Աշոտ Ղուլյանն Արցախի պետական համալսարանում վարել է «Անկախության դասը»
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Գիտելիքի օրվա առթիվ սեպտեմբերի 1-ին այցելել է Արցախի պետական համալսարան: Կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի եւ ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանի ուղեկցությամբ խորհրդարանի ղեկավարը նախ ծաղիկներ է խոնարհել զոհված ուսանողների հիշատակին նվիրված հուշարձանին, այնուհետեւ համալսարանի դահլիճում հանդես եկել բանախոսությամբ:
Ողջունելով պրոֆեսորա-դասախոսական կազմին ու ուսանողներին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է ԱրՊՀ դերը ոչ միայն հանրապետության կրթական ու գիտական համակարգում, այլև որպես ազատության համար պայքարի եւ պետականության հիմքերի ձեւավորման կենտրոն՝ նկատի ունենալով 1988թ. ազատագրական շարժման ընթացքում նրա ունեցած մասնակցությունը:
Այս համատեքստում խոսելով 26-ամյա ինքնիշխան հանրապետության անցած ճանապարհի մասին՝ խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ միջազգայնորեն երկրներին ընդունում են ոչ միայն արտաքին չափանիշներով, այլեւ նրա կենսունակությամբ, ինչը պահանջում է սեփական ուժերին ապավինելու ու ամենօրյա հետեւողական աշխատանքով երկիրը զարգացնելու գիտակցում:
«Արցախի այսօրվա երիտասարդությունն ավելի համարձակ ու վստահելի է, քան ավագ սերունդը: Միաժամանակ պետք է գիտակցենք, որ պայքարը դեռ շարունակվում է, իսկ դա նշանակում է, որ ձեր սերնդի տեսլականից է կախված լինելու մեր երկրի ապագան: Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է լավագույնը լինի իր մասնագիտական ոլորտում, քանի որ ժամանակակից աշխարհում, ուր տիրում է սուր մրցակցություն, թույլերի ու միջակների համար տեղ չկա»,- իր խոսքն ամփոփել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Առաջին կուրսի ուսանողներին բարի երթ են մաղթել ու ներկաներին գալիք Հանրապետության օրվա առթիվ շնորհավորել են նաեւ ԱՀ ԿԳՍ նախարարն ու ԱրՊՀ ռեկտորը:

Ашот Гулян провел в Арцахском государственном университете "Урок независимости"
1-го сентября, в День знаний, председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян посетил Арцахский государственный университет. В сопровождении министра образования, науки и спорта Славы Асряна и ректора АрГУ Мануш Минасян руководитель парламента возложил цветы к памятнику студентам, погибшим в Арцахской освободительной войне, а затем в зале университета выступил с речью.
Приветствуя профессорско-преподавательский состав и студентов вуза, Ашот Гулян отметил роль АрГУ не только в образовательной и научной системе, но и как центра формирования основ борьбы за свободу и государственности, имея в виду его участие в освободительном движении 1988 года.
Коснувшись в этом контексте пути, пройденном суверенной республикой за 26 лет, руководитель парламента подчеркнул, что на международном уровне стран принимают не только по внешним критериям, но и по уровню жизнеспособности, а это требует осознания веры в собственные силы и развитие страны благодаря повседневной последовательной работе.
"Сегодняшняя молодежь Арцаха более смелая и надежная, чем старшее поколение. Вместе с тем мы должны осознать, что борьба пока продолжается, а это означает, что именно от видения вашего поколения зависит будущее нашей страны. Каждый из вас должен быть лучшим в своей профессиональной среде, поскольку в современном мире, где царит острая конкуренция, нет места слабым и среднякам", – резюмировал Ашот Гулян.
Министр образования, науки и спорта и ректор АрГУ также пожелали первокурсникам доброго пути и поздравили присутствующих с предстоящим Днем Республики.