Հայաստանի Հանրապետության
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմի և այստեղ ներկա պատվիրակության անունից ուզում եմ ողջունել բոլորիդ և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը Երևանում անցկացնելու կապակցությամբ:
Տևական մի ժամանակահատված մենք չենք հանդիպել այս ձևաչափով, բայց կարիք կա պարզաբանելու, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը չեն գումարվել միայն ֆորմալ առումով, ինչն էլ պայմանավորված էր նախ Արցախում, ապա Հայաստանում Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններով:
Միաժամանակ, ուզում եմ այս մասին հատուկ ընդգծել, որ ՀՀ ԱԺ մեր գործընկերների հետ նախորդ երկու տարիներին տարբեր ձևաչափերով մի քանի տասնյակ այլ հանդիպումներ ենք ունեցել և, կարելի է ասել, այդ հաճախականությունը հուսալիորեն ապահովվել է երկու խորհրդարանների միջև լիարժեք փոխգործակցությունը:
Միայն 2016թ. ապրիլ-հուլիս ամիսներին (ապրիլյան պատերազմին հաջորդած ամիսներին) Արցախ են այցելել Հայաստանի խորհրդարանի գրեթե բոլոր պատգամավորները և, առանց բացառության, բոլոր պատգամավորական խմբակցությունները, շատ հաճախ իրենց հետ բերելով օտարերկրյա խորհրդարանականների մեր տասնյակ գործընկերներին:
Որպես առավել հաճախ կիրառված ձևաչափ, մասնավորապես, կցանկանայի ընդգծել մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերի ու թեմատիկ քննարկումների արդյունավետությունը: Հենց նման հանդիպումների ընթացքում է ուրվագծվում հարցերի այն շրջանակը, որը ներառվում է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում: Իսկ այդ հարցերը, որպես կանոն, վերաբերում են տվյալ ժամանակահատվածում առավել հրատապ թեմաներին:
Այս անգամ էլ բացառություն չէ, և մենք այսօրվա համատեղ նիստի օրակարգում առանձնացրել ենք հարցեր, որոնք, մեր կարծիքով, ուշադրության ու առավել մանրազնին դիտարկման կարիք ունեն:
Առաջինը վերաբերում է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով քննարկումներին և այդ համատեքստում ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունների կողմից տարվող աշխատանքներին:
Այս առումով հարկ է նշել, որ մենք գնահատում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեր գործընկերների ջանքերը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում հայկական կողմերի դիրքորոշումները պատշաճ ներկայացնելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խնդրի էությունը խեղաթյուրող ու կողմնակալ ձևակերպումներով նախաձեռնություններին դիմագրավելու ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ վերջին մեկ տարվա քննարկումների բովանդակությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում և դրանից արվող եզրակացությունները ցույց են տալիս որոշակի նոր տրամադրությունների հայտնվելու մասին: Այսօրվա համատեղ քննարկումները, վստահ եմ, մեզ կհուշեն, թե որ ուղղությամբ պետք է ակտիվացնել խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ դրանք առավել արդյունավետ ու ժամանակի պահանջներին համահունչ մեխանիզմների փոխակերպելու նպատակով:
Օրակարգային մյուս հարցը վերաբերում է Հայաստանում ու Արցախում հետսահմանադրական գործընթացների ընդհանրություններին ու առանձնահատկություններին և այս թեման նույնպես հրատապների շարքից է: Չնայած պետական կառավարման ընտրված մոդելների տարբերություններին, համոզված եմ, որ այս ոլորտում համատեղ քննարկումների և խորհրդատվությունների անհրաժեշտություն կա:
Մենք ոչ միայն հույս ենք պահում, այլև համոզված ենք, որ այս հարցում պարզապես տեղեկություններ փոխանակելու անհրաժեշտություն կա և առաջիկա երկու-երեք տարիներին մեր խորհրդարանների գլխադասային հանձնաժողովները կգործեն աշխատանքային կարգով հարցերը քննարկելու ռեժիմով և պարբերաբար միջխորհրդարանական հանձնաժողովին կներկայացնեն իրենց կատարած աշխատանքի արդյունքները:
Հայկական երկու պետականությունների՝ Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների փոխհարաբերությունների գործող ձևաչափերի մեջ միջխորհրդարանական համագործակցությունը վաղուց կայացած միավոր է և աչքի է ընկնում իր արդյունավետությամբ:
Նախորդ տարիների մեր համատեղ աշխատանքից իմ գոհունակությունն ուզում եմ հայտնել հետևյալ ձևակերպմամբ. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար ամենակայացածն է, արդյունավետն ու պահանջվածը:
Այս հարթակը ոչ միայն հնարավորություն է օրենսդրական փորձի փոխանակման տեսանկյունից, այլև յուրատեսակ խողովակ է մեզ համար՝ ինչպես տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ կապեր հաստատելու, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական ամբիոններից Արցախի դիրքորոշման մասին բարձրաձայնելու համար:
Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անցած գումարումների բոլոր անդամներին, նախագահներին՝ գործնական օգուտ բերելու իրենց ձգտումի համար:
Եզրափակելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին, Հայաստանի խորհրդարանի մեր բոլոր գործընկերներին՝ ջերմ ընդունելության, ստեղծված ավանդույթները ամեն կերպ պահպանելու և զարգացնելու պատրաստակամության համար և բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք:

Уважаемый председатель Национального собрания
От имени депутатского состава Республики Арцах и присутствующей здесь делегации хочу приветствовать всех вас и выразить удовлетворение проведением очередного заседания комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Республика Арцах-Республика Армения в Ереване.
Долгое время мы не проводили встреч в подобном формате, но следует пояснить, что заседания межпарламентской комиссии не созывались лишь формально, что обусловлено очередными выборами в законодательные органы Арцаха и Армении.
Вместе с тем, хочу особо подчеркнуть, что за предыдущие два года мы проводили с нашими коллегами в парламенте РА несколько десятков разных встреч, и можно сказать, что частота таких встреч обеспечила полноценное взаимодействие между двумя парламентами.
Лишь за апрель-июль 2016г. (период после апрельской войны) Арцах посетили почти все депутаты парламента Армении и все без исключения депутатские фракции, очень часто приводя с собой десятки наших коллег из парламентов разных стран.
Как самый часто примененный формат, в частности, хотелось бы подчеркнуть эффективность совместных заседаний постоянных комиссий и тематических обсуждений.
Именно в ходе подобных встреч обозначается тот круг вопросов, которые включаются в повестку заседания межпарламентской комиссии. А такие вопросы, как правило, касаются наиболее актуальных за данный период тем.
И наша сегодняшняя встреча не исключение. В повестку сегодняшнего совместного заседания мы включили вопросы, которые, на наш взгляд, нуждаются в большем внимании и детальном обсуждении.
Во-первых, хотелось бы коснуться обсуждений на тему азербайджано-карабахского конфликта на международных парламентских площадках и работе, проводимой парламентскими делегациями РА в этом контексте.
В этом смысле следует отметить, что мы ценим усилия наших коллег из Национального собрания Республики Армения по надлежащему представлению позиции двух армянских государств в международных парламентских структурах и противостоянию инициативам властей Азербайджана по искажению сути проблемы и выражению необъективных формулировок.
Очевидно, что содержание проведенных за последний год обсуждений на международных парламентских площадках и вытекающие из этого заключения свидетельствуют о новых настроениях на международных площадках.
Сегодняшние совместные обсуждения подскажут нам, в каком именно направлении следует активизировать возможности дипломатии с целью их трансформации в более эффективные и созвучные с требованиями времени механизмы.
Следующий вопрос повестки касается общностей и особенностей постконституционных процессов в Армении и Арцахе, и эта тема также актуальна. Несмотря на различия в избранных формах государственного правления, уверен, что в этой сфере также есть необходимость в совместных обсуждениях и консультациях.
Мы не только надеемся, но и убеждены в том, что в этом вопросе есть необходимость обмена сведениями и в ближайшие два-три года головные комиссии наших парламентов будут работать в режиме обсуждения вопросов в рабочем порядке и периодически представлять межпарламентской комиссии результаты проделанной ими работы.
В действующих форматах взаимоотношений между двумя армянскими государствами – Республикой Армения и Республикой Арцах– межпарламентское сотрудничество – давно состоявшаяся единица, которая отличается своей эффективностью.
Из нашей совместной работы за минувшие годы хочу выразить удовлетворение следующей формулировкой: сотрудничество с Национальным собранием Республики Армения – самое состоявшееся, эффективное и востребованное для Национального собрания Республики Арцах.
Эта площадка – не просто возможность обмена законодательным опытом, но и своего рода канал как для установления связей с парламентариями разных стран, так и представления позиции Арцаха с международных парламентских трибун.
Хочу выразить признательность всем членам и председателям комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Армения-Арцах предыдущих созывов за их стремление принести практическую пользу.
Резюмируя, выражаю благодарность председателю Национального собрания РА Ара Баблояну, всем нашим коллегам в парламенте Армении за теплый прием, готовность всячески сохранять и развивать сложившиеся традиции, а всем нам желаю эффективной работы.