Արցախի խորհրդարանը կգումարի հատուկ նիստ՝ նվիրված նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը
Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում սեպտեմբերի 5-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը պատգամավորներին է ներկայացրել առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական աշխատանքները՝ մասնավորապես անդրադարձել ԱԺ հատուկ նիստին, որը հրավիրվում է սահմանադրության պահանջով: Այս առթիվ, կանոնակարգային դրույթներին համապատասխան, հրապարակվել է ԱԺ նախագահի հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձման համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 10-րդ մասի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվելու է 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում»:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև նոր նստաշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների` օրենսդրական նախագծերի պատրաստվածության ու միջխորհրդարանական կապերի բնագավառում սպասվող ծրագրերի վերաբերյալ:

Parliament of Artsakh to Convene a Special Meeting on the President's Inauguration
On September 5, the President of the National Assembly, Ashot Ghoulyan convened a working meeting with participation of the heads of the standing committees and parliamentary factions.
During the meeting Ashot Ghoulyan presented the forthcoming parliamentary works to the MPs, in particular, touched upon the special sitting of the National Assembly, which shall be convened as a constitutional requirement. In this connection, as required by the regulatory provisions, the NA President made a statement which reads as follows:
“Taking into account the term envisaged by the Constitution for the assuming of office by the President of the Republic and the requirements of Article 149 (10) of the Artsakh Republic's Law on "Rules of Procedure of the National Assembly", a special sitting of the National Assembly on the accession of the President of the Republic of Artsakh to the post will be convened at the Plenary Hall of the Parliament at 12:00 AM, September 7, 2017.”
During the meeting, the preparations for the new session, in particular legislative projects and plans in the sphere of inter-parliamentary relations, were also discussed.