Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում հոկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Նիստի օրակարգում ընգրկված էր ԱԺ պատգամավորների՝ Հայաստանի Հանրապետություն և արտերկիր կատարած այցերի վերաբերյալ հաշվետվությունների ներկայացումը:
Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի հետ հանդիպման որոշ մանրամասներ է ներկայացրել ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Խորհրդարանի ղեկավարը գործընկերներին պատմել է եվրոպացի պաշտոնյայի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկված թեմաների մասին:
----
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայում և Գերմանիայում՝ այդ երկրների քաղաքական գործիչների հետ: Պատգամավորը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել այդ շփումներից: Նա նաև մասնակցել է Բրյուսելում կազմակերպված գիտաժողովին:
Սեպտեմբերի 21-ին Օ-դը-Սեն նահանգի վարչական շենքում արցախցի խորհրդարանականին ընդունել է նահանգի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը: Պատգամավորը խոսել է Արցախի վիճակի, խորհրդարանական կապերի և Արցախի ու Ֆրանսիայի տարբեր համայնքների միջև առկա ապակենտրոնացված համագործակցության մասին: Նահանգապետը ներկայացրել է Օ-դը-Սենի և այլ երկրների շրջանների միջև առկա համագործակցությունը և տարբեր երկրներում իրականացրած զարգացման հաջողված ծրագրերը:
Սեպտեմբերի 25-ին Հայկ Խանումյանը Վալանսում հանդիպել է Դրոմի նահանգապետ Մարի-Պիեռ Մուտոյին:
Շնորհավորելով տիկին Մուտոյին նահանգի խորհրդի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ խորհրդարանականը հույս է հայտնել, որ նախկինում հաստատված հարաբերությունները ապագայում ևս զարգացում կարձանագրեն: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Դրոմի և Արցախի միջև համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ: Նահանգապետը կարևորել է փոխգործակցության շուրջ Արցախից եկող գաղափարներն ու առաջարկները:
Սեպտեմբերի 26-ին Լիոնում Հայկ Խանումյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Աժ պատգամավոր, իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ Դանիելա Կազարյանի հետ: Պատգամավորները մտքեր են փոխանակել Արցախ-Ֆրանսիա խորհրդարանական համագործակցության մասին, կարևորել Ֆրանսիա-Արցախ և Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակների գործունեությունը և դրանցում նոր պատգամավորների ներգրավումը:
Սեպտեմբերի 28-ին Բունդեսթագում տեղի է ունեցել Հայկ Խանումյանի և Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող Գաբրիելա Հենրիխի հանդիպումը, որին ներկա էր նաև Նյուրնբերգի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Անդրանիկ Միքայելյանը: Քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, մասնավորապես՝ ղարաբաղյան կարգավորման հետ կապված զարգացումները և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ քննարկումները:
Այնուհետև հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կազմակերպված քրդական հարցին վերաբերող քննարկումների մասին տեղեկատվությամբ: Պատգամավորը խոսել է Իրաքյան Քրդստանում վերջերս կայացած հանրաքվեի և տարածաշրջանում դրա հնարավոր ազդեցության, ինչպես նաև այս հարցի վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումներին՝ հղումներ անելով երևանյան քնարկումների ժամանակ մի շարք քաղաքագետների ու փորձագետների ներայացրած տեսակետներին:

В парламенте представлены отчеты встреч
6-го октября в малом зале заседаний Национального собрания состоялось заседание постоянной комиссии по внешним сношениям, которое вела председатель комиссии Арзик Мхитарян.
В ходе заседания были представлены отчеты относительно визитов депутатов НС в Республику Армения и за рубеж.
Некоторые подробности состоявшейся 29-го сентября в постоянном представительстве Республики Арцах в Ереване  встречи со специальным представителем Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по Южному Кавказу Кристианом Вигенином представил председатель НС Ашот Гулян. Руководитель парламента рассказал коллегам о темах, обсужденных на встрече с Кристианом Вигенином.
----
Депутат НС Айк Ханумян провел встречи с политическими деятелями Франции и Германии. Депутат представил некоторые подробности этих встреч. Он также принял участие  в организованной в Брюсселе конференции.
21-го сентября в административном здании департамента О-де-Сен арцахского парламентария принял председателя совета департамента Патрик Деведжян.
Депутат коснулся ситуации в Арцахе, парламентских связей и децентрализованного сотрудничества между разными общинами Арцаха и Франции.
Патрик Деведжян в свою очередь рассказал о  сотрудничестве между департаментом О-де-Сен и округами других стран и успешно осуществленных в разных странах программах развития.
25-го сентября в Валансе Айк Ханумян встретился с председателем генерального совета Дрома Мари-Пьер Мутон.
Поздравив госпожу Мутон с избранием на должности председателем генерального совета департамента, парламентарий выразил надежду на то, что установленные ранее отношения будут развиваться и впредь. Стороны обменялись мнениями касательно перспектив сотрудничества между Дромом и Арцахом. Глава департамента отметила важность идей и предложений по взаимодействию, поступающих с арцахской стороны.
26-го сентября в Лионе Айк Ханумян встретился с депутатом НС Франции, представителем правящей партии Даниеллой Казарян. Депутаты обменялись мнениями касательно парламентского сотрудничества между Арцахом и Францией, отметили важность деятельности кругов дружбы "Франция-Арцах" и "Арцах-Франция" и вовлеченности новых депутатов в них.
28-го сентября в Бундестаге состоялась встреча Айка Ханумяна и депутата парламента Германии и Габриеллы Генрих, представляющей социально-демократическую партию, на которой присутствовал также представитель армянской общины Нюрнберга Андраник Микаелян.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы, представляющие взаимный интерес, в частности, развитие событий по карабахскому урегулированию и обсуждения карабахской проблемы в Парламентской ассамблее Совета Европы.
Затем председатель комиссии Арзик Мхитарян выступила с информацией об  организованных в Национальном собрании Республики Армения обсуждениях курдской проблемы. Депутат коснулась состоявшегося недавно в Иракском Курдистане референдума и его возможного влияния на регион, а также позиции Республики Арцах и Республики Армения по этому вопросу, ссылаясь на мнения, представленные на обсуждениях в Ереване политологами и экспертами.