Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 12-ին կազմակերպվել է քննարկում տեղական ինքնակառավարման արդյունավետության բարձրացման թեմայով, որին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, ԱՀ կառավարության տարածքային կառավարման վարչության պետ Ժիրայր Միրզոյանը և խորհրդարանականներ:
Քննարկման ընթացքում ԱՀ կառավարության ներկայացուցիչը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման հայեցակարգային մոտեցումները և մշակման փուլում գտնվող օրենքի նախագծի աշխատանքային տարբերակը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Ժիրայր Միրզոյանն անդրադարձել է համայնքային բյուջեների կազմմանը, ավագանու ձևավորմանը և գործունեությանը, կրթության ոլորտում համայնքներին վերապահված լիազորություններին և այլ հարցերում աշխատանքային նախագծով առաջարկվող լուծումներին:
Ներկայացնելով տարածքային զարգացման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության փորձը՝ Դավիթ Լոքյանն ընդգծել է տեղական ինքնակառավարման համակարգի գործունեության համար օրենսդրական կարգավորումների անհրաժեշտությունը՝ համայնքներում առկա առանձնահատկությունների հաշվառմամբ: Արձագանքելով պատգամավորների արտահայտած մտահոգություններին՝ ՀՀ ՏԿԶ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել Արցախում համապատասխան օրենքի նախագծի կազմման ընթացքում ցուցաբերել մասնագիտական և փորձագիտական օժանդակություն:
Ամփոփելով քննարկումը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակիցներին կառուցողական քննարկման համար և համոզմունք հայտնել, որ նշված հարցի շուրջ մտքերի փոխանակությունը թույլ կտա ճիշտ և համարժեք լուծումներ գտնել:

В парламенте продолжаются обсуждения вокруг повышения эффективности местного самоуправления
В Национальном собрании Республики Арцах 12-го сентября было организовано обсуждение на тему повышения эффективности местного самоуправления, в котором приняли участие председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя Ваграм Балаян, министр территориального управления и развития Республики Армения Давид Локян, начальник управления по территориальному управлению правительства Республики Арцах Жирайр Мирзоян и парламентарии.
В ходе обсуждения Жирайр Мирзоян представил концептуальные подходы к территориальному управлению Республики Арцах и рабочий вариант разрабатываемого проекта закона.
Отвечая на вопросы депутатов, Жирайр Мирзоян коснулся составления общинных бюджетов, формирования и деятельности совета старейшин, полномочий, возложенных на общины в сфере образования.
Представив опыт Республики Армения в сфере территориального управления, Давид Локян подчеркнул необходимость законодательного регулирования для деятельности системы местного самоуправления с учетом имеющихся в общинах особенностей.
Коснувшись беспокойств депутатов, министр территориального управления и развития Республики Армения выразил готовность оказать профессиональное и экспертное содействие в составлении проекта соответствующего закона в Арцахе.
Подводя итоги обсуждения, председатель НС Ашот Гулян поблагодарил участников за конструктивное обсуждение и выразил убежденность в том, что обмен мнениями по указанному вопросу позволит найти верные и адекватные решения.