Սեպտեմբերի 22-ի երեկոյան ԱԺ փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել խորհրդարանի խմբակցությունների պատասխանատուների և ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած թուրք հանրային գործիչների հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում, կողմերը անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը , ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանում խաղաղությանը ու համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող թեմաների:
Հյուրերի կարծիքով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է դիտվի առավելապես ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, որպեսզի հնարավոր լինի դրանց հավասարաչափ զարգացումը:
Հանդիպմանը ներկա խմբակցությունների պատասխանատուներ Արամ Գրիգորյանը, Վարդգես Բաղրյանը և Ալյոշա Գաբրիելյանը հյուրերի խնդրանքով մանրամասներ են ներկայացրել ղարաբաղյան շարժման որոշ դրվագների, բանակցային գործընթացի և Արցախի դիրքորոշման վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Արևմտահայոց ազգային համագումար» միջազգային կազմակերպության ազգային խորհրդի հիմնադիր անդամ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը։

22-го сентября вечером в малом зале заседаний Национального собрания состоялась встреча ответственных лиц фракций парламента с турецкими общественными деятелями, прибывшими в Арцах с ознакомительным визитом.
В ходе встречи стороны коснулись тем, касающихся признания Геноцида армян, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, мира в регионе, а также перспектив сотрудничества.
По мнению гостей урегулирование армяно-турецких отношений должно рассматриваться преимущественно с точки зрения защиты демократических ценностей и прав человека, чтобы стало возможным их равномерное развитие.
По просьбе гостей присутствующие на встрече ответственные лица фракций Арам Григорян, Вардгес Багирян и Алеша Габриелян представили подробности, касающиеся некоторых эпизодов карабахского движения, переговорного процесса и позиции Арцаха.
Во встрече принял участие член национального совета международной организации «Национальный съезд западных армян», бывший депутат Национального собрания Республики Армения Арагац Ахоян.