Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության նախաձեռնությամբ Արցախում գտնվող եվրոպական լրատվամիջոցների մի խումբ ներկայացուցիչների:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է միջազգային լրագրողական համայնքի կողմից Արցախի վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվություն ստանալու և եվրոպական լսարանին հասցնելու նախաձեռնությունը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձել է 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձություններին, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին և դրան Արցախի մասնակցությանը, հակամարտության կարգավորման գործընթացում առկա խնդիրներին և մարտահրավերներին, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ պետական քաղաքականությանն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ջանքերին և մի շարք այլ հարցերի:

Руководитель парламента ответил на вопросы европейских журналистов
19-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял ряда представителей европейских средств массовой информации, прибывших в Арцах по инициативе организации "Европейские друзья Армении".
Приветствуя гостей, Ашот Гулян придал важность инициативе получения международным информационным сообществом достоверной информации об Арцахе и ее донесения до европейской аудитории.
Отвечая на вопросы журналистов, руководитель парламента коснулся апрельских событий 2016 года, процесса карабахского урегулирования и участия Арцаха в нем, проблем и вызовов, имеющихся в процессе урегулирования конфликта, государственной политики по международному признанию Республики Арцах  и усилий парламентской дипломатии, а также других вопросов.