Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն օգոստոսի 10-ին ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին եւ նրա հետ Արցախ ժամանած «Մարդասիրական օգնության հիմնադրամ» կազմակերպության ներկայացուցիչներին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել բարոնուհի Քոքսի հայանպաստ գործունեությունն ու նշել, որ Քոքսն առաջիններից մեկն էր, ով Արցախյան ազատագրական շարժման մեջ տեսել է մարդու իրավունքների պաշտպանության հրամայականը եւ տարիներ շարունակ հետեւողականորեն պաշտպանել այն:
Խոսելով Արցախի հետ բարեկամության եւ իրականացվող ծրագրերի մասին՝ բարոնուհին ընդգծել է, որ թեեւ Արցախ է այցելում արդեն 86-րդ անգամ, այնուամենայնիվ, ամեն անգամ յուրովի է բացահայտում Արցախը և ականատես լինում դրական փոփոխությունների ու նոր ձեռբերումների:
Այնուհետեւ հյուրերի խնդրանքով Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է նոր Սահմանադրության առաձնահատկությունները, մասնավորապես պետական կառավարման և մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում նախատեսված փոփոխությունները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ խորհրդարանական համագործակցության, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի եւ տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

10-го августа председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял члена Палаты лордов Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии Кэролайн Кокс и прибывших с ней в Арцах представителей организации "Фонд гуманитарной помощи".
Руководитель парламента высоко оценил деятельность баронессы Кокс на благо армянства и отметил, что она одна из первых усмотрела в Арцахском освободительном движении императив защиты прав человека и долгие годы последовательно защищала их.
Коснувшись дружбы с Арцахом и реализуемых программ, баронесса подчеркнула, что несмотря на то, что посещает Арцах уже в 86-й раз, всякий раз по-новому открывает для себя Арцах и становится очевидицей положительных изменений и новых достижений.
Затем по просьбе гостей председатель Национального собрания представил особенности новой Конституции, в частности изменения, предусмотренные в сфере государственного управления и защиты прав и свобод человека.
Собеседники обменялись мнениями касательно парламентского сотрудничества, текущего этапа азербайджано-карабахского конфликта и региональных равзитий.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян и другие должностные лица.