«Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անդամները, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի գլխավորությամբ oգոստոսի 12-ին ընդունել են Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Ռուբինա Բերարդոյին:
Ողջունելով պորտուգալացի գործընկերոջը՝ խորհրդարանի փոխնախագահը ներկայացրել է բարեկամական խմբի անդամներին և նշել, որ Արցախում արդեն ավանդույթ են դարձել եվրոպացի պատգամավորների այցերը, ովքեր ժամանակի ընթացքում դառնում են մեր բարեկամները և վստահություն հայտնել, որ այս հանդիպումը ևս բացառություն չի լինելու:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Վահրամ Բալայանը նշել է. «Հնարավոր է՝ Պորտուգաիայում, որտեղ արդեն 1200 տարի սահմանները չեն փոփոխվում, դժվար է ընկալել այն կացությունը, որը ստեղծված է մեր տարածաշրջանում: Մենք տարածքների խնդիր չունենք. մեր պայքարը նախևառաջ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար է»:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Ռուբինա Բերարդոն ընդգծել է, որ մեծ հետաքրքրությամբ է ժամանել Արցախ՝ երկրին, նրա տնտեսությանը, կրթական համակարգին, մշակույթի և այլ բնագավառների, շարունակվող հակամարտության մասին հնարավորինս շատ տեղեկություններ ստանալու ակնկալիքով, որոնք օգտակար կլինեն Պորտուգալիայում և եվրոպական այլ երկրնորում Արցախի մասին տեղեկացվածության աստիճանը բարձրացնելու և իր եվրոպացիներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն փոխանցելու համար:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են Արցախի քաղաքական համակարգի, խորհրդարանի գործունեության, կրթության, մշակույթի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ոլորտներ ընդգրկող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը և Հայաստան-Պորտուգալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը:

Members of the "Republic of Artsakh - European Parliament" friendship group, headed by the vice-president Vahram Balayan, received the member of the Parliament of the Republic of Portugal Rubina Berardo on August 12.
Welcoming the Portuguese counterpart, the Vice President of the Parliament presented members of the Friendship Group and noted that visits of the European MPs have become a tradition in Artsakh, who, in time, become our friends and expressed confidence that this meeting will not be an exception.
Referring to the Azerbaijani-Karabakh conflict, Vahram Balayan noted: "In Portugal, where the borders have not been changed over the past 1200 years, it is difficult to perceive the situation created in our region. We have no problem with the territories. Our struggle is primarily for the protection of human rights and freedoms. "
Thanking for hospitality, Rubina Berardo emphasized that she came to Artsakh with great interest to get information about the country, its economy, education system, culture and other issues of ongoing conflict, as it will be useful in Portugal and other European countries, to raise awareness about Artsakh and to impart objective information.
Then the sides discussed issues related to the political system of Artsakh, parliamentary activities, education, culture, human rights protection and other spheres.
Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov and Head of the Armenia-Portugal Friendship Group Gagik Melikyan also participated in the meeting.