Նոյեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Արցախի Հանրապետության 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում արդյունաբերության, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի, էներգետիկ համակարգի, բնապահպանության և բնական ռեսուրսների, խմելու և ոռոգման ջրի ոլորտների ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցերն էին:
Գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, ներկայացնելով 2018թ.-ի բյուջեով ոլորտին հատկացվելիք ֆինանսական միջոցները, նշել է, որ գալիք տարում գյուղատնտեսության բնագավառի ծախսը կկազմի 4մլդ 978մլն 874հազ դրամ:
Նախարարը նաև խոսել է ոլորտում նախատեսվող երկու նոր ծրագրերի մասին, որոնցից առաջինն ուղղված է լինելու արոտավայրերի վերականգնմանն ու անասունների վերահսկողությանը և երկրորդը՝ անասնաբուժական կայանների համար լաբորատոր սարքերի ձեռքբերմանը:
Քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանի ներկայացմամբ՝ գալիք տարվա բյուջեով ոլորտին հատկացվելիք գումարը նախատեսվում է 13մլդ 200մլ դրամ: Ներկայացնելով 2018թ.-ին սպասվող փոփոխությունների մասին՝ նախարարը նշել է, որ հանրապետությունում ճանապարհաշինարարական գործունեություն իրականացնող «Արցախուղի» ընկերությունը տրոհվել է շրջանային մի քանի կազմակերպությունների, որոնց ղեկավարումը վերապահվել է շրջանային վարչակազմերին: Դրանք զբաղվելու են ճանապարհների վերականգնման, բարեկարգման, սպասարկման, սալապատման, ինչպես նաև կոմունալ ծառայություններ մատուցելով և շինանյութերի տրամադրման աշխատանքներով: Կարեն Շահրամանյանի հավաստմամբ՝ արդեն ստեղծվել Ասկերանի, Մարտունու, Մարտակերտի, Հադրութի և Շուշիի ընկերությունները
«Քաղաքաշինության նախարարությունը այսուհետ կիրականացնի միայն հանրապետական և միջպետական նշանակության ճանապարհների սպասարկման և պահպանման աշխատանքները», -նշել է Կարեն Շահրամանյանը:
Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության 2018թ. ծախսը, ըստ նախարար Լևոն Գրիգորյանի ներկայացման, կկազմի 558մլն 196 հազ դրամ: Նախարարությունը նախատեսում է իրականացնել 14 ծախսային և 1 եկամտային միջոցառում:
Ներկայացնելով բնապահպանության և բնական ռեսուրսների ոլորտի 2018թ.-ի բյուջեն՝ նախարար Վազգեն Միքայելյանը նշել է, որ այն կկազմի 181մլն 596հազ դրամ:
Գալիք տարում նախարարության ծրագրային դրույթներից է լինելու հանրապետության ընդերքի ուսումնասիրությունը և դրան կից մի շարք ենթածրագրերի իրականացումը:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի ներկայացմամբ ոլորտի 2018թ.-ի ծախսը կկազմի 171 մլն դրամ: Նրա խոսքով՝ ոլորտի կողմից բյուջեում կատարած մուտքերն ավելացել են մոտավորապես 500 մլն-ով, այսինքն՝ գալիք տարի նախատեսում է 950 միլիոն դրամի մուտք պետական բյուջե:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի գործունեության մասին տեղեկություններ է ներկայացրել Իրինա Սառաջյանը: Հիմնադրամի` գալիք տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծախսը կկազմի 1 մլդ 667մլն 300 հազ դրամ:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամին, ըստ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանի ներկայացման, 2018թ. պետական բյուջեով կհատկացվի 2մլդ 500 մլն դրամ:
Հանձնաժողովների համատեղ նիստին մասնակցել է նաև ԱՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
2018թ. պետական բյուջեի քննարկումները վաղը՝ նոյեմբերի 21-ին, կշարունակվեն ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

State Budget 2018 Debates Started in the National Assembly
November 20, joint sitting of the Standing on Production and Manufacturing Infrastructure and Financial, Budget and Economic Management of the National Assembly of the Republic of Artsakh was held by the chairpersons of the committees Arpat Avanesyan and Ruslan Israelyan.
The agenda of the sitting included issues on ‘The Republic of Artsakh 2018 State Budget” on the spheres of industry, urban development, agriculture, transport and communication, energy, ecology and natural resources, drinking and irrigation water.
Minister of Agriculture Zhirayr Mirzoyan, presenting the financial resources allocated for the 2018 budget, noted that next year the spending on agriculture will make 4 billion 978 million 874 thousand AMD.
The minister also spoke about two new projects planned for the sector, the first of which will be aimed at pasture restoration and cattle breeding, and secondly, acquisition of laboratory equipment for veterinary stations.
According to the Minister of Urban Development Karen Shahramanyan, the budget allocated for the next year is planned to be 13 billion 200 million drams. Introducing the expected changes in 2018, the minister noted that the road construction company in the republic “Artsakhughi” has been split into several regional organizations, whose management has been entrusted to the regional administrations.
They will deal with road reconstruction, improvement, maintenance, as well as providing communal services and the provision of construction materials and labor. According to Karen Shahramanyan, companies of Askeran, Martouni, Martakert, Hadrout and Shushi have already been established.
"From now on, the Urban Development Ministry will carry out maintenance and maintenance of roads of republican and interstate significance," said Karen Shahramanyan.
According to the Minister of the Economy and Industrial Infrastructures, Levon Grigoryan, the expenditure of the Ministry of will be 558 million 196 thousand drams. The Ministry plans to implement 14 expenditure and 1revenue event.
Introducing the 2018 budget for nature and natural resources, Minister Vazgen Mikayelyan noted that it will make 181 million 596 thousand drams.
In the coming year, the Ministry's programmatic provisions will include exploration of the country's subsoil and the implementation of a number of subprojects.
In 2018, one of the program provisions of the Ministry will be the study of the mineral resources of the republic and the implementation of a number of subprojects in this direction.
According to Hakob Ghahramanyan, Chairman of the State Commission on Regulation of Public Services and Economic Competition, the expenditure of the sector in 2018 will amount to 171 million drams. According to him, the budget revenues have increased by about 500 million, that is, 950 million drams in the state budget for the coming year is envisaged.
Irina Saradjyan presented information on the activities of the Rural and Agricultural Support Fund. The budget of the Fund for the coming year will amount to 1 billion 667 million 300 thousand drams.
According to Mher Mkhitaryan, Deputy Director General of the Artsakh Investment Fund, in 2018, 2 billion 500 million drams will be allocated from the state budget.
Norayr Avanesyan, Deputy Finance Minister of the Republic of Artsakh also took part in the joint sitting of the committees.
The 2018 state budget discussions tomorrow, November 21, will continue at the joint sitting of the NA Standing Committees on Social Affairs and Health Care and Financial, Budget and Economic Management.