Արցախի Հանրապետության,
Համաձայն Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության՝ այսօր` 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, հրավիրվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ` նվիրված Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը:
Հատուկ նիստին մասնակցում է 31 պատգամավոր: Նիստն իրավասու է սկսել իր աշխատանքները:
Ազգային ժողովի հատուկ նիստին մասնակցում են Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի եւ Կառավարության անդամները, Գերագույն դատարանի նախագահն ու վերաքննիչ եւ առաջին ատյանի դատարանների նախագահները, հանրապետական անկախ կառավարման մարմինների ու հանձնաժողովների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետն ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները, Արցախի քաղաքական կուսակցությունների պատասխանատուներ, ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներ ու հանրային գործիչներ:
Հարգելի պատգամավորներ,
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն՝ 2017 թվականի հուլիսի 19-ին Ազգային ժողովի կողմից ընտրված Հանրապետության նախագահը պաշտոնը ստանձնում է գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտի օրը՝ օրենքով սահմանված կարգով, Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ժողովրդին տրված երդմամբ: Ուստիեւ, առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով,
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ բացված:
Եվ այժմ, Նախագահի երդման արարողության համար խնդրում եմ դահլիճ բերել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ 17-րդ դարի Ավետարանը:
Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ երդման համար հրավիրվում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
Խնդրեմ, պարոն նախագահ։
Հատուկ նիստի հարգարժան մասնակիցներ,
Թույլ տվեք ձեր բոլորի անունից Բակո Սահակյանին շնորհավորել Արցախի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթել նոր հաջողություններ՝ ի փառս մեր երկրի ու մեր ժողովրդի:
Արցախի Հանրապետության նախագահին օրհնանքի խոսք ունի Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը յուրատեսակ ամփոփումն է այն քաղաքական գործընթացների, որոնք սկիզբ են առել Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության ընդունմամբ:
Այսօրվա հանդիսավոր միջոցառմամբ, միաժամանակ, քաղաքական նոր փուլի մեկնարկ է դրվում մեր երկրում, որի գլխավոր նպատակը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է՝ առկա իրողությունների հաշվառմամբ:
Խորապես համոզված եմ, որ նախագահ Բակո Սահակյանի փորձառությունը, ժողովրդավարական գործընթացները զարգացնելու վճռականությունը, երկրի տնտեսական, սոցիալական ու հանրային-քաղաքական կյանքում սկսած բարեփոխումները շարունակելու կամքը, անվտանգության ու պաշտպանական համակարգերի հանդեպ նրա ընդգծված ուշադրությունը, Զինված ուժերի մարտունակության շարունակական բարձրացման ուղղությամբ հետեւողական ջանքերը, զինծառայողների սոցիալական խնդիրների հանդեպ հոգատարությունը բավարար հիմքեր են՝ քաղաքական ուղեգիծն անշեղ պահելու եւ մեր ժողովրդին հուզող խնդիրներին համարժեք լուծումներ գտնելու դժվարին ու պատասխանատու գործում:
Կրկին շնորհավորելով մեր ժողովրդին այս նշանակալի իրադարձության՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնամուտի կապակցությամբ՝ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ փակված:

Многоуважаемый Президент
Согласно Конституции Республики Арцах, сегодня, 7-го сентября 2017 года, было созвано специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению президента Республики в должность.
В специальном заседании участвует 31 депутат. Заседание правомочно.
В специальном заседании Национального собрания принимают участие члены Совета безопасности и Правительства Республики Арцах, председатель Верховного суда, председатели Апелляционного суда и суда первой инстанции, руководители республиканских независимых органов управления и комиссий, мэр Степанакерта и главы районных администраций, ответственные лица политических партий Арцаха, авангарды Карабахского движения и общественные деятели.
Уважаемые депутаты,
Согласно Конституции Республики Арцах, избранный 19-го июля 2017 года Национальным собранием президент Республики вступает в должность в день завершения полномочий действующего президента Республики с принесением на специальном заседании Национального собрания присяги народу в порядке, установленном законом Следовательно, руководствуясь законом "Регламент Национального собрания", специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению президента Республики Арцах в должность, объявляю открытым.
И сейчас, для церемонии принесения присяги Президента прошу внести в зал Конституцию Республики Арцах и Евангелие 17-го века.
Для принесения присяги в связи с вступлением в должность президента Республики приглашается президент Республики Арцах Бако Саакян.
Прошу, господин президент.
Уважаемые участники специального заседания,
Позвольте от вашего имени поздравить Бако Саакяна с вступлением в должность Президента Республики Арцах и пожелать ему новых успехов во славу нашей страны и народа.
С благословением к президенту Республики Арцах хочет обратиться глава арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян.
Вступление президента Республики Арцах в должность – своего рода обобщение тех политических процессов, которые начались с принятием новой Конституции Республики Арцах.
Сегодняшнее торжественное мероприятие знаменует также начало нового политического этапа в нашей стране, главной целью которого является повышение эффективности системы государственного управления с учетом нынешних реалий.
Я глубоко убежден, что опыт президента Бако Саакяна, его решимость развивать демократические процессы, воля продолжать начатые в экономической, социальной и общественно-политической жизни страны реформы, выраженное внимание к системе безопасности и оборонной системе, последовательные усилия по систематическому повышению боеспособности Вооруженных сил, заботливое отношение к социальным проблемам военнослужащих являются достаточным основанием в трудном и ответственном деле неуклонно следовать политическому курсу и находить адекватные решения проблем, волнующих наш народ.
Вновь поздравляю наш народ с этим знаменательным событием – вступлением президента Республики Арцах в должность – и объявляю заседание Национального собрания закрытым.