Արցախի Հանրապետության,
Համաձայն Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության՝ այսօր` 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, հրավիրվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ` նվիրված Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը:
Հատուկ նիստին մասնակցում է 31 պատգամավոր: Նիստն իրավասու է սկսել իր աշխատանքները:
Ազգային ժողովի հատուկ նիստին մասնակցում են Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի եւ Կառավարության անդամները, Գերագույն դատարանի նախագահն ու վերաքննիչ եւ առաջին ատյանի դատարանների նախագահները, հանրապետական անկախ կառավարման մարմինների ու հանձնաժողովների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետն ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները, Արցախի քաղաքական կուսակցությունների պատասխանատուներ, ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներ ու հանրային գործիչներ:
Հարգելի պատգամավորներ,
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն՝ 2017 թվականի հուլիսի 19-ին Ազգային ժողովի կողմից ընտրված Հանրապետության նախագահը պաշտոնը ստանձնում է գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտի օրը՝ օրենքով սահմանված կարգով, Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ժողովրդին տրված երդմամբ: Ուստիեւ, առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով,
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ բացված:
Եվ այժմ, Նախագահի երդման արարողության համար խնդրում եմ դահլիճ բերել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ 17-րդ դարի Ավետարանը:
Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ երդման համար հրավիրվում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
Խնդրեմ, պարոն նախագահ։
Հատուկ նիստի հարգարժան մասնակիցներ,
Թույլ տվեք ձեր բոլորի անունից Բակո Սահակյանին շնորհավորել Արցախի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթել նոր հաջողություններ՝ ի փառս մեր երկրի ու մեր ժողովրդի:
Արցախի Հանրապետության նախագահին օրհնանքի խոսք ունի Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը յուրատեսակ ամփոփումն է այն քաղաքական գործընթացների, որոնք սկիզբ են առել Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության ընդունմամբ:
Այսօրվա հանդիսավոր միջոցառմամբ, միաժամանակ, քաղաքական նոր փուլի մեկնարկ է դրվում մեր երկրում, որի գլխավոր նպատակը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է՝ առկա իրողությունների հաշվառմամբ:
Խորապես համոզված եմ, որ նախագահ Բակո Սահակյանի փորձառությունը, ժողովրդավարական գործընթացները զարգացնելու վճռականությունը, երկրի տնտեսական, սոցիալական ու հանրային-քաղաքական կյանքում սկսած բարեփոխումները շարունակելու կամքը, անվտանգության ու պաշտպանական համակարգերի հանդեպ նրա ընդգծված ուշադրությունը, Զինված ուժերի մարտունակության շարունակական բարձրացման ուղղությամբ հետեւողական ջանքերը, զինծառայողների սոցիալական խնդիրների հանդեպ հոգատարությունը բավարար հիմքեր են՝ քաղաքական ուղեգիծն անշեղ պահելու եւ մեր ժողովրդին հուզող խնդիրներին համարժեք լուծումներ գտնելու դժվարին ու պատասխանատու գործում:
Կրկին շնորհավորելով մեր ժողովրդին այս նշանակալի իրադարձության՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնամուտի կապակցությամբ՝ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ փակված:

Honorable President of Artsakh Republic,
In accordance with the Constitution of the Republic of Artsakh, today, on September 7, 2017, the National Assembly convenes a special sitting dedicated to the assumption of the office by the President of the Republic.
Thirty one members of parliament are participating in a special sitting. The sitting is authorized to begin its work.
The special sitting of the National Assembly is attended by members of the Security Council and the Government of the Republic of Artsakh, the Chairperson of the Supreme Court, the Chairmen of the Court of Appeal and the Court of First Instance, the heads of the republican independent bodies of administration and commissions, the Mayor of Stepanakert and the heads of regional administrations, the representatives of the political parties of Artsakh, the vanguards of the Karabakh movement and public figures.
Dear Deputies,
According to the Constitution of the Republic of Artsakh, the President of the Republic elected by the National Assembly on July 19, 2017, assumes office on the day of expiry of the incumbent President’s term of office, swearing an oath to the people at the special sitting of the National Assembly. Hence, guided by the Law on the “Rules of Procedure of the National Assembly” I hereby declare the special sitting of the Parliament dedicated to the assumption of the office by the President of the Republic open.
And now, for the inauguration ceremony of the President, I ask you to introduce the Constitution of the Republic of Artsakh and the Gospel of the 17th century into the hall.
To take the oath in connection with the assumption of office of the President of the Republic, the President of Artsakh Republic Bako Sahakyan is invited.
Please, Mr. President.
Dear participants of the special sitting,
On our behalf I congratulate Bako Sahakyan on assuming the office of the President of the Republic of Artsakh and wish him new successes to the glory of our country and people.
Dear participants,
Head of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Pargev Martirosyan, wishes to address the President of the Republic of Artsakh with a blessing.
The assumption of the office by the President of the Artsakh Republic is a kind of conclusion of those political processes that began with the adoption of the new Constitution of the Republic of Artsakh.
Today’s solemn ceremony of taking the oath marks the beginning of a new political stage in our country with the main goal to enhance the efficiency of the system of governance, taking into account the current realities.
I am deeply convinced that the experience of President Bako Sahakyan, his determination to advance democratic processes, his will to continue reforms in the economic, social and socio-political life of the country, the expressed attention to the security and defense systems, consistent efforts to systematically increase the combat capability of the Armed Forces, caring attitude to the social problems of servicemen are sufficient grounds in a difficult and responsible business to steadily follow the political course and find adequate solutions to the concerns of our people.
I once again congratulate our people on this significant event - the accession of the President of the Republic of Artsakh to the post - and declare the sitting of the National Assembly closed.