Հարց. Ուզում եմ անդրադառնաք վերջերս «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արած հայտարարությանը, որ ԼՂ խնդրում «ցավոտ» լուծումներ են սպասվում և նաև փոխզիջումներ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում։ Ղարաբաղում ընդհանրապես ինչպե՞ս են վերաբերվում փոխզիջումներին, տարածքներ զիջելուն։ Պատրա՞ստ են զիջել տարածքներ։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Նախ, երևի կոռեկտ չի լինի, որ ես մեկնաբանեմ ՀՀ նախագահի խոսքերը, որովհետև, վստահ եմ, որ այդ խոսքերը եղել են շատ երկար խոսքից հետո՝ բացատրելու համար թե ինչ է բանակցային գործընթացը և ինչ զարգացումներ կարող են լինել։
Մենք մի քիչ ժամանակից առաջ ենք ընկնում փոխզիջումների, լուծումների մասով։ Իմ խորին համոզմամբ մենք շատ հեռու ենք այդ փուլից, որովհետև, այն, ինչ նկատում ենք այսօր բանակցային գործընթացում, միանշանակ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հեռու է, այլև նույնիսկ ցանկություն չկա գնալ կոնկրետ լուծումների։ Այս պարագայում, իհարկե, պետք է շարունակել բանակցային գործընթացը, պետք է փորձել նրանց որոշ բաներ բացատրել և ամենակարևորը, որ նույն բանակցային գործընթացը երկկողմանի ճանապարհ է։ Չի կարող այնպես լինել, որ մենք ինչ-որ բաների պատրաստ ենք, իրենք պատրաստ չեն, և դրա պատասխանը կարող է լինել այն, որ մենք նորից ենք պատրաստ լրացուցիչ քայլերի։
Ես վստահ եմ, որ մենք այսօր, հատկապես 2016թ. ապրիլից հետո, շատ ավելի ճիշտ ենք պատկերացնում մեր անվտանգության համակարգի բոլոր բաղադրիչները։ Եվ այն, որ այդ համակարգի մեջ մտնում են և՛ տարածքները, և՛ մեր տնտեսական կենսունակությունը, և մենք այդ պաշարը չենք կարող թուլացնել։ Կարծում եմ՝ ժամանակից շուտ չպետք է այսպիսի խոսակցություններ անենք, որովհետև այն միայն ու միայն մեր ներքին հասարակական ամրությունն է խախտում։ Եվ մենք սկսում ենք փնտրել, թե ով է ասել, որ կարելի է զիջել, ով է ասել՝ չի կարելի զիջել։ Կարծես թե այդ զիջել-չզիջելը կոնկրետ ասվածից է կախված։ Ես վստահ եմ, որ այդ հարցերի պատասխանն ունի միայն մեկ սուբյեկտ՝ Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը, որին Սահմանադրությամբ տրված է այդպիսի լիազորություն։
Հարց. Պարոն Ղուլյան, հիմա Հայաստանի օրակարգում անորոշ իրավիճակ է 2018թ. վարչապետի պաշտոնի հետ կապված։ 2018թ.–ից հետո բանակցությունները պաշտոնապես վարչապետն է վարելու։ Պաշտոնական Ստեփանակերտում ի՞նչ դիրքորոշում ունեն այս անորոշության հետ կապված։ Ադրբեջանի նախագահի հետ ո՞վ է բանակցություններ վարելու. Կարեն Կարապետյա՞նը, թե՞ Սերժ Սարգսյանը։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Արցախի Հանրապետությունում շատ հարգալից են վերաբերվում այդ դիրքորոշմանը, որ դա Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն իրավունքն է։ Մինչև հիմա այնքան է խոսվել այս մասին, թերևս միայն կարելի է ավելացնել, որ այս պահին չեմ կարծում բոլոր հարցերի պատասխաններն ունենք։ Ժամանակը կգա՝ այդ հարցերը կնախապատրաստվեն ու կներկայացվեն հանրությանը։ Վստահ եմ, որ ի դեմս գործող Նախագահի ունենք շատ լավ պատրաստվածություն բանակցային գործընթացում, բայց նաև վստահ եմ, որ պատրաստվածություն ունենք այլ առումով, որովհետև դա մի գործընթաց է, որին և արտաքին քաղաքական և անվտանգության հարցերով շատ ավելի մեծ շրջանակ է ներգրավված։
Հարց. Հանրապետականներն անփոխարինելի են այդ առումով Սերժ Սարգսյանին համարում։ Պարոն Ղուլյան, ի վերջո, ի՞նչ եք կարծում. Կարապետյա՞ն, թե՞ Սարգսյան։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Գիտեք, ես չեմ կարող հանրապետականների փոխարեն պատասխանել։ Դա Հանրապետական կուսակցության որոշելիք հարցն է։
Հարց. Պարոն Ղուլյան, քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմերը կոշտացրեցին իրենց դիրքորոշումը։ Բայց ժնևյան հանդիպումը ցույց տվեց, որ դեպի ավելի մեղմացում ենք գնացել։ Հիմա սառը գլխով փորձելով վերլուծել ժնևյան հանդիպումը, չե՞ք կարծում, որ ավելի կոշտ դիրքորոշում պետք է դրսևորենք, նամանավանդ, որ այդ պայմանավորվածությունը, թեպետ ջենտլմենական էր, այնուամենայնիվ խախտվեց։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Մենք Ժնևի բանակցություններից հետո և առաջ դիրքորոշումը չենք թուլացրել։ Եթե մենք մեկ տարի և ավելի բանակցություններ չունենք և նույնիսկ չունենք դրա նախապատրաստություն, նշանակում է, որ ցանկացած առիթ պետք է օգտագործենք բանակցային գործընթաց գոնե վերսկսելու, այդպիսին պայմաններ ստեղծելու համար։ Իմ կարծիքով հենց դա է տեղի ունեցել Ժնևի այդ խորհրդատվությունների ընթացքում։ Թե ինչ է լինելու հետո, կարծում եմ, որ այդ նույն բանակցային գործընթացը վերականգնելուն զուգընթաց պետք է ընթանա։ Այն, որ 2016թ. ապրիլից հետո մեր դիրքորոշումը կոշտացել է, միանշանակ է։ Եվ առայժմ այդպիսի հիմքեր չկան, որ մեր այդ դիրքորոշումը մեղմանա։
Հարց. Ադրբեջանի կեցվածքը հուշու՞մ է, որ նոր պատերազմ կունենանք։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Կյանքը ցույց է տվել, որ Ադրբեջանի պահվածքը շատ անկանխատեսելի է։ Որևէ բան այսօր չի խոսում նրա մասին, որ նրանք փոխվել են կամ այդ դիրքորոշումը մեղմանալու է, դեպի դրական գործընթացներ կան։ Պարզապես վստահ եմ, որ Ադրբեջանը հետևություններ արել է 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո, և այսօր հաշվի առնելով մեր հակառակորդի պահվածքը, մենք ավելի պատրաստ ենք և ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք այդպիսի զարգացումների։
Հարց. Ձեր կարծիքով ինչպե՞ս է հնարավոր Ղարաբաղի վերադարձը բանակցությունների սեղան և ո՞ր փուլում է դա անհրաժեշտ անել։ Ամենավերջի՞ն, երբ արդեն որոշում կայացված կլինի և կասեն համաձա՞յն եք, թե՝ ավելի վաղ։ Եվ ի՞նչ է անհրաժեշտ դրա համար։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Ղարաբաղի մասնակցությանը բանակցություններին բացի Ադրբեջանից որևէ մեկը չի հերքում։ Եվ կախված նրանից, թե Ադրբեջանը կհամաձայնի Ղարաբաղի մասնակցությանը կամ այդ միջավայրը կստեղծվի, որ Ղարաբաղն անմիջականորեն մասնակցի, մենք կարծում ենք, որ դա առաջին հերթին կվկայի, որ կա կոնկրետ ցանկություն հիմնախնդիրը լուծելու։ Այն բոլոր հարցերը, որ կան բանակցային սեղանին, որոնք կարող են ծագել բանակցությունների ընթացքում, դրա մեծ մասի պատասխանատուն, պատասխան տվողն Արցախի Հանրապետությունն է։ Եվ քանի Ադրբեջանը չունի այդ ցանկությունը կամ ցույց չի տալիս, որ այդպիսի կամք ունի, նշանակում է Ադրբեջանը փորձում է հեռու պահել իրական բանակցային գործընթացը։ Մեզ համար միանշանակ է, որ Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը պետք է լինի բոլոր փուլերում։
Հարց. Հիմա տարկետման հարցով բողոքի ակցիաներ, դասադուլներ են տեղի ունենում։ Այս հարցն առնչվում է նաև բանակին և ազգ-բանակ կոնցեպտին։ Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այս բարեփոխումներին և, արդյո՞ք, Ձեր կարծիքով սա կընդգծի ընդհանուր անվտանգությունը, թե՝ հակառակը, այս իրավիճակն ինչ-որ առումով թուլացնում է այն։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Ես, իհարկե, մտածում եմ այդ հարցի մասին և կարծում եմ, որ այստեղ չպետք է գնանք այդ հակադրությանը գիտությու՞նն է կարևոր, թե՞ անվտանգությունը։ Մենք միառ ժամանակ ստիպված ենք համադրել։ Անվտանգությունը շատ կարևոր է, բայց չպետք է բաց թողնենք նաև գիտությունը։ Բայց տարկետման իրավունքը չի նշանակում, որ մենք գիտությունը բաց ենք թողել։ Կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում անպայման կգտնեն այս հարցի ճիշտ լուծումը և այդ ճանապարհը ճիշտ հիմքերի վրա կդրվի։ Արցախում վաղուց է այդպես։ Որևէ տարկետման իրավունք չկա։ Միայն մի հանգամանք կարող է երիտասարդին ազատել բանակում ծառայելուց. դա առողջության հետ կապված հարցն է։ Բոլոր երիտասարդները, անկախ նրանից պետպատվերով են սովորում, թե՝ մասնավոր հիմունքներով, զորակոչվում են բանակ։
Հարց. Նաև պաշտոնյաների՞ որդիները։
Աշոտ ՂՈՒԼՅԱՆ. Բոլորը։ Ես հիմա չեմ ուզում անձնական օրինակներ բերել, բայց Հանրապետության նախագահից սկսած, բոլոր պաշտոնյաների որդիները 18 տարեկանը լրանալուց հետո ծառայում են։

Вопрос: Хотелось бы, чтобы Вы прокомментировали недавнее заявление президента Республики Армения Сержа Саргсяна в политической школе "Андраник Маргарян" о том, что в карабахском вопросе ожидаются болезненные решения и компромиссы. Как Вы оцениваете это? Как в Карабахе относятся к компромиссам, территориальным уступкам. Готовы ли уступить территории?
Ашот ГУЛЯН: Во-первых, наверное, было бы некорректным, чтобы я комментировал слова президента Республики Армения, потому что, уверен, эти слова были высказаны после долгой речи с тем, что разъяснить, что такое переговорный процесс и какие развития могут быть.
Мы немного спешим во временном отношении в вопросе компромиссов и решений. По моему глубокому убеждению, мы очень далеки от этого этапа, так как то, что мы видим сегодня в переговорном процессе, однозначно показывает, что Азербайджан не только далек, но и даже не желает идти на конкретные решения. В этом случае, конечно, следует продолжать переговорный процесс, пытаться объяснить им кое-какие вопросы и, самое главное, тот же переговорный процесс – это двусторонний путь. Не может быть так, чтобы мы были готовы к чему-либо, а они нет, а ответом на эти вопросы может быть то, что мы вновь готовы к дополнительным шагам.
Я уверен, что мы сегодня, особенно после апрельских событий 2016 года, гораздо правильнее представляем все компоненты нашей системы безопасности. В эту систему входят и территории, и наша экономическая жизнеспособность, и мы не можем ослабить этот резерв. Думаю, мы не должны допускать таких разговоров раньше времени, поскольку это лишь подрывает нашу внутреннюю общественную прочность. И мы начинаем искать того, кто сказал, что можно уступить, а кто – нет, будто вопрос уступить или не уступать зависит от чего-то конкретно сказанного. Я уверен, что ответ на все эти вопросы может дать лишь один субъект – народ Республики Арцах, на который по Конституции возложено такое полномочие.
Вопрос: Господин Гулян, сейчас в повестке Армении неопределенная ситуация, связанная с назначением премьер-министра на должность в 2018 году. После 2018 года переговоры официально будет вести премьер-министр. Какова позиция официального Степанакерта по этому вопросу? Кто будет вести переговоры с президентом Азербайджана? Карен Карапетян или Серж Саргсян?
Ашот ГУЛЯН: В Республике Арцах очень уважительно относятся к этой позиции как к суверенному праву Республики Армения. До сих пор столько говорилось об этом, и, наверное, можно лишь добавить, что на данный момент я не считаю, что у нас есть ответы на все вопросы. Настанет время, и все эти вопросы будут подготовлены и представлены общественности. Уверен, что в лице действующего Президента у нас есть очень хорошая подготовленность в переговорном процессе, но вместе с тем уверен, что у нас есть подготовленность в другом отношении, поскольку это процесс, в который включен очень большой спектр вопросов, касающихся как внешней политики, так и безопасности.
Вопрос. Члены Республиканской партии в этом плане считают незаменимым Сержа Саргсяна. Как Вы считаете, господин Гулян, кто в конце концов – Карапетян или Саргсян?
Ашот ГУЛЯН. Знаете, я не могу вместо членов Республиканской партии Армении ответить на этот вопрос. Это вопрос, который должны решить члены РПА.
Вопрос. Господин Гулян, после четырехдневной войны позиция армянских сторон стала жестче. Но женевская встреча показала, что мы больше приблизились к смягчению. Теперь если попытаться хладнокровно проанализировать женевскую встречу, не думаете ли Вы, что мы должны придерживаться более жесткой позиции? Особенно учитывая то, что эта договоренность хотя и была джентльменской, тем не менее, она была нарушена.
Ашот ГУЛЯН: До и после женевских переговоров мы не ослабляли позицию. Если мы уже больше года не ведем переговоров, и даже нет подготовки к этому, то это означает, что мы должны использовать любой повод для того, чтобы хотя бы возобновить переговорный процесс или создать такие условия. На мой взгляд, именно это произошло на консультациях в Женеве. Что же касается будущего, то, думаю, что необходимо вести процесс по восстановлению этого переговорного процесса. А то, что после апрельских событий 2016 года наша позиция стала жестче, – это однозначно. И пока нет таких оснований полагать, что эта наша позиция смягчилась.
Вопрос. Подсказывает ли поведение Азербайджана, что война возобновится?
Ашот ГУЛЯН: Жизнь показала, что поведение Азербайджана очень непредсказуемо. Сегодня ничего не свидетельствует о том, что они изменились, что их позиция смягчится или есть положительных сдвиги. Просто уверен, что Азербайджан сделал выводы из апрельской войны 2016 года, что сегодня, учитывая поведение нашего противника, мы еще больше готовы и в любой момент должны быть готовы к таким развитиям.
Вопрос: На Ваш взгляд, каким образом возможно возвращение Карабаха за стол переговоров и на каком этапе это необходимо сделать? На последнем этапе, когда уже будет принято решение и спросят согласия, или еще раньше? И что необходимо для этого?
Ашот ГУЛЯН: Участие Карабаха в процессе никто, кроме Азербайджана, не отрицает. И в зависимости от того, согласится ли Азербайджан на участие Карабаха, или будет создана эта атмосфера, чтобы Карабах непосредственно участвовал, мы считаем, что это в первую очередь будет свидетельствовать о том, что есть конкретное желание решить проблему. Именно Республика Арцах ответственна и отвечает на большинство вопросов, которые лежат на столе переговоров и которые могут возникнуть в ходе переговоров. И до тех пор, пока у Азербайджана нет такого желания или он не показывает, что у него есть такая воля, это означает, что Азербайджан пытается держаться вдалеке от реального переговорного процесса. Для нас однозначно, что Республика Арцах должно участвовать во всех этапах.
Вопрос: Сейчас происходят акции протеста и забастовки с требованием отсрочки от армии. Этот вопрос касается и армии, и концепта нация-армия. Как Вы относитесь к этим реформам и, усилит ли это общую безопасность или, напротив, эта ситуация в некоторой степени ослабляет это?
Ашот ГУЛЯН: Я, конечно, размышляю над этим вопросом и считаю, что здесь мы не должны противопоставлять важность науки важности безопасности. Мы на некоторое время вынуждены сопоставлять. Безопасность очень важна, но мы не должны не уделять внимание и науке. Но право на отсрочку от армии не означает, что мы обделили вниманием науку. На мой взгляд, в Республике Армения обязательно найдут правильное решение этому вопросу. В Арцахе давно так. Никакого права на отсрочку нет. Лишь одно обстоятельство может освободить молодого человека от службы в армии – вопрос, связанный со здоровьем. Все парни, независимо от того, учатся ли они по госзаказу или нет, призываются в армию.
Вопрос: В том числе и сыновья должностных лиц?
Ашот ГУЛЯН: Все. Не хочу приводить примеры, но сыновья всех должностных лиц, начиная от президента Республики, достигшие 18-летнего возраста, служат в армии.