Օգոստոսի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը՝ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ գործընկերներին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքները միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորագույն բաղադրիչներն են, որոնց շնորհիվ օրենսդրական փորձի փոխանակումը կատարվում է արդյունավետ եղանակով:
Գագիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ երկու խորհրդարանների կողմից պայմանավորվածության համաձայն իրենք Ստեփանակերտում են՝ Արցախի ԱԺ գործընկերների հետ քննարկելու խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթի իրականացման մեխանիզմների ու հանրային ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրները:
Զրուցակիցների կողմից կարեւորվել են նաեւ այս ոլորտում ՀՀ խորհրդարանական խողովակների միջոցով միջազգային փորձին Արցախի օրենսդիրներին հաղորդակից դարձնելու նախաձեռնությունները:
Այնուհետեւ հանդիպումը ընդլայնված կազմով շարունակվել է Ազգային ժողովի փոքր դահլիճում՝ ԱՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային մշտական հանձնաժողովի անդամների ու պատգամավորների մասնակցությամբ:
Հայկական երկու պետությունների խորհրդարանականների համատեղ քննարկման օրակարգում էին հետօրենսդրական վերահսկողությանը, բյուջետային գրասենյակին, հաշվեքննիչ պալատին ու ծրագրային բյուջետավորմանն առնչվող հարցերը:

28-го августа председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял делегацию постоянной комиссии парламента Республики Армения по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во главе с председателем комиссии Гагиком Минасяном. Во встрече принял участие также председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян.
Приветствуя коллег из НС Республики Армения, Ашот Гулян отметил, что совместные работы комиссий являются важнейшей составляющей межпарламентского сотрудничества, благодаря которой обмен законодательным опытом проводится эффективно.
В свою очередь Гагик Минасян подчеркнул, что согласно договоренности двух парламентов, они находятся в Степанакерте с целью обсуждения механизмов выполнения контрольной функции парламента и представляющих взаимный интерес вопросов управления общественными финансами.
Собеседники отметили важность инициатив, направленных на информирование законодателей Арцаха о международном опыте в этой сфере через парламентские каналы Армении.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе в малом зале Национального собрания с участием членов постоянной комиссии парламента Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и депутатов.
На повестке совместного обсуждения парламентариев двух армянских государств были вопросы, касающиеся постзаконодательного контроля, бюджетного офиса, аудиторской палаты и программного бюджетирования.