Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակության անդամներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բրավոն, Կառլոս Էռնանդես Միրոն Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 24-ին հյուրընկալվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում:
Հյուրերին ընդունել է Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ով նշել է, որ Արցախի Հանրապետությունը շահագրգռված է բարեկամական հարաբերություններ ունենալու տարբեր երկրների հետ:
«Մեզ համար շատ ցանկալի է, որ առաջին ծանոթությունը հետագայում ևս իր շարունակությունն ունենա: Կարծում եմ՝ այս այցելությունը մեր հարաբերությունների համար շատ լավ սկիզբ է»,-ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Խոսելով Արցախի ժողովրդի պայքարի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ էդուարդ Շարմազանովը անդրադարձել է Ադրբեջանի իշխանությունների վարած հակահայ քարոզչության և շփման գծում պարբերաբար հրահրվող ռազմական գործողությունների մասին:
«Արցախի ժողովրդի պայքարը Ադրբեջանի դեմ չէ, Արցախի ժողովրդի պայքարը իր ազատության և խաղաղության համար է»,-շեշտել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Պատասխանելով մեքսիկացի խորհրդարանականների պատվիրակության ղեկավար Բլանկա Դոմինգեսի՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ազատության սահմանափակման պատճառների մասին հարցին, Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ նաև խորհրդարանական կապերի միջոցով է հնարավոր միջազգային հարթակներում ներկայացնել Արցախը և արգելափակել Ադրբեջանի կողմից տարածվող հակահայկական մտացածին քարոզչությունը:
«Մեր այցը շատ լավ նախադեպ է մեքսիկացի պաշտոնյաների հետագա այցերի համար և մենք համագործակցելու ենք Ձեզ հետ, քանի որ կարծում ենք, որ ազատությունն ու մարդու իրավունքները ամեն ինչից վեր են»,- նշել է Բլանկա Դոմինգեսը:
Ընդգծելով հանդիպման կարևորությունը՝ մեքսիկացի պատգամավոր Կառլոս Միրոն նշել է.
«Շատ կարևոր է, որ այսպիսի հանդիպումների ժամանակ մենք ձայն բարձրացնենք և կոչ անենք խաղաղության ու երկխոսության»:
Խորհրդարանի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է այն խնդիրները, որոնց Արցախը հանդիպում է աշխարհին ներկայանալու ճանապարհին: Խոսվել է նաև Արցախում պետականաշինության ընթացքի, խորհրդարանի կառուցվածքի և միջխորհրդարանական կապերի մասին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ Մեքսիկայի հետ այսօր ձևավորվող միջխորհրդարանական հարաբերություններն այսուհետ ավելի կխորանան:
«Յուրաքանչյուր գործի սկիզբը դժվար է, բայց դուք ստանձնել եք այդ դժվարությունը, ուստի ընդունեք, որ հանձին Արցախի 150 000 բնակչության՝ դուք ունեք բարեկամ երկիր»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Խորհրդարանում նախատեսված հանդիպումների երկրորդ հատվածում Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների պատգամավորների պալատի անդամները հանդիպել են ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը կարևորել է նման հանդիպումները և հույս հատնել, որ որպես աշխարհի հզոր երկրներից մեկը, Մեքսիկան ըմբռնումով կմոտենա Արցախի պայքարին և կաջակցի, որպեսզի այն նույնպես դառնա աշխարհի՝ իրավական տեսանկյունից ընդունված երկրներից մեկը:
Հանդիպման ընթացքում մեքսիկացի պատգամավորներն Արցախի խորհրդարանականներին են ներկայացրել Արցախում ստացած իրենց տպավորությունները, այնուհետև խոսել երկկողմ փոխհարաբերություններն ընդլայնելու հետագա քայլերի մասին:
«Մենք տեղյակ ենք ձեր խնդիրներին: Այսօր, ֆիզիկապես ներկա գտնվելով այստեղ՝ տեսնում ենք մեծ տարբերություն մեր պատկերացրած և իրական Արցախի միջև: Սա ավելի է պարտավորեցնում մեզ՝ ձեր ձայնը լսելի դարձնելու համար»,-նշել է Մարիա Կրիստինա Բրավոն:
Խոսելով Արցախի պատմության և մշակույթի մասին՝ Կառլոս Միրոն ներկայացրել է երկու երկրների մշակույթների նմանության իր դիտարկումը և այն հիմնարար համարել հետագա փոխգործակցության համար:
«Թույլ տվեք մեզ մաս կազմել Արցախի պատմությանը»,- իր խոսքը եզրափակել է մեքսիկացի պատգամավորը:
«Մենք ևս փնտրում ենք իրական ազատություն և գիտենք՝ ինչ է նշանակում պայքարել ազատության համար»,- ընդգծել է Բլանկա Դոմինգեսը:
Խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները մեքսիկացի գործընկերների հետ հետագա համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել և այդ համատեքստում ուղենշել որոշ ոլորտներ:
Մինչ խորհրդարանում հանդիպումները, առավոտյան պատվիրակությունը այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել ի հիշատակ Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների:

October 24, delegation members of the Mexico-Armenia Friendship Group of the Chamber of Deputies Blanca Margarita Quetta Dominguez, Maria Cristina Teresa Garcia Bravo, Carlos Hernández Myro accompanied by Vice-President of the National Assembly of Armenia, Eduard Sharmazanov were hosted at the Republic of Artsakh National Assembly.
The guests were received by the President of the National Assembly Ashot Ghoulyan who noted that the Republic of Artsakh is interested in having friendly relations with different countries.
"It is very desirable for us to have our first acquaintance continued in the future. I think this visit is a good start for our relations, "the parliament president emphasized.
Speaking about the struggle of Artsakh people, Republic of Armenia NA Vice President Eduard Sharmazanov touched upon the anti-Armenian propaganda carried out by the Azerbaijani authorities and regular military provocations on the contact line.
"The struggle of the people of Artsakh is not against Azerbaijan, the struggle of the Artsakh people is for its freedom and peace," Eduard Sharmazanov emphasized.
Answering the question of the head of the Mexican parliamentarians delegation Blanka Dominguez
about the reasons of restriction of the freedom of Artsakh by Azerbaijan, the head of the Artsakh parliament also noted that through parliamentary contacts it is possible to present Artsakh in international platforms and to block the anti-Armenian propaganda spread by Azerbaijan.
"Our visit is a very good precedent for future visits by Mexican officials and we will cooperate with you because we believe that freedom and human rights are beyond everything," said Blanca Dominguez.
Emphasizing the importance of the meeting, Mexican MP Carlos Myro said:
"It is very important that during such meetings we raise our voices and call for peace and dialogue."
The Head if the parliament presented the guests the issues Artsakh faces on the way to be presented to the world.
They also talked about the process of state building in Artsakh, the structure of the parliament and the inter-parliamentary relations.
Summing up the meeting, the Head of the Parliament expressed hope that the inter-parliamentary relations with Mexico will now deepen.
"The beginning of each case is difficult, but you have assumed this difficulty, so accept that you have a 150,000 population of Artsakh, you have a friendly country!" Ashot Ghoulyan underscored.
Vice-President of the National Assembly Vahram Balayan and Deputy Foreign Minister Felix Khachatryan also participated in the meeting.
In the second part of the parliamentary meetings, the members of the House of Deputies of the Mexican Parliament met with representatives of the NA factions.
Welcoming the guests, Vice-President of the National Assembly of the Artsakh Republic Vahram Balayan attached importance to such meetings and hoped that Mexico, as one of the world's strongest countries, would come to understand the struggle of Artsakh and to support it as one of the world's most legally recognized countries.
During the meeting, the Mexican MPs presented their impressions to Artsakh parliamentarians and then spoke about further steps to expand bilateral relations.
"We are aware of your problems. Today, being physically present here, we see a great difference between our imagined and real Artsakh. This makes it more obligatory for us to make your voice heard, "said Maria Cristina Bravo.
Speaking about the history and culture of Artsakh, Carlos Miro presented his observation of the similarities of the two countries' cultures and considered it fundamental to further cooperation. "Let us be part of Artsakh's history," the Mexican MP concluded.
"We are also looking for real freedom and know what it means to fight for freedom," said Blanca Dominguez.
The leaders of the parliamentary factions expressed willingness to further cooperation with their Mexican counterparts and in that context to guide some areas.
Before the meetings in the parliament, in the morning the delegation visited Stepanakert memorial and laid flowers to commemorate the freedom fighters perished in the Artsakh war.