Սեպտեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Դեյվիդ Վալադաոյին:
Ողջունելով անդրանիկ այցով Արցախում գտնվող կոնգրեսականին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի ջանքերը՝ ուղղված հայ-ամերիկյան հարբերությունների զարգացմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Աժ նախագահն ընդգծել է տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին տրամադրվող մարդասիրական օժանդակության նշանակությունը երկրում մի շարք հարցերի լուծման համար և շեշտել վերջերս Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Դեյվիդ Վալադաոյի հեղինակած առաջարկի կարևորությունը՝ 2018 թվականին աջակցել Արցախում ականազերծման աշխատանքներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դեյվիդ Վալադաոն նշել է, որ իր առաջին այցի ընթացքում ցանկություն ունի ավելի մոտիկից ծանոթանալ Արցախին և հնարավորինս խորը հասկանալ տեղի առանձնահատկությունները:
Հյուրի խնդրանքով Արցախի խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերին, դրանք կանխելու գործում միջազգային կազմակերպությունների դերին և բանակցային գործընթացի ներկայիս փուլին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը համոզմունք է հայտնել, որ նման քննարկումներն արդյունավետ համագործակցության հիմքեր են ստեղծում տարածաշրջանում խաղաղության ապահովմանը նպաստելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը, արտաքին գործերի փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը, ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ կառույցի տնօրեն Մարիա Միհրանյանը:

On September 18, the President of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Ashot Ghoulyan received the member of the US House of Representatives, Co-chair of the Congressional Caucus of Armenian Issues, David Valadao.
Welcoming the Congressman on his first visit in Artsakh, NA President Ashot Ghoulyan highly appreciated the efforts of the Armenian Caucus in fostering the development of the US-Armenia relations and in assisting peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
The NA President emphasized the essence of the US humanitarian assistance in solving numerous issues in the country and stressed the importance of the amendment initiated by the Congressman Valadao in the US House of Representatives to continue funding demining activities in the 2018 fiscal year in Artsakh.
Expressing gratitude for the reception, the Representative David Valadao noted that in the framework of his first visit he would like to get acquainted with Artsakh and understand local peculiarities.
At the request of the guest, the Head of the Parliament also touched upon the Azerbaijani attempts to destabilize the situation along the frontline, the role of the international organizations in preventing them, and the present phase of the negotiation process.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan expressed confidence that such discussions create the basis for effective cooperation in promoting peace in the region.
Chairwoman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan, Deputy Chairman David Melkumyan, Deputy FM Armine Aleksanyan, Permanent Representative of Artsakh in the USA, Robert Avetisyan and the Director of the US structure of the “Armenia” all Armenian Fund Maria Mihranian participated in the meeting.