Հոկտեմբերի 26-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նիստերի մեծ դահլիճում գումարվել է խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը` Ազգային ժողվի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է ներկայացված օրինագծերի շուրջ կատարված նախապատրաստական աշխատանքները:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» Արցախի Հանարապետության օրենքի նախագիծը, որով ԱՀ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի համապատասխան՝ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնման օրը կառավարությունը հրաժարական է ներկայացնում, և ձևավորվում է նոր կառավարություն՝ ԱՀ Սահմանադրության 103-րդ հոդվածի համապատասխան Հանրապետության Նախագահի կողմից:
«Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Հրապարակային սակարկությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը:
Նախագծով առաջարկվող լրացումները նպատակ են հետապնդում ընդլայնել պարտապան ֆիզիկական անձանց տրամադրվող սոցիալական երաշխիքների շրջանակը և պարտապանին հնարավորություն տալ իր գույքի վրա բռնագանձում տարածվելու դեպքում չզրկվել նվազագույն բնակապահովումից:
Ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը պատգամավորներին է ներկայացրել «Լիցենզավորման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Օրինագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է խաղողի օղու արտադրությունը խթանելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաև ուղղված է լիցենզավորման ոլորտի պետական կարգավորման արդյունավետության բարձրացմանը, գործող նորմատիվ իրավական ակտերի կատարելագործմանը: Օրինագծերի շրջանակում ճշտվել են մասնագիտական որակավորմանը վերաբերող պահանջները, հստակեցվել են լիցենզավորման կարգերի ընդունման հետ կապված դրույթները, կատարվել են խմբագրական բնույթի աշխատանքներ:
Պատգամավորները հարցեր են առաջադրել զեկուցողներին, որից հետո քվեարկությամբ ընդունվել են բոլոր վերոնշյալ օրենքները:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը և Ռամելա Դադայանը:
Նիստի եզրափակիչ հատվածում Ազգային ժողովի նախագահը հայտարարել է Արցախի և Հայաստանի միջև նախատեսված միջխորհրդարանական հանձնաժողովների նիստի նախապատրաստության մասին, որը տեղի կունենա նոյեմբերին Երևանում:

26-го октября в большом зале заседаний Национального собрания Республики Арцах было созвано очередное пленарное заседание парламента.
Открывая заседание, председатель Национального собрания Ашот Гулян подвел итоги подготовительных работ над представленными законопроектами.
Начальник управления по делам правительства - первый заместитель руководителя аппарата президента Араик Лазарян представил на рассмотрение парламента проект закона Республики Арцах «О признании утратившим силу закона Нагорно-Карабахской Республики "О структуре правительства Нагорно-Карабахской Республики"», по которому согласно статье 169-й Конституции Республики Арцах, в день вступления в должность президента Республики, избранного Национальным собранием в соответствии со статьей 168 Конституции, правительство подает в отставку, а новое правительство формируется в соответствии со статьей 103 Конституции.
В ходе заседания парламента министр юстиции Арарат Даниелян представил пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений в законы Нагорно-Карабахской Республики "О принудительном исполнении судебных актов" и "О публичных торгах"».
Предлагаемые по проекту дополнения имеют целью расширить рамки социальных гарантий, предоставляемых физическим лицам-кредиторам, и дают возможность кредитору не лишаться минимального квартирного обеспечения в случае распространения взыскания в отношении его имущества.
Министр финансов Григорий Мартиросян представил на рассмотрение депутатов пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О лицензировании"» и «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"».
Принятие пакета законопроектов обусловлено необходимостью стимулирования производства виноградной водки и направлено на повышение эффективности государственного регулирования сферы лицензирования, а также совершенствование действующих нормативных правовых актов. В рамках законопроектов были уточнены требования, касающиеся профессиональной квалификации, а также положения, связанные с принятием порядков лицензирования, и проведена работа редакционного характера.
Депутаты задали докладчикам вопросы, после чего в ходе голосования были приняты все вышеупомянутые законы.
С депутатскими заявлениями выступили депутаты Айк Ханумян и Рамела Дадаян.
По окончании заседания председатель Национального собрания объявил о подготовке к предстоящему заседанию межпарламентских комиссий Армения-Арцах, которое состоится в Ереване в ноябре.