Արցախի խորհրդարանը կգումարի հատուկ նիստ՝ նվիրված նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը
Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում սեպտեմբերի 5-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը պատգամավորներին է ներկայացրել առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական աշխատանքները՝ մասնավորապես անդրադարձել ԱԺ հատուկ նիստին, որը հրավիրվում է սահմանադրության պահանջով: Այս առթիվ, կանոնակարգային դրույթներին համապատասխան, հրապարակվել է ԱԺ նախագահի հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձման համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 10-րդ մասի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվելու է 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում»:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև նոր նստաշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների` օրենսդրական նախագծերի պատրաստվածության ու միջխորհրդարանական կապերի բնագավառում սպասվող ծրագրերի վերաբերյալ:

Парламент Арцаха созовет специальное заседание, посвященное вступлению президента в должность
5-го сентября в малом зале заседаний Национального собрания председатель НС Ашот Гулян созвал рабочее совещание, в котором приняли участие руководители постоянных комиссий и фракций парламента.
В ходе совещания Ашот Гулян представил депутатам предстоящие работы парламента, в частности коснулся специального заседания НС, которое созывается по требованию конституции. В связи с этим, согласно требованиям регламента, было обнародовано заявление председателя НС, в котором, в частности, говорится:
«Учитывая срок, предусмотренный Конституцией для вступления президента Республики в должность, и требования части 10-й статьи 149 закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению президента Республики Арцах в должность, будет созвано 7-го сентября 2017 года, в 12:00 в зале заседаний Национального собрания».
В ходе рабочего совещания были обсуждены также подготовительные работы к новой сессии, в частности законодательные проекты и планы в сфере межпарламентских связей.