Օգոստոսի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը՝ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ գործընկերներին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքները միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորագույն բաղադրիչներն են, որոնց շնորհիվ օրենսդրական փորձի փոխանակումը կատարվում է արդյունավետ եղանակով:
Գագիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ երկու խորհրդարանների կողմից պայմանավորվածության համաձայն իրենք Ստեփանակերտում են՝ Արցախի ԱԺ գործընկերների հետ քննարկելու խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթի իրականացման մեխանիզմների ու հանրային ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրները:
Զրուցակիցների կողմից կարեւորվել են նաեւ այս ոլորտում ՀՀ խորհրդարանական խողովակների միջոցով միջազգային փորձին Արցախի օրենսդիրներին հաղորդակից դարձնելու նախաձեռնությունները:
Այնուհետեւ հանդիպումը ընդլայնված կազմով շարունակվել է Ազգային ժողովի փոքր դահլիճում՝ ԱՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային մշտական հանձնաժողովի անդամների ու պատգամավորների մասնակցությամբ:
Հայկական երկու պետությունների խորհրդարանականների համատեղ քննարկման օրակարգում էին հետօրենսդրական վերահսկողությանը, բյուջետային գրասենյակին, հաշվեքննիչ պալատին ու ծրագրային բյուջետավորմանն առնչվող հարցերը:

August 28, President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan received a delegation of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, headed by the chairman of the committee Gagik Minasyan. Ruslan Israelyan, Chair of Artsakh NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management also participated in the meeting.
Welcoming the RA NA colleagues, Ashot Ghoulyan noted that the joint work of the committees is the most important component of the inter-parliamentary cooperation, thanks to which the exchange of legislative experience is efficiently implemented.
In his turn, Gagik Minasyan stressed that according to the agreement of the two parliaments, they are in Stepanakert with the purpose of discussing the mechanisms for fulfilling the control function of the parliament and the issues of public finance management that are of mutual interest.
The sides noted the importance of initiatives aimed at informing the legislators of Artsakh about the international experience in this sphere through the parliamentary channels of Armenia.
Then the meeting continued with the participation of members of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management and MPs continued in the enlarged format in the small hall of the National Assembly.
On the agenda of the joint discussion of the parliamentarians of the two Armenian states were issues related to post-legislative control, the budget office, the audit chamber and program budgeting.