Հայաստանի Հանրապետության
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմի և այստեղ ներկա պատվիրակության անունից ուզում եմ ողջունել բոլորիդ և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը Երևանում անցկացնելու կապակցությամբ:
Տևական մի ժամանակահատված մենք չենք հանդիպել այս ձևաչափով, բայց կարիք կա պարզաբանելու, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը չեն գումարվել միայն ֆորմալ առումով, ինչն էլ պայմանավորված էր նախ Արցախում, ապա Հայաստանում Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններով:
Միաժամանակ, ուզում եմ այս մասին հատուկ ընդգծել, որ ՀՀ ԱԺ մեր գործընկերների հետ նախորդ երկու տարիներին տարբեր ձևաչափերով մի քանի տասնյակ այլ հանդիպումներ ենք ունեցել և, կարելի է ասել, այդ հաճախականությունը հուսալիորեն ապահովվել է երկու խորհրդարանների միջև լիարժեք փոխգործակցությունը:
Միայն 2016թ. ապրիլ-հուլիս ամիսներին (ապրիլյան պատերազմին հաջորդած ամիսներին) Արցախ են այցելել Հայաստանի խորհրդարանի գրեթե բոլոր պատգամավորները և, առանց բացառության, բոլոր պատգամավորական խմբակցությունները, շատ հաճախ իրենց հետ բերելով օտարերկրյա խորհրդարանականների մեր տասնյակ գործընկերներին:
Որպես առավել հաճախ կիրառված ձևաչափ, մասնավորապես, կցանկանայի ընդգծել մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերի ու թեմատիկ քննարկումների արդյունավետությունը: Հենց նման հանդիպումների ընթացքում է ուրվագծվում հարցերի այն շրջանակը, որը ներառվում է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում: Իսկ այդ հարցերը, որպես կանոն, վերաբերում են տվյալ ժամանակահատվածում առավել հրատապ թեմաներին:
Այս անգամ էլ բացառություն չէ, և մենք այսօրվա համատեղ նիստի օրակարգում առանձնացրել ենք հարցեր, որոնք, մեր կարծիքով, ուշադրության ու առավել մանրազնին դիտարկման կարիք ունեն:
Առաջինը վերաբերում է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով քննարկումներին և այդ համատեքստում ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունների կողմից տարվող աշխատանքներին:
Այս առումով հարկ է նշել, որ մենք գնահատում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեր գործընկերների ջանքերը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում հայկական կողմերի դիրքորոշումները պատշաճ ներկայացնելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խնդրի էությունը խեղաթյուրող ու կողմնակալ ձևակերպումներով նախաձեռնություններին դիմագրավելու ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ վերջին մեկ տարվա քննարկումների բովանդակությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում և դրանից արվող եզրակացությունները ցույց են տալիս որոշակի նոր տրամադրությունների հայտնվելու մասին: Այսօրվա համատեղ քննարկումները, վստահ եմ, մեզ կհուշեն, թե որ ուղղությամբ պետք է ակտիվացնել խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ դրանք առավել արդյունավետ ու ժամանակի պահանջներին համահունչ մեխանիզմների փոխակերպելու նպատակով:
Օրակարգային մյուս հարցը վերաբերում է Հայաստանում ու Արցախում հետսահմանադրական գործընթացների ընդհանրություններին ու առանձնահատկություններին և այս թեման նույնպես հրատապների շարքից է: Չնայած պետական կառավարման ընտրված մոդելների տարբերություններին, համոզված եմ, որ այս ոլորտում համատեղ քննարկումների և խորհրդատվությունների անհրաժեշտություն կա:
Մենք ոչ միայն հույս ենք պահում, այլև համոզված ենք, որ այս հարցում պարզապես տեղեկություններ փոխանակելու անհրաժեշտություն կա և առաջիկա երկու-երեք տարիներին մեր խորհրդարանների գլխադասային հանձնաժողովները կգործեն աշխատանքային կարգով հարցերը քննարկելու ռեժիմով և պարբերաբար միջխորհրդարանական հանձնաժողովին կներկայացնեն իրենց կատարած աշխատանքի արդյունքները:
Հայկական երկու պետականությունների՝ Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների փոխհարաբերությունների գործող ձևաչափերի մեջ միջխորհրդարանական համագործակցությունը վաղուց կայացած միավոր է և աչքի է ընկնում իր արդյունավետությամբ:
Նախորդ տարիների մեր համատեղ աշխատանքից իմ գոհունակությունն ուզում եմ հայտնել հետևյալ ձևակերպմամբ. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար ամենակայացածն է, արդյունավետն ու պահանջվածը:
Այս հարթակը ոչ միայն հնարավորություն է օրենսդրական փորձի փոխանակման տեսանկյունից, այլև յուրատեսակ խողովակ է մեզ համար՝ ինչպես տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ կապեր հաստատելու, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական ամբիոններից Արցախի դիրքորոշման մասին բարձրաձայնելու համար:
Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անցած գումարումների բոլոր անդամներին, նախագահներին՝ գործնական օգուտ բերելու իրենց ձգտումի համար:
Եզրափակելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին, Հայաստանի խորհրդարանի մեր բոլոր գործընկերներին՝ ջերմ ընդունելության, ստեղծված ավանդույթները ամեն կերպ պահպանելու և զարգացնելու պատրաստակամության համար և բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք:

Dear President of the National Assembly of the
On behalf of the Artsakh Republic deputies and the delegation present here, I would like to welcome all of you and express my satisfaction with the holding of the regular meeting of the Inter-Parliamentary Cooperation Commission of the Republic of Artsakh-Republic of Armenia in Yerevan.
Meetings in such format have not been hold for a long time, but it should be explained that the meetings of the inter-parliamentary commission have not been convened only formally, which was conditioned by elections to the legislative bodies of Artsakh and Armenia.
At the same time, I would like to emphasize that over the past two years several dozen different meetings with our colleagues in the RA parliament have been held, and we can say that the frequency of such meetings ensured full-fledged interaction between the two parliaments.
Only in April-July 2016 (the period after the April war) Artsakh almost all the members of the Armenian parliament and all parliamentary factions without exception have visited Artsakh, very often bringing with them tens of our colleagues from the parliaments of different countries.
I would like to emphasize the effectiveness of joint meetings of standing commissions and thematic discussions, in particular, as the most frequently used format.
It is during such meetings that the ranges of issues included in the agenda of the meeting of the inter-parliamentary commission are indicated. And such questions, as a rule, concern the most actual for the given period of themes.
And our meeting today is no exception. In the agenda of today joint meeting, we have included issues that, in our view, need more attention and detailed discussion.
Firstly, I would like to touch on the discussions on the Azerbaijani-Karabakh conflict at international parliamentary platforms and the work carried out by the parliamentary delegations of Armenia in this context.
In this sense, it should be noted that we appreciate the efforts of our colleagues from the National Assembly of the Republic of Armenia to properly represent the positions of the two Armenian states in the international parliamentary structures and to confront the initiatives of the Azeri authorities to distort the essence of the problem and to express biased statements.
It is obvious that the content of the discussions held over the past year on international parliamentary platforms and the conclusions resulting from this testify to new sentiments at international venues.
Today's joint discussions will prompt us in which direction it is necessary to activate the possibilities of diplomacy with a view to transforming them into more effective and conformable mechanisms of the times.
The next issue of the agenda concerns similarities and peculiarities of post-constitutional processes in Armenia and Artsakh, and this topic is also relevant. Despite the differences in the elected forms of state government, I am sure that there is also a need for joint discussions and consultations in this area.
In the existing formats of the relationship between the two Armenian states - the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh - inter-parliamentary cooperation is an effective long-standing unit
Over the past years of our joint work, I want to express my satisfaction with the following wording: cooperation with the National Assembly of the Republic of Armenia is the most effective and needed for the National Assembly of the Republic of Artsakh.
This platform is not just the possibility of exchange of legislative experience, but also a kind of a channel for establishing links with parliamentarians from different countries and presenting the position of Artsakh from the international parliamentary tribunes.
I want to express my gratitude to all the members and chairmen of the commission on inter-parliamentary cooperation of Armenia-Artsakh of the previous convocations for their desire to bring practical benefits.
Summarizing, we would like to thank the Chairman of the RA National Assembly Ara Babloyan, all our colleagues in the parliament for the warm welcome, readiness to fully maintain and develop existing traditions, and to all of us - to work effectively.