Հոկտեմբերի 7-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընդունել են ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին նահանգային Սենատի անդամ Սքոթ Ուլիքը, Ասամբլեայի անդամներ Ադրին Նազարյանը, Դանթե Աքոստան, Լորա Ֆրիդմանը, Մարք Լևինը: Պատվիրակությանը ուղեկցում էին ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հյուրերին իր աշխատասենյակում ողջունել է Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և ընդգծել Կալիֆոռնիա - Արցախի Հանրապետություն առանձնահատուկ բարեկամական հարաբերությունների և տարբեր մակարդակի պատվիրակությունների հետ ավանդույթ դարձած հանդիպումների կարևորությունը: Անդրադառնալով Կալիֆոռնիայի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը՝ խորհրդարանի նախագահը նշել է. «Համոզված եմ, որ այդ որոշման հիմքում եղել է Կալիֆոռնիայի ժողովրդի և անձամբ ձեր հարգանքը ազատության համար Արցախի ժողովրդի պայքարի, անկախության ճանապարհին գրանցած հաջողությունների և տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու հարցում նրա ունեցած դերի հանդեպ»:
Այնուհետև ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել պատվիրակության հանդիպումը խորհրդարանի խմբակցությունների պատասխանատուների հետ, որի ընթացքում մասնակիցները մտքեր են փոխանակել 2016 թվականի ապրիլից հետո Արցախում առկա իրավիճակի, տարածաշրջանի անվտանգության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, տարբեր ոլորտներում գործնական կապերի, մասնավորապես կրթական համակարգում հնարավոր համագործակցության հարցերի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնելու համայքների մակարդակով ձևավորված փոխգործակցությունը:
Խորհրդարանում կայացած հանդիպումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԱՀ ԱԳ փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը:
Տեղեկացնենք, որ ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձև է ընդունել 2014 թվականի օգոստոսի 28-ին:

State Parliamentary Delegation of California in Artsakh
October 7, a parliamentary delegation from the US State of California consisting of a member of the State Senate of Scott Wilk, Assembly members Adrin Nazaryan, Dante Acosta, Laura Friedman and Mark Levine. The delegation was accompanied by representatives of the Armenian community of the United States.
President of the National Assembly Ashot Ghoulyan welcomed the guests in his office and parliament emphasized the importance of friendly relations between California and the Republic of Artsakh and traditional meetings with delegations of different levels. Referring to the recognition of independence of Artsakh by California, the parliament president said: "I am convinced that this decision was based on the opinion of the people of California and your personal respect for the role of the Artsakh people in the struggle for freedom, their success in the path of independence and its role in maintaining peace in the region."
Afterwards, the delegation met with the parliamentary faction officials, during which the participants exchanged views on the situation in Artsakh after April 2016, regional security issues, business relations in different spheres, in particular, cooperation in the educational system. An agreement was reached to deepen the partnership formed at the community level.
Vice-President of the National Assembly Vahram Balayan and Deputy Foreign Minister of the Republic of Artsakh, Armine Alexanyan participated in the meetings held in the Parliament.
Note that the Senate of the State of California adopted a resolution on the recognition of the independence of the Nagorno-Karabakh Republic and the right of the people of Artsakh to self-determination on August 28, 2014.