Նոյեմբերի 23-ին Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման և համակարգման պետական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը՝ խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ:
Ընդգծելով իրադարձության կարևորությունը՝ որպես հայ ժողովրդի ազգային զարթոնքի մեկնակետ, ԱԺ նախագահը նշել է, որ հանդիսավոր միջոցառումները պետք է համընդգրկուն կերպով տոնական տրամադրություն ապահովեն Արցախի ողջ տարածքում, իսկ կոնկրետ ոլորտային ծրագրերի իրականացման միջոցով վերաիմաստավորվի շարժման 30-ամյա ճանապարհը:
Այնուհետև հանձնաժողովի անդամները, որոնց թվում ընդգրկված են Ղարաբաղյան շարժման ակտիվիստներ, պետական կառավարման ոլորտների և շրջանների վարչակազմերի պատասխանատուներ, հանդես են եկել տոնական միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ առաջարկներով:
Ամփոփելով նիստը՝ Աշոտ Ղուլյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել հանձնաժողովի անդամներին՝ մեկշաբաթյա ժամկետում տոնական միջոցառումների ծրագրերի առաջարկներ ներկայացնելու, իսկ շրջվարչակազմերի ղեկավարներներին՝ շրջանային հանձնաժողովներ ձևավորելու վերաբերյալ:

23-го ноября в малом зале заседаний Национального собрания состоялось первое заседание государственной комиссии по организации и координации торжеств к 30-летию Карабахского движения, которое вел руководитель парламента Ашот Гулян.
Подчеркнув важность этого события как отправной точки национального подъема армянского народа, председатель НС отметил, что торжественные мероприятия всеобъемлющим образом должны создать праздничное настроение на всей территории Арцаха. По словам Ашота Гуляна, путем осуществления программ в конкретных сферах должен быть переосмыслен 30-летний путь движения.
Затем члены комиссии, в числе которых - активисты Карабахского движения, ответственные лица сферы государственного управления и районных администраций, выступили с предложениями касательно организации праздничных мероприятий.
Подводя итоги заседания, Ашот Гулян дал соответствующие поручения членам комиссии и руководителям районных администраций - в недельный срок представить предложения касательно программ праздничных мероприятий и формирования районных комиссий.