Հոկտեմբերի 7-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընդունել են ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին նահանգային Սենատի անդամ Սքոթ Ուլիքը, Ասամբլեայի անդամներ Ադրին Նազարյանը, Դանթե Աքոստան, Լորա Ֆրիդմանը, Մարք Լևինը: Պատվիրակությանը ուղեկցում էին ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հյուրերին իր աշխատասենյակում ողջունել է Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և ընդգծել Կալիֆոռնիա - Արցախի Հանրապետություն առանձնահատուկ բարեկամական հարաբերությունների և տարբեր մակարդակի պատվիրակությունների հետ ավանդույթ դարձած հանդիպումների կարևորությունը: Անդրադառնալով Կալիֆոռնիայի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը՝ խորհրդարանի նախագահը նշել է. «Համոզված եմ, որ այդ որոշման հիմքում եղել է Կալիֆոռնիայի ժողովրդի և անձամբ ձեր հարգանքը ազատության համար Արցախի ժողովրդի պայքարի, անկախության ճանապարհին գրանցած հաջողությունների և տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու հարցում նրա ունեցած դերի հանդեպ»:
Այնուհետև ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել պատվիրակության հանդիպումը խորհրդարանի խմբակցությունների պատասխանատուների հետ, որի ընթացքում մասնակիցները մտքեր են փոխանակել 2016 թվականի ապրիլից հետո Արցախում առկա իրավիճակի, տարածաշրջանի անվտանգության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, տարբեր ոլորտներում գործնական կապերի, մասնավորապես կրթական համակարգում հնարավոր համագործակցության հարցերի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնելու համայքների մակարդակով ձևավորված փոխգործակցությունը:
Խորհրդարանում կայացած հանդիպումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԱՀ ԱԳ փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը:
Տեղեկացնենք, որ ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձև է ընդունել 2014 թվականի օգոստոսի 28-ին:

В Арцахе находится парламентская делегация американского штата Калифорния
7-го октября в Национальном собрании Республики Арцах приняли парламентскую делегацию штата Калифорния в составе  члена Сената штата Скота Улика, членов Ассамблеи Адрин Назарян, Данте Акосты, Лоры Фридман и Марка Левина. Делегацию сопровождают представители армянской общины США.
Гостей в своем кабинете приветствовал председатель Национального собрания Ашот Гулян. Руководитель парламента подчеркнул важность особо дружественных отношений между Калифорнией и Республикой Арцах и ставших традиционными встреч с делегациями разного уровня. Коснувшись признания независимости Республики Арцах штатом Калифорния, председатель парламента отметил: "Уверен, что в основе этого решения было уважительное отношение народа Калифорнии и лично Ваше к борьбе арцахского народа за свободу, его успехам на пути к независимости и роли в деле сохранения мира в регионе".
Затем в малом зале заседаний НС состоялась встреча делегации с ответственными лицами фракций парламента, в ходе которой участники обменялись мнениями касательно ситуации в Арцахе после апрельских событий 2016 года, мер, осуществляемых в направлении региональной безопасности, деловых связей в разных сферах, в частности, вопросов возможного сотрудничества в образовательной системе. Была достигнута договоренность углублять партнерство между общинами.
В прошедших в парламенте встречах приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян и заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян.
Отметим, что Сенат штата Калифорния принял резолюцию о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики и права народа Арцаха на самоопределение 28-го августа 2014 года.