարունակվել են «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովներում:
Նիստին, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը, մասնակցել է ԱՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Քննարկման է ներկայացվել իշխանության պետական, դատական մարմինների և դատախազության ֆիանսավորման հարցը:
Ներկայացնելով 2018թ.-ին ԱՀ նախագահի աշատակազմի պահպանման ծախսերը՝ աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը նշել է, որ 2018 թվականի բյուջեն կազմվել է՝ հաշվի առնելով կառավարության և նախագահի աշխատակազմի կառուցվածքային փոփոխությունները:
«ԱՀ նախագահի հրամանագրի համաձայն՝ նախագահի աշխատակազմում ստեղծվել է «կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձին ստորաբաժանում՝ ֆինանսատնտեսական ինքնուրույն գործունեությամբ և հաստատված բյուջեով», -նշել է Մարատ Մուսայելյանը:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով նշված փոփոխությունից հետո մի շարք ստորաբաժանումներ ընդգրվել են նախագահի, պետական նախարարի և առանձին նախարարությունների աշխատակազմերում: Հաշվի առնելով վերոնշյալ փոփոխությունները՝ 2018թ.-ին նախագահի աշխատակազմի բյուջեն կկազմի 557մլն 660 հազ դրամ:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանը, ներկայացնելով գալիք տարում աշխատակազմին բյուջեից հատկացվելիք գումարը, նշել է, որ այն կկազմի 601մլն 251հազ դրամ:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի տեղեկացմամբ աշխատակազմի պահպանման ծախսը 2018թ.-ին կկազմի 377մլն 401հազ դրամ:
Գերագույն դատարանի աշխատակազմի ծախսը, դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի խոսքով, 2018թ.-ին կկազմի 571մլն 52հազ դրամ:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի փոխանցմամբ դատախազության պահպանման նպատակով գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 503մլն 323հազ դրամ:
Արդարադատության նախարարության պահպանման ծախսը, նախարար Արարատ Դանիելյանի փոխանցմամբ, կկազմի 350մլն 324հազ դրամ:
Հաշվեքննիչ պալատին, համաձայն պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի տեղեկատվության, 2018թ. բյուջեից կտրամադրվի 142մլն 828 հազ դրամ:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի փոխանցմամբ գրասենյակի պահպանման ծախսը գալիք տարի կկազմի 42մլն 182հազ դրամ:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի տեղեկացմամբ, խորհրդի 2018թ. ծախսը կկազմի 102մլն 143հազ դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի փոխանցմամբ 2018թ.-ի բյուջեի նախագծով հանձնաժողովին է տրամադրվելու 101 մլն 239հազար դրամ, որից 38մլն 925 հազ դրամը ապարատի պահպանման ծախսերի համար և «Ընտրություններ» ծախսային ծրագրով՝ 62մլն 313հազ դրամ:
Պատգամավորներն առաջադրել են ոլորտների ծախսերին և գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Բյուջեի հանձնաժողովային քննարկումները կշաարունակվեն նոյեմբերի 27-ին՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովներում:

Budget Discussions in the National Assembly of Artsakh Continue
November 24, discussions on the draft law of the Republic of Artsakh "On the State Budget of the Republic of Artsakh for 2018" continued in the NA Standing Committees on State and Legal Affairs and on Budget, Financial and Economic Management.
The meeting, chaired by the chairs of the committees, Hovik Jivanyan and Ruslan Israelyan, was attended by Norayr Avanesyan, Deputy Minister of Finance of the Republic of Artsakh.
The issue of funding the state, judicial and prosecutors' offices was discussed.
Presenting the expenses on the maintenance of the Presidential Administration in 2018, Chief of the Staff Marat Musayelyan noted that the 2018 budget was drawn up taking into consideration the structural changes of the Government and the Presidential Staff.
"According to the Decree of the President of the Republic of Artsakh”, the Presidential Administration has created a separate department of the" Government Affairs Office "with its independent financial and economic activities and the approved budget," Marat Musayelyan noted.
According to the head of the presidential staff, after this change, a number of units were included in the apparatus of the president, state minister and individual ministries. Taking into account the above-mentioned changes, the budget of the presidential apparatus for 2018 will make 557 million 660 thousand drams.
Head of the staff of the National Assembly Garik Zhamgaryan presented the amount to be allocated from the budget next year will be 601 million 251 thousand drams.
According to the head of the department for government affairs, the first deputy head of the presidential staff, Araik Lazarian, the cost of maintaining the apparatus in 2018 will amount to 377 million 401 thousand drams.
The expenses of the Supreme Court staff, according to Narine Narimanyan, will be 571 million 52 thousand drams in 2018.
According to Prosecutor General Artur Mosiyan, 503 million 323 thousand drams is envisaged by the budget of the next year for the prosecutor's office maintenance. The Auditing Chamber, according to the head of the Chamber Ernest Avanesyan, 142 million 828 thousand drams will be allocated from the state budget.
According to the Minister of Justice Ararat Danielyan, the expenses for the maintenance of the Justice Ministry will amount to 350 million 324 thousand drams.
The Auditing Chamber, according to the head of the Chamber Ernest Avanesyan, 142 million 828 thousand drams will be allocated from the state budget.
As Human Rights Defender Ruben Melikyan noted, next year the expenses for the maintenance of the Ombudsman's office will amount to 42 million 182 thousand drams.
Chairman of the Civil Service Council Boris Arushanyan said that the expenses will make up 102 million 143 thousand drams.
According to the chairwoman of the Central Election Commission Srbui Arzumanyan, under the draft state budget for 2018, 101 million 239 thousand drams will be allocated to the commission, of which 38 million 925 thousand drams - for the maintenance of the apparatus, and 62 million 313 thousand drams - according to the expenditure plan "Elections".
Deputies asked questions about the costs and activities of the above mentioned areas.
Discussions of the state budget in the committees will be continued on November 27 - in the Standing Committees on Foreign Relations and Budget, Financial and Economic Management.