Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակության անդամներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բրավոն, Կառլոս Էռնանդես Միրոն Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 24-ին հյուրընկալվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում:
Հյուրերին ընդունել է Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ով նշել է, որ Արցախի Հանրապետությունը շահագրգռված է բարեկամական հարաբերություններ ունենալու տարբեր երկրների հետ:
«Մեզ համար շատ ցանկալի է, որ առաջին ծանոթությունը հետագայում ևս իր շարունակությունն ունենա: Կարծում եմ՝ այս այցելությունը մեր հարաբերությունների համար շատ լավ սկիզբ է»,-ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Խոսելով Արցախի ժողովրդի պայքարի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ էդուարդ Շարմազանովը անդրադարձել է Ադրբեջանի իշխանությունների վարած հակահայ քարոզչության և շփման գծում պարբերաբար հրահրվող ռազմական գործողությունների մասին:
«Արցախի ժողովրդի պայքարը Ադրբեջանի դեմ չէ, Արցախի ժողովրդի պայքարը իր ազատության և խաղաղության համար է»,-շեշտել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Պատասխանելով մեքսիկացի խորհրդարանականների պատվիրակության ղեկավար Բլանկա Դոմինգեսի՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ազատության սահմանափակման պատճառների մասին հարցին, Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ նաև խորհրդարանական կապերի միջոցով է հնարավոր միջազգային հարթակներում ներկայացնել Արցախը և արգելափակել Ադրբեջանի կողմից տարածվող հակահայկական մտացածին քարոզչությունը:
«Մեր այցը շատ լավ նախադեպ է մեքսիկացի պաշտոնյաների հետագա այցերի համար և մենք համագործակցելու ենք Ձեզ հետ, քանի որ կարծում ենք, որ ազատությունն ու մարդու իրավունքները ամեն ինչից վեր են»,- նշել է Բլանկա Դոմինգեսը:
Ընդգծելով հանդիպման կարևորությունը՝ մեքսիկացի պատգամավոր Կառլոս Միրոն նշել է.
«Շատ կարևոր է, որ այսպիսի հանդիպումների ժամանակ մենք ձայն բարձրացնենք և կոչ անենք խաղաղության ու երկխոսության»:
Խորհրդարանի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է այն խնդիրները, որոնց Արցախը հանդիպում է աշխարհին ներկայանալու ճանապարհին: Խոսվել է նաև Արցախում պետականաշինության ընթացքի, խորհրդարանի կառուցվածքի և միջխորհրդարանական կապերի մասին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ Մեքսիկայի հետ այսօր ձևավորվող միջխորհրդարանական հարաբերություններն այսուհետ ավելի կխորանան:
«Յուրաքանչյուր գործի սկիզբը դժվար է, բայց դուք ստանձնել եք այդ դժվարությունը, ուստի ընդունեք, որ հանձին Արցախի 150 000 բնակչության՝ դուք ունեք բարեկամ երկիր»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Խորհրդարանում նախատեսված հանդիպումների երկրորդ հատվածում Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների պատգամավորների պալատի անդամները հանդիպել են ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը կարևորել է նման հանդիպումները և հույս հատնել, որ որպես աշխարհի հզոր երկրներից մեկը, Մեքսիկան ըմբռնումով կմոտենա Արցախի պայքարին և կաջակցի, որպեսզի այն նույնպես դառնա աշխարհի՝ իրավական տեսանկյունից ընդունված երկրներից մեկը:
Հանդիպման ընթացքում մեքսիկացի պատգամավորներն Արցախի խորհրդարանականներին են ներկայացրել Արցախում ստացած իրենց տպավորությունները, այնուհետև խոսել երկկողմ փոխհարաբերություններն ընդլայնելու հետագա քայլերի մասին:
«Մենք տեղյակ ենք ձեր խնդիրներին: Այսօր, ֆիզիկապես ներկա գտնվելով այստեղ՝ տեսնում ենք մեծ տարբերություն մեր պատկերացրած և իրական Արցախի միջև: Սա ավելի է պարտավորեցնում մեզ՝ ձեր ձայնը լսելի դարձնելու համար»,-նշել է Մարիա Կրիստինա Բրավոն:
Խոսելով Արցախի պատմության և մշակույթի մասին՝ Կառլոս Միրոն ներկայացրել է երկու երկրների մշակույթների նմանության իր դիտարկումը և այն հիմնարար համարել հետագա փոխգործակցության համար:
«Թույլ տվեք մեզ մաս կազմել Արցախի պատմությանը»,- իր խոսքը եզրափակել է մեքսիկացի պատգամավորը:
«Մենք ևս փնտրում ենք իրական ազատություն և գիտենք՝ ինչ է նշանակում պայքարել ազատության համար»,- ընդգծել է Բլանկա Դոմինգեսը:
Խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները մեքսիկացի գործընկերների հետ հետագա համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել և այդ համատեքստում ուղենշել որոշ ոլորտներ:
Մինչ խորհրդարանում հանդիպումները, առավոտյան պատվիրակությունը այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել ի հիշատակ Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների:

24-го октября члены Палаты депутатов Мексиканских Соединенных Штатов и члены делегации группы дружбы "Мексика-Армения" Бланка Маргарита Куата Домингес, Мария Кристина Тереса Гарсиа Браво, Карлос Эрнандес Мирон в сопровождении заместителя председателя Национального собрания Республики Армения Эдуарда Шармазанова посетили Национальное собрание Республики Арцах.
Гостей принял председатель Национального собрания Ашот Гулян. Руководитель парламент отметил, что Республика Арцах заинтересована в наличии дружественных отношений с разными странами.
"Для нас желательно, чтобы первое знакомство приобрело систематический характер. Думаю, этот визит – хорошее начало для наших отношений", – подчеркнул он.
Говоря о борьбе арцахского народа, заместитель председателя НС Армении Эдуард Шармазанов коснулся антиармянской пропаганды руководства Азербайджана и периодически провоцируемых на линии соприкосновения военных действиях.
"Борьба арцахского народа – это не борьба против Азербайджана, это борьба за свою свободу и мир", – добавил Э.Шармазанов.
Отвечая на вопрос руководителя делегации Бланки Домингес о причинах ограничивания свободы Арцаха со стороны Азербайджана, Ашот Гулян отметил, что благодаря парламентским связям также становится возможным представлять Арцах на международных площадках и торпедировать антиармянскую агитацию со стороны Азербайджана.
"Наш визит – прекрасный прецедент для дальнейших визитов представителей власти Мексики, и мы будем сотрудничать с Вами, так как считаем, что свобода и права человека выше всего", – отметила Бланка Домингес.
Подчеркнув важность встречи, мексиканский депутат Карлос Мирон отметил:
"Очень важно, чтобы на этих встречах мы поднимали свой голос и призывали к миру и диалогу".
Председатель парламента представил гостям те проблемы, с которыми Арцах сталкивается на пути к позиционированию себя в мире. На встрече был обсужден ход государственного строительства в Арцахе, структура парламента и межпарламентские связи.
Подводя итоги встречи, руководитель парламента выразил надежду на то, что формируемые с Мексикой межпарламентские отношения будут углубляться и в дальнейшем.
"Всякое дело вначале трудно, но вы взяли на себя эту трудность, следовательно, примите во внимание, что у вас есть дружественная страна в лице 150-тысячного населения Арцаха", – добавил Ашот Гулян.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян и заместитель министра иностранных дел Феликс Хачатрян.
Затем состоялась встреча депутатов Мексиканских Соединенных Штатов с представителями фракций НС.
Приветствуя гостей, заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян отметил важность подобных встреч и выразил надежду на то, что Мексика как одна их влиятельных стран мира с пониманием отнесется к борьбе Арцаха и будет содействовать тому, чтобы Арцах также стал одной из дер-юре признанных стран мира.
В ходе встречи депутаты Мексики представили парламентариям Арцаха свои впечатления от визита в Арцах, коснулись дальнейших шагов по расширению двусторонних взаимоотношений.
"Мы в курсе о ваших проблемах. Сегодня, физически присутствуя здесь, мы видим серьезную разницу между тем Арцахом, который мы представляли, и реальным Арцахом. Это еще больше обязывает нас способствовать тому, что ваш голос был услышан", – отметила Мария Кристина Браво.
Говоря об истории и культуре Арцаха, Карлос Миро представил свое наблюдение о сходстве между культурой двух стран и назвал это базой для дальнейшего взаимодействия.
"Позвольте нам быть частью истории Арцаха", - резюмировал мексиканский депутат.
"Мы также ищем реальную свободу и знаем, что такое бороться за свободу", – подчеркнула Бланка Домингес.
Главы парламентских фракций выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству с мексиканскими коллегами и в этом контексте обозначили некоторые сферы.
До встреч в парламенте утром делегация посетила Степанакертский мемориальный комплекс и возложила цветы к памятнику воинам, погибшим в Арцахской войне.