Սեպտեմբերի 28-ին խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում մեկնարկել է վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի հերթական՝ վեցերորդ նստաշրջանի անդրանիկ լիագումար նիստը:
Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ամփոփելով նախորդ ամիսներին Ազգային ժողովի կատարած աշխատանքները, անդրադարձել է օրենսդրական գործունեությանը և արտաքին կապերի ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերին:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ հաստատել է նստաշրջանի, ապա նաև՝ սեպտեմբերի 28-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստի օրակարգերի նախագծերը:
Այնուհետև խորհրդարանի նախագահը առաջարկել է 6-րդ գումարման ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին որոշման նախագիծ: Կանոնակարգի 30-րդ հոդվածի 2 կետի համաձայն հաշվիչ հանձնախումբը գործելու է մինչև Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը՝ 2020թ.-ը: ԱԺ որոշման նախագիծն ընդունվել է քվեարկությամբ, իսկ հաշվիչ հանձբախմբի անհատական կազմը կհաստատվի ԱԺ նախագահի կարգադրությամբ:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքներին՝ Աշոտ Ղուլյանը նախ շնորհավորել է նիստին ներկա կառավարության նոր անդամներին՝ նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը ներկայացրել է «Էներգետիկայի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Փաթեթի ընդունումը, ըստ զեկուցողի, պայմանավորված է էլեկտրաէներգետիկայի կարգավորման ոլորտում մի շարք խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ: Փոփոխություններն ու լրացումները նպատակ ունեն ավելի դյուրին դարձնել հզորությունների ստեղծման լիցենզավորման գործընթացը՝ միասնականացնելով և ավելի կարճ ժամկետներ սահմանելով դրանց համար:
ԱՀ ԱԺ գլխադասային՝ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է օրինագիծը, որից հետո խորհրդարանը քվեարկել և ընդունել է այն:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը, որի համաձայն ընթացիկ տարվա հունվար-հունիս ամիսներին գրանցվել է 14,9% տնտեսական աճ, համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 102,2 մլրդ դրամ:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել Գագիկ Բաղունցը:
Ընդմիջումից հետո, «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն, տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ, որին մասնակցել են Կառավարության անդամները՝ Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է. «Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 103-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնը ստանձնելուց հետո քսանօրյա ժամկետում ձևավորվել և հրապարակվել է Կառավարության կազմը:
Այս կապակցությամբ, Ազգային ժողովի անունից շնորհավորում եմ Հանրապետության նախագահին և Կառավարության անդամներին ու մաղթում անսպառ եռանդ ու վճռականություն՝ երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին ուղղված բոլոր նախաձեռնություններում»:
Հանրապետության նախագահը և կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած՝ հուշարձանների պահպանությանն ու վերանորոգմանը, բուհական համակարգի խնդիրներին, կրթության ոլորտին բյուջեից հատկացվող միջոցներին, Ստեփանակերտում մարզահամերգային համալիրի կառուցմանը, բնապահպանական հարցերին, հանրակրթական դպրոցներում սննդի ապահովման, Մարտունու նորակառույց շրջանային հիվանդանոցի պայմաններին և առողջապահության ոլորտի մի շարք այլ հարցերին:

28-го сентября в большом зале заседаний парламента открылось первое пленарное заседание очередной шестой сессии Национального собрания 6-го созыва.
Подводя итоги работы, проделанной парламентом за минувшие месяцы, председатель парламента Ашот Гулян коснулся законодательной деятельности и деятельности в направлении внешних связей.
В ходе голосования парламент утвердил проекты повесток сессии, а затем и открывшегося 28-го сентября очередного заседания НС.
Затем председатель парламента предложил принять проект постановления о создании счетной комиссии НС 6-го созыва. Согласно пункту 2 статьи 30-й Регламента НС, счетная комиссия будет действовать до завершения полномочий Национального собрания, то есть до 2020 года. Проект постановления НС был принят в ходе голосования, а личный состав счетной комиссии будет утвержден распоряжением председателя НС.
Перейдя к законодательной работе, Ашот Гулян сначала поздравил присутствующих на заседании новых членов правительства с назначением и пожелал эффективной работы.
Министр экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян представил пакет проектов законов «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об энергетике"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О лицензировании", «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"»
Как отметил докладчик, принятие пакета обусловлено необходимостью решения ряда проблем в сфере регулирования электроэнергетики. Изменения и дополнения нацелены на то, чтобы упростить процесс лицензирования создания мощностей, унифицируя и устанавливая более короткие сроки для них.
Председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур Арпат Аванесян вынес положительное заключение по законопроекту, после чего парламент проголосовал и принял его.
В свою очередь министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян представил сообщение об исполнении государственного бюджета за первое полугодие 2017 года, согласно которому за январь-июнь текущего года экономический рост составил 14,9%, а ВВП составил 102,2 млрд драмов.
С депутатским заявлением выступил Гагик Багунц.
После перерыва, согласно закону "Регламент НС", состоялась процедура вопросов-ответов между законодательным и исполнительным органами власти, в которой приняли участие члены правительства во главе с президентом Республики Арцах Бако Саакяном.
Приветствуя присутствующих, председатель НС отметил: "Согласно статье 103-й Конституции Республики Арцах, в двадцатидневный срок после вступления президента Республики в должность было сформировано правительство и оглашен его состав.
В связи с этим от имени Национального собрания поздравляю президента Республики и членов Правительства. Желаю неиссякаемой энергии и решимости во всех инициативах, направленных на развитие и прогресс страны".
Президент Республики и члены правительства ответили на вопросы депутатов, касающиеся охраны и реставрации памятников, проблем в вузовской системе, средств, выделяемых из бюджета сфере образования, строительства спортивно-концертного комплекса в Степанакерте, сферы охраны природы и здравоохранения, обеспечения питанием учащихся общеобразовательных школ, условий новой районной больницы Мартуни и др.