Հարգարժան կոնգրեսականներ,
Ինձ համար պատիվ է այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում հանրապետության օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ հանրային-քաղաքական եւ գիտակրթական ոլորտների պատասխանատուների ներկայությամբ ողջունել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին, ովքեր քիչ առաջ ժամանել են Ստեփանակերտ:
- Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոուն, դեմոկրատ, Նյու Ջերսի նահանգից: Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ,
- Կոնգրեսական Թուլսի Գեբըրդ, դեմոկրատ, Հավայի նահանգից, Արտաքին հարաբերությունների և ռազմական հարցերով հանձնաժողովների անդամ:
Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ ամերիկացի մեր գործընկերներին ուղեկցում են ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Էնտոնի Բարսամյանը և «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ կառույցի տնօրեն Մարիա Միհրանյանը: Վստահ եմ, որ Մարիային շատ լավ են հիշում մեր հանրապետությունում՝ նախկինում նույնպես համահայկական հիմնադրամում ակտիվ ու արդյունավետ գործունեության համար:
Երեկ, մեր կոնգրեսական բարեկամներին Երևանում ընդունել է նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը՝ պետական պարգևների արժանացնելով մեր վաղեմի բարեկամներին:
Շնորհավորելով պարգևատրվածներին՝ որպես հյուրընկալող կողմ ուզում եմ նրանց ասել.
Բարի՛ գալուստ Արցախ, բարեկամներ:
ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ մեր բարեկամությունը խոր արմատներ ունի: Չնայած նրանք հաճախակի չեն այցելում Արցախ, բայց մենք միշտ զգացել ու շարունակում ենք զգալ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի մշտական աջակցությունը, որը ցուցաբերվում է ինչպես ամերիկահայ համայնքի, այնպես էլ՝ Արցախի ու Հայաստանի հանդեպ:
Արցախի պայքարի ու անկախ պետականության անցած ճանապարհի մասին դուք քաջատեղյակ եք, եւ նոր չէ, որ պետք է ծանոթանաք: Ես ուրախ եմ, որ այսօր Արցախ այցելելու հնարավորություն է ստեղծվել, եւ դուք սեփական աչքերով եք տեսնում այն ամենը, ինչի մասին մենք փորձում էինք ձեզ ներկայացնել տարբեր ձեւաչափի հանդիպումների ժամանակ, հատկապես 2006 թվականից Կոնգրեսում կազմակերպվող Արցախի անկախությանը նվիրված ամենամյա միջոցառումներին:
Հարգելի բարեկամներ,
Մեր անցյալը նաեւ մեր ապագայի բանալին է: Այս առումով Արցախի ու Միացյալ Նահանգների անցած ճանապարհների ընդհանրությունները շատ են: Միացյալ Նահանգները՝ ազատների երկիրն ու խիզախների տունը, երկուսուկես հարյուրամյակ առաջ հիմնադրվել է ազատության, իրավունքի, ժողովրդավարության ու հավասարության արժեքների վրա: Նույն գաղափարներն են համարյա երեք տասնամյակ առաջ ոգեւորել մեր ժողովրդին՝ պարզելու ազատության դրոշը:
Այս համատեքստում պատահական չեմ համարում այն իրողությունը, որ հենց ամերիկյան նահանգներից են գալիս Արցախի ազատությունն ու անկախությունը սատարող առաջին ազդակները, որոնք արտահայտվում են նահանգային մակարդակի օրենսդիր մարմինների կողմից ընդունված բանաձեւերի տեսքով։ Նման բանաձեւերը ոչ միայն քաջալերում են Արցախի ժողովրդին ազատության համար անհավասար պայքարում, այլ մեկ անգամ եւս փաստում ԱՄՆ-ի հավատարմությունն ազատության բացարձակ գաղափարին։
Չնայած Արցախը տարածաշրջանային ու միջազգային գործընթացներից արհեստականորեն մեկուսացնելու փորձերին՝ մեր երկիրը բաց է ամբողջ աշխարհի համար։ Մեզ համար անչափ կարեւոր են Արցախի ու նրա ժողովրդի հանդեպ հետաքրքրություն ունեցող քաղաքական ու հասարակական գործիչների, օրենսդիրների կողմից ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի ընկալումն ու ցուցաբերած բարոյական աջակցությունը, որի վառ դրսեւորումներից է նաեւ ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ մեր այսօրվա հանդիպումը։
Մենք կարեւորում ենք նաեւ այն փաստը, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները, առանց կուսակցության պատկանելիության տարբերությունների, միմյանց աջակցում են հայկական նշանակության օրենսդրական նախաձեռնություններում։ Երկու օր առաջ մենք Ազգային ժողովում հյուրընկալել էինք կոնգրեսական Դեյվիդ Վալադաոյին, ում նախաձեռնությամբ ու այսօրվա մեր հանդիպմանը ներկա հարգարժան կոնգրեսական Փալոունի, ինչպես նաև մեր մյուս բարեկամ կոնգրեսականներ՝ Սփիերի ու Էշուի աջակցությամբ Կոնգրեսի հավանությանն է արժանացել հաջորդ բյուջետային տարում Արցախում ականազերծման աշխատանքները ֆինանսավորելու առաջարկը։ Օգտվելով առիթից ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել այն օրենսդիրներին, ում աջակցությամբ կյանքեր են փրկվելու։
Ուզում եմ հավաստիացնել մեր ամերիկացի գործընկերներին, որ հենց այսպիսի ընդառաջ քայլերով է պայմանավորված տարածաշրջանում կայունության եւ վերջնական խաղաղության հաստատման իրական հնարավորությունը, ինչում շահագրգռված ենք բոլորս։
Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ու ժողովուրդը բարձր են գնահատում նաեւ ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, միջնորդական առաքելությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում։ Չնայած խնդիրը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու մեր դիրքորոշմանն ու միջնորդների ջանքերին՝ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են զարգացնել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու թեման, որի ապացույցն անցյալ տարվա Ապրիլյան պատերազմի նախաձեռնումն էր։
Ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ պատերազմի վերսկսման վտանգը չի վերացել։ Այս համատեքստում գտնում ենք, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հավակնությունները զսպելու միջազգային իրական մեխանիզմներ են անհրաժեշտ, քանի որ հաջորդ արկածախնդրությունը լրջորեն խաթարելու է առկա անվտանգային համակարգի հավասարակշռությունը եւ հակամարտությունը դուրս է բերելու տարածաշրջանի սահմաններից։ Հաշվի առնելով այս ամենը եւ, հատկապես 2016թ. ապրիլյան դեպքերի դասերը՝ մենք ավելի ենք համոզվում այն տեսակետի իրավացիության մեջ, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը տարածաշրջանային անվտանգության ու խաղաղության ապահովման ամենից արդյունավետ լուծումն է։
Վերստին ողջունելով մեր բարձրաստիճան հյուրերին՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին, սիրով ամբիոնի մոտ եմ հրավիրում կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունին։
Խնդրեմ, կոնգրեսմեն Փալոուն։
Հարգելի կոնգրեսականներ,
Գործընկերներ,
Մարդկության փորձը բազմիցս ապացուցել է, որ հաջողություն կարելի է գրանցել միայն այնտեղ, որտեղ դրական էներգիա է կուտակվում՝ առաջացող մարտահրավերները հաղթահարելու նպատակով: Ազատության ու համամարդկային արդարության համար բարձրացված ձայները ի վերջո սպասված արդյունք են տալիս: Կարևորը ճանապարհից չհոգնելն է և խիզախությունը՝ ամեն օր նպատակին քայլ առաջ գնալու: Այս առումով, ամերիկացի մեր հարգարժան գործընկերների այցը միասնական նպատակին՝ Արցախի միջազգային ներգրավվածությանը և ճանաչմանն ընդառաջ մի քայլ է, որն արժանի է գոհունակության և բարձր գնահատանքի:
Դահլիճում ներկաների անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր հյուրերին, ովքեր շարունակում են հավատարիմ մնալ համամարդկային այս գաղափարներին, որոնք ամենուր նույնն են՝ անկախ ժամանակից ու տարածությունից:

Уважаемые конгрессмены, коллеги,
Для меня честь сегодня в зале заседаний Национального собрания Республики Арцах в присутствии представителей законодательной и исполнительной властей республики, а также общественно-политической и научно-образовательной сфер приветствовать членов Палаты представителей США, недавно прибывших в Степанакерт.
-Конгрессмен Фрэнк Паллоне, демократ, из штата Нью-Джерси,
-Конгрессмен Тулси Гебрд, демократ, из штата Гавайи, член комитетов по иностранным делам и делам вооруженных сил.
Рад сообщить, что наших американских коллег сопровождают постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян, сопредседатель Армянской ассамблеи Америки Энтони Барсамян и директор американского филиала фонда «Айастан» Мария Мигранян. Уверен, что Марию очень хорошо помнят в нашей республике за активную и эффективную деятельность также во Всеармянском фонде.
Вчера наших коллег в Ереване принял также президент Республики Арцах Бако Саакян, удостоив наших старых друзей государственных наград.
Поздравляю награжденных и как принимающая сторона хочу сказать им:
Добро пожаловать в Арцах, друзья.
Наша дружба с конгрессменами США имеет глубокие корни. Несмотря на то, что они не часто посещают Арцах, мы всегда ощущали и ощущаем постоянное содействие Комитета по армянским вопросам Конгресса, оказываемое как армянской общине США, так и Арцаху и Армении.
Уважаемые конгрессмены,
Вы прекрасно осведомлены о пройденном Арцахом пути борьбы и независимой государственности. Я рад, что сегодня появилась возможность посетить Арцах и вы своими глазами видите все то, что мы пытались вам представить на встречах в разных форматах, особенно на организуемых в Конгрессе с 2006 года ежегодных мероприятиях, посвященных независимости Арцаха.
Уважаемые друзья,
Наше прошлое – это также ключ к нашему будущему. В этом смысле у Арцаха и Соединенных Штатов есть много общностей в пройденном пути. Соединенные Штаты – земля свободных и дом смелых – была создана два с половиной столетия назад, опираясь на ценности свободы, права, демократии и равенства. Те же идеи почти три десятилетия назад воодушевили наш народ в его стремлении развернуть знамя свободы.
В этом контексте не случайно и то, что именно из американских штатов поступают первые сигналы в поддержку независимости и свободы Арцаха, которые выражаются в виде резолюций, принятых законодательными органами штатов. Подобные резолюции не только воодушевляют народ Арцаха в неравной борьбе за свободу, но и в очередной раз констатируют верность США идее свободы.
Несмотря на попытки искусственно изолировать Арцах от региональных и международных процессов, наша страна открыта для всего мира. Для нас крайне важны восприятие права на свободную и независимую жизнь политическими и общественными деятелями, законодателями и их моральная поддержка, ярким проявлением чего является сегодняшняя встреча с конгрессменами США.
Мы придаем важность и тому факту, что члены Комитета по армянским вопросам Конгресса США, независимо от различий партийной принадлежности, поддерживают друг друга в законодательных инициативах, касающихся армян. Два дня назад мы в Национальном собрании приняли конгрессмена Дейвида Валадао, по инициативе которого и при содействии присутствующего на сегодняшней встрече уважаемого конгрессмена Паллоне, а также наших друзей – конгрессменов Спиера и Эшу – Конгресс одобрил предложение о финансировании работ по разминированию Арцаха в следующем бюджетном году. Пользуясь случаем, хочу еще раз поблагодарить тех законодателей, при содействии которых будут спасены жизни.
Хочу заверить наших американских коллег в том, что именно такими действиями обусловлена реальная возможность установления окончательного мира и стабильности в регионе, в чем заинтересованы все мы.
Власти и народ Республики Арцах высоко оценивают посредническую миссию США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в переговорах по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта. Несмотря на нашу позицию и усилия посредников по решению проблемы исключительно мирным путем, власти Азербайджана продолжают развивать тему решения конфликта военным путем, доказательством чего является инициирование апрельской войны в прошлом году.
С сожалением должен отметить, что угроза возобновления войны не исчезла. В этом контексте мы считаем, что необходимы реальные механизмы сдерживания милитаристских устремлений Азербайджана, так как следующая авантюра всерьез подорвет баланс системы безопасности и выведет конфликт за пределы региона. Учитывая все это, особенно уроки апрельской войны 2016 года, мы все больше убеждаемся в правдивости того мнения, что международное признание Республики Арцах – самое эффективное решение для обеспечения региональной безопасности и мира.
Вновь приветствую наших высокопоставленных гостей, членов Палаты представителей США, и приглашаю на трибуну конгрессмена Фрэнка Паллоне.
Прошу, конгрессмен Паллоне.
Коллеги,
Человеческий опыт неоднократно доказывал, что успех можно зафиксировать лишь там, где накапливается положительная энергия, с целью противостояния возникающим вызовам. Глас, поднятый за свободу и общечеловеческую справедливость, в конечном итоге приносит ожидаемый результат. Главное – не устать с пути и твердое решение каждый день делать шаг вперед к цели. В этом смысле визит наших уважаемых коллег из США – шаг на пути к единой цели – международной вовлеченности и признанию Арцаха, который достоин высокой оценки.
От имени всех присутствующих в зале хочу выразить признательность нашим гостям, продолжающим оставаться верными этим общечеловеческим идеям, которые везде одинаковы, вне зависимости от времени и места.