Սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով եվրոպացի խորհրդարանականին՝ Աշոտ Ղուլյանը հույս է հայտնել, որ հաջորդ հանդիպումները տեղի կունենան Ստեփանակերտում, ինչը ավելի մեծ հնարավորություններ կտա Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչին ծանոթանալու հակամարտության գոտում առկա իրավիճակին և Արցախի պաշտոնական ու հանրային տեսակետին:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ տեղյակ լինելով տարածաշրջանում ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ այնուամենայնիվ, ուզում է վերահաստատել իր համոզմունքը, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Հատուկ ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ առաջնորդվում է վերջին տարիներին ձևավորված ԵԱՀԿ պաշտոնական մոտեցումներով և ցանկություն ունի խորհրդարանական վեհաժողովի հնարավորությունները ի սպաս դնելու հանուն հակամարտության խաղաղ կարգավորման:
Աշոտ Ղուլյանը եվրոպական կազմակերպության ներկայացուցչի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ չնայած անկախության 26 տարիների ընթացքում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային անվտանգության ուղղությամբ Արցախի գրանցած հաջողություններին, այն միակ տարածաշրջանն է, որը Ադրբեջանի քմահաճույքների և մերժողական քաղաքականության պատճառով դուրս է մնում եվրոպական ընտանիքի ծրագրային աջակցության շրջանակներից: Այդուհանդերձ, Արցախի Հանրապետությունը շարունակում է սեփական միջոցներով ապահովել եվրոպական արժեհամակարգի զարգացումը և իր ապագան տեսնում է միայն ազատության և անկախության պայմաններում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն՝ տարածաշրջանային անվտանգության հեռանկարների, վստահության մթնոլորտի կառուցման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի և դրանցում խորհրդարանական դիվանագիտության դերի շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը:

29-го сентября в постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян встретился со специальным представителем парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по Южному Кавказу Кристианом Вигенином.
Приветствуя европейского парламентария, Ашот Гулян выразил надежду на то, что следующие встречи пройдут в Степанакерте, что позволит ознакомиться с ситуацией в зоне конфликта, а также официальной позицией Арцаха и общественным мнением.
Выразив признательность за встречу, Кристиан Вигенин отметил, что осведомлен о сложной ситуации в регионе, тем не менее, он хочет еще раз убедиться в том, что карабахская проблема должна быть урегулирована исключительно мирным путем. Специальный представитель подчеркнул, что руководствуется официальными подходами ОБСЕ, сформированными за последние несколько лет, и хочет использовать возможности парламентской ассамблеи во благо мирного урегулирования конфликта.
Ашот Гулян обратил внимание представителя европейской организации на тот факт, что несмотря на успехи Арцаха за 26 лет независимости в сфере демократии, защиты прав человека и общественной безопасности, это единственный регион, который ввиду прихотей и политики отрицания Азербайджана остается обделенным программным содействием европейской семьи. Тем не менее, Республика Арцах продолжает на собственные средства обеспечивать развитие европейской системы ценностей и видит свое будущее лишь в условиях свободы и независимости.
Затем состоялся обмен мнениями касательно перспектив региональной безопасности, мер, которые необходимо предпринять для создания атмосферы доверия, и роли парламентской дипломатии в них.
Во встрече приняла участие депутат НС Республики Армения, руководитель армянской делегации в ПА ОБСЕ Эрмине Нагдалян.