Նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Հովիկ Ջիվանյանի և Ռուսլան Իսրայելյանի նախագահությամբ, որտեղ շարունակվել են «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ պատգամավորներ և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Համատեղ նիստում քննարկվել են ներկայացված նախագծով տարածքային կառավարման մարմինների եկամուտներն ու ծախսերը:
Ներկայացնելով Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի պահպանման ծախսը՝ քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը նշել է, որ 2018թ. պետական բյուջեով նախատեսվում է 290մլն 945 դրամ:
Հադրութի շրջանի շրջվարչակազմի ղեկավար Իվան Ավանեսյանի հաղորդմամբ՝ վարչակազմի՝ 2018 թ. ծախսը կկազմի 122մլն դրամ., ինչը ևս 11 մլն-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից՝ պայմանավորված վարչակազմի սոցիալական բաժնի կարգավիճակի փոփոխությամբ:
Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Սամվել Հայրիյանի տեղեկացմամբ 2018թ.-ին վարչակազմի պահպանման ծախսը կկազմի 161մլն 318 հազ դրամ, ինչը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 11մլն 236 հազար դրամով: Սամվել Հայրիյանի խոսքով՝ նվազումը պայմանավորված է վարչակազմի սոցիալական ծառայության տարածքային գործակալության բաժնի ենթակայության փոփոխման հետ:
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմին 2018թ.-ի բյուջեով հատկացվելիք գումարը, համաձայն վարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանի, կկազմի 156 մլն 386հազ:
Մարտունու շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը 2018թ.-ին, վարչակազմի ղեկավար Կարեն Թովմասյանի փոխանցմամբ, կկազմի 180մլն 524հազ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավել է 224հազ դրամով:
Շահումյանի շրջանի ղեկավար Հարութ Մնացականյանի տեղեկացմամբ, գալիք տարում շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը կկազմի 103մլն 373հազ դրամ:
Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կասյանի փոխանցմամբ վարչակազմի պահպանման ծախսերը 2018թ.-ին կկազմեն 113մլն 67հազ դրամ:
Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանի փոխանցմամբ, շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը կկազմի 263մլն 407հազ:
2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումը կշարունակվի ԱՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 24-ի համատեղ նիստում:

В постоянных комиссиях НС обсуждены вопросы финансирования структур территориального управления на 2018 год
23 ноября 2017
23-го ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Овика Дживаняна и Руслана Исраеляна. На заседании продолжились обсуждения проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год".
В обсуждении приняли участие депутаты НС Республики Арцах и заместитель министра финансов Норайр Аванесян.
На совместном заседании были обсуждены представленные в проекте доходы и расходы органов территориального управления.
Представив расходы на содержание мэрии Степанакерта, мэр Сурен Григорян отметил, что в 2018 году планируется выделить 290 млн 945 драмов.
По сообщению руководителя Гадрутской районной администрации Ивана Аванесяна, в будущем году расходы администрации составят 122 млн драма, что на 11 млн драмов меньше показателя за предыдущий год. Это обусловлено изменением статуса социального отдела администрации.
Как сообщил заместитель руководителя Аскеранской районной администрации Самвел Айриян, в 2018 году расходы на содержание администрации составят 161 млн 318 тыс драмов, что на 11 млн 236 тыс драмов меньше показателя за предыдущий год. По словам Самвела Айрияна, сокращение суммы обусловлено изменением подчинения отдела территориального агентства социальной службы администрации.
По сообщению руководителя Мартакертской районной администрации Эдгара Арутюняна, в 2018 году районной администрации будет выделено 156 млн 386 тыс драмов.
В 2018 году расходы на содержание администрации Мартунинского района, как отметил руководитель администрации Карен Товмасян, составят 180 млн 524 тыс драмов, что на 224 тыс драмов больше показателя за предыдущий год.
Как сообщил руководитель Шаумянского района Арут Мнацаканян, в будущем году расходы на содержание администрации составят 103 млн 373 тыс драмов.
Руководитель Шушинской районной администрации Владимир Касян отметил, что в 2018 году расходы на содержание администрации составят 113 млн 67 тыс драмов.
По сообщению заместителя руководителя Кашатагской районной администрации Артуша Мхитаряна, расходы на содержание администрации составят 263 млн 407 тыс драмов.
Обсуждения проекта государственного бюджета на 2018 год продолжатся на совместном заседании постоянных комиссий НС Республики Арцах, которое состоится 24-го ноября.