Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության նախաձեռնությամբ Արցախում գտնվող եվրոպական լրատվամիջոցների մի խումբ ներկայացուցիչների:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է միջազգային լրագրողական համայնքի կողմից Արցախի վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվություն ստանալու և եվրոպական լսարանին հասցնելու նախաձեռնությունը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձել է 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձություններին, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին և դրան Արցախի մասնակցությանը, հակամարտության կարգավորման գործընթացում առկա խնդիրներին և մարտահրավերներին, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ պետական քաղաքականությանն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ջանքերին և մի շարք այլ հարցերի:

On September 19, the President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan received a number of representatives of the European media who arrived in Artsakh at the initiative of the "European Friends of Armenia".
Welcoming the guests, Ashot Ghoulyan underlined the importance of the initiative of getting and sharing the reliable information about Artsakh by the international media community.
Answering the questions of the journalists, the head of the Parliament touched upon the topics concerning the April 2016 events, the process of the Karabakh settlement and the Artsakh’s participation in it, the problems and challenges in the process of the conflict settlement, the state policy on the international recognition of the Artsakh Republic and the efforts of parliamentary diplomacy, as well as other issues.