Օգոստոսի 16-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գրադարանում կազմակերպվել է Թավթս համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցի պրոֆեսոր, ԱՄՆ-ում ՀՀ առաջին դեսպան Ռուբեն Շուգարյանի դասախոսություն-քննարկումը՝ «Ամերիկյան արտաքին քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում» թեմայով:
Ներկայացնելով դեսպան Շուգարյանին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ կարեւոր է համարում միջազգային քաղաքական իրադրության վերաբերյալ գնահատականներ ու դիտարկումներ լսել մասնագետից, ով երկար տարիներ զբաղվել է ոչ միայն պրոֆեսիոնալ դիվանագիտությամբ, այլ նաեւ՝ ակադեմիական աշխատանքով:
Խոսելով տարածաշրջանում ամերիկյան արտաքին քաղաքական հետաքրքրությունների մասին՝ Ռուբեն Շուգարյանն անդրադարձել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման դինամիկային, ամերիկահայ համայնքի գործունեությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ առաջատար վերլուծական կենտրոնների կանխատեսումներին:
Այնուհետեւ դեսպանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին ամերիկյան արտաքին քաղաքականության ուղղությամբ Թրամփի վարչակարգի ունեցած առաջնահերթություններին, աշխարհաքաղաքական կենտրոնների փոխհարաբերություններին եւ դիվանագիտության ոլորտում փոքր երկրների անելիքներին:
Քննարկմանը մասնակցում էին Արցախի ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը, Ֆլեթչերի դպրոցի Թավիթյան ծրագրի շրջանավարտներ, պետական եւ հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ:

Открытое обсуждение с послом Шугаряном
16-го августа в библиотеке Национального собрания Республики Арцах была организована лекция-обсуждение профессора школы права и дипломатии им. Флетчера университета Тафтса, первого посла Республики Армения в США Рубена Шугаряна на тему "Американская внешняя политика на Южном Кавказе".
Представив посла Шугаряна, председатель парламента Ашот Гулян назвал важным выслушивание оценок и замечаний от специалистов, которые долгие годы занимались не только профессиональной дипломатии, но и академической работой.
Говоря о политических интересах США в регионе, Рубен Шугарян коснулся динамики развития армяно-американских отношений, деятельности армянской общины США, прогнозов ведущих аналитических центров относительно азербайджано-карабахского конфликта.
Затем посол ответил на вопросы участников встречи касательно приоритетов режима Трампа во внешней политике, взаимоотношений геополитических центров и мер, которые следует предпринять небольшим странам в сфере дипломатии.
В обсуждении приняли участие Защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян, выпускники программы Тавитян школы им. Флетчера, представители государственных и общественных структур.