Արցախում է ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները ներկայացնող պատվիրակությանը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ:
Ողջունելով գործընկերներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է ԼՂՀ հռչակման օրվա առթիվ եւ ընդգծել, որ այն ողջ հայության ձեռքբերումն է:
Էդուարդ Շարմազանովն Աշոտ Ղուլյանին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորանքը:  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Արցախը համայն հայության հպարտությունն է, եւ նրա հաղթանակները համայն հայության հաղթանակներն են:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել խորհրդարանական դիվանագիտության եւ օրենսդրության կատարելագործման ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

2-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял прибывшую для участия в праздничных мероприятиях делегацию представителей всех фракций парламента Республики Армения во главе с заместителем председателя НС Республики Армения Эдуардом Шармазановым.
Приветствуя коллег, руководитель парламента поздравил с днем провозглашения Нагорно-Карабахской Республики, почеркнув, что это достижение всего армянства.
Эдуард Шармазанов передал Ашоту Гуляну поздравления председателя НС Республики Армения Ара Баблояна. Зампредседателя НС Республики Армения отметил, что Арцах является гордостью всего армянства и победы республики – это победы всех армян.
Собеседники обменялись мнениями касательно парламентской дипломатии и вопросов, связанных с сотрудничеством в сферах совершенствования законодательства.