ԱԺ նախագահի հայտարարություն
Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Սույն թվականի սեպտեմբերի 28-ին թիվ 6 ընտրատարածքի ԱԺ պատգամավոր, «Հայրենիք» խմբակցության անդամ Իվան Խորենի Ավանեսյանը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետի և 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, ներկայացրել է հրաժարականի մասին դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ եթե պատգամավորը մեկ շաբաթվա ընթացքում գրավոր դիմումով հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն և ուղարկվում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»:

Заявление председателя НС
28-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян выступил с заявлением, в котором говорится:
«28-го сентября депутат НС от избирательного округа №6, член фракции "Родина"  Аванесян Иван Хоренович, согласно части 1-й статьи 137-й и части 1-й статьи 138-й закона "Регламент Национального собрания", подал заявление об отставке.
Согласно части 2-й статьи 138-й закона "Регламент Национального собрания", если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели не отзывает своего заявления об отставке, тогда составляется протокол о завершении его полномочий, который направляется в Центральную избирательную комиссию. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола».