Սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով եվրոպացի խորհրդարանականին՝ Աշոտ Ղուլյանը հույս է հայտնել, որ հաջորդ հանդիպումները տեղի կունենան Ստեփանակերտում, ինչը ավելի մեծ հնարավորություններ կտա Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչին ծանոթանալու հակամարտության գոտում առկա իրավիճակին և Արցախի պաշտոնական ու հանրային տեսակետին:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ տեղյակ լինելով տարածաշրջանում ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ այնուամենայնիվ, ուզում է վերահաստատել իր համոզմունքը, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Հատուկ ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ առաջնորդվում է վերջին տարիներին ձևավորված ԵԱՀԿ պաշտոնական մոտեցումներով և ցանկություն ունի խորհրդարանական վեհաժողովի հնարավորությունները ի սպաս դնելու հանուն հակամարտության խաղաղ կարգավորման:
Աշոտ Ղուլյանը եվրոպական կազմակերպության ներկայացուցչի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ չնայած անկախության 26 տարիների ընթացքում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային անվտանգության ուղղությամբ Արցախի գրանցած հաջողություններին, այն միակ տարածաշրջանն է, որը Ադրբեջանի քմահաճույքների և մերժողական քաղաքականության պատճառով դուրս է մնում եվրոպական ընտանիքի ծրագրային աջակցության շրջանակներից: Այդուհանդերձ, Արցախի Հանրապետությունը շարունակում է սեփական միջոցներով ապահովել եվրոպական արժեհամակարգի զարգացումը և իր ապագան տեսնում է միայն ազատության և անկախության պայմաններում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն՝ տարածաշրջանային անվտանգության հեռանկարների, վստահության մթնոլորտի կառուցման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի և դրանցում խորհրդարանական դիվանագիտության դերի շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը:

Parliament President Met with OSCE PA Special Representative on the South Caucasus
On September 29, in the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in the Republic of Armenia, the President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan met with the special representative of the OSCE Parliamentary Assembly on the South Caucasus, Christian Vigenin.
Greeting the European parliamentarian, Ashot Ghoulyan expressed hope that the next meetings will be held in Stepanakert, which will allow the representative on the South Caucasus issues to get acquainted with the situation in the conflict zone, as well as with the public opinion and official position of Artsakh.
Expressing gratitude for the meeting, Christian Vigenin noted that he is well aware of the complicated situation in the region; nevertheless, he reiterates his conviction that the Nagorno-Karabakh problem should be settled exclusively by peaceful means. The Special Representative stressed that he follows the official position of the OSCE, formed over the past few years, and wants to use the opportunities of the parliamentary assembly for the sake of a peaceful settlement of the conflict.
Ashot Ghoulyan drew the attention of the Representative of the European organization to the fact that despite the successes that Artsakh has had during 26 years of independence in the field of democracy, human rights protection and public security, it is the only region that, due to Azerbaijan’s policies of denial, remains deprived of the European aid programs. However, the Republic of Artsakh continues to invest its own resources to ensure the development of the European value system and sees its future only in conditions of freedom and independence.
Then the parties exchanged thoughts on the prospects of regional security, measures that needed to be taken to create an atmosphere of trust, and the role of parliamentary diplomacy.
The meeting was attended by the member of the National Assembly of the Republic of Armenia, head of the Armenian delegation to the OSCE PA, Hermine Naghdalyan.