«Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անդամները, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի գլխավորությամբ oգոստոսի 12-ին ընդունել են Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Ռուբինա Բերարդոյին:
Ողջունելով պորտուգալացի գործընկերոջը՝ խորհրդարանի փոխնախագահը ներկայացրել է բարեկամական խմբի անդամներին և նշել, որ Արցախում արդեն ավանդույթ են դարձել եվրոպացի պատգամավորների այցերը, ովքեր ժամանակի ընթացքում դառնում են մեր բարեկամները և վստահություն հայտնել, որ այս հանդիպումը ևս բացառություն չի լինելու:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Վահրամ Բալայանը նշել է. «Հնարավոր է՝ Պորտուգաիայում, որտեղ արդեն 1200 տարի սահմանները չեն փոփոխվում, դժվար է ընկալել այն կացությունը, որը ստեղծված է մեր տարածաշրջանում: Մենք տարածքների խնդիր չունենք. մեր պայքարը նախևառաջ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար է»:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Ռուբինա Բերարդոն ընդգծել է, որ մեծ հետաքրքրությամբ է ժամանել Արցախ՝ երկրին, նրա տնտեսությանը, կրթական համակարգին, մշակույթի և այլ բնագավառների, շարունակվող հակամարտության մասին հնարավորինս շատ տեղեկություններ ստանալու ակնկալիքով, որոնք օգտակար կլինեն Պորտուգալիայում և եվրոպական այլ երկրնորում Արցախի մասին տեղեկացվածության աստիճանը բարձրացնելու և իր եվրոպացիներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն փոխանցելու համար:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են Արցախի քաղաքական համակարգի, խորհրդարանի գործունեության, կրթության, մշակույթի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ոլորտներ ընդգրկող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը և Հայաստան-Պորտուգալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը:

В парламенте Арцаха приняли депутата парламента Португалии Рубину Берардо
12-го августа члены группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент" во главе с заместителем председателя НС Ваграмом Балаяном приняли депутата парламента Республики Португалия Рубину Берардо.
Приветствуя коллегу, заместитель председатель парламента представил ее членам группы дружбы, отметив, что в Арцахе уже стали традицией визиты европейских депутатов, которые с течением времени становятся нашими друзьями. Зампредседателя выразил уверенность в том, что эта встреча также не станет исключением.
Коснувшись азербайджано-карабахского конфликта, Ваграм Балаян отметил: "Возможно, в Португалии, где уже 1200 лет границы не меняются, трудно воспринять положение, которое сложившееся в нашем регионе. У нас нет проблем, связанных с территориями: наша борьба – это прежде всего борьба за защиту прав и свобод человека".
Выразив признательность за прием, Рубина Берардо подчеркнула, что с большим интересом прибыла в Арцах  с целью ознакомиться со страной, ее экономикой, образовательной системой, культурой и другими сферами, получить максимум сведений о продолжающемся конфликте, которые будут полезны для повышения уровня информированности об Арцахе в Португалии и других европейских странах и передачи европейцам объективной информации.
Затем стороны обсудили вопросы, касающиеся политической системы Арцаха, деятельности парламента, сферы образования, культуры, защиты прав человека.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Республики Армения Эдуард Шармазанов и руководитель группы дружбы Армения-Португалия Гагик Меликян.