Արցախի խորհրդարանը հուլիսի 21-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ և առաջարկած օրակարգով հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան:
Մինչև օրենսդրական հարցերին անդրադառնալը Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է պատգամավոր Լյուդմիլա Բարսեղյանին՝ ծննդյան օրվա առթիվ և բոլորի անունից մաղթել առողջություն և նորանոր հաջողություններ:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել է.
1. «Արցախի Հանրապետության դատական օրենսգիրք», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները:
2. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գանձապետական համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Դատախազության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուսակցությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները:
Գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացությունները ներկայացրել են պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկայացված նախագծերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակության կարգով ելույթ է ունեցել պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը, ում առաջադրած հարցերին պարզաբանումներ է տվել կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Խորհրդարանը քվեարկել է՝ երկրորդ ընթերցմամբ հավանության արժանացնելով նշված օրենսդրական փաթեթները:
Սույն օրենքների ընդունմամբ օրենսդիր մարմինը իրականացրել է Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ մինչև խորհրդարանի կողմից ընտրված Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնումը` Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելով Դատական օրենսգիրքը և «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքը:
Շնորհակալություն հայտնելով կառուցողական աշխատանքի համար՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ խորհրդարանը հուլիսի 24-ից անցնում է ամառային մեկամսյա արձակուրդի:

On July 21, the Parliament of Artsakh Republic convened an extraordinary session on the initiative of the Government and with the agenda proposed thereby.
Before proceeding to the legislative work, the President of the National Assembly Ashot Ghoulyan congratulated MP Lyudmila Barseghyan on her birthday and, on behalf of all deputies, wished health and new success.
Passing to the agenda of the session, the Parliament discussed:
1. "Judicial Code of Artsakh Republic", Laws of the Republic of Artsakh: "On Amendments to the Code of Administrative Procedure of the Nagorno-Karabakh Republic", "On Amendments to the Code of Civil Procedure of the Nagorno-Karabakh Republic", "On Amendments to the Code of Criminal Proceedings of the Nagorno- Karabakh "," On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic "On Judicial Service".
2. Laws of the Republic of Artsakh “On the Audit Chamber”, “On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Budget System of the Nagorno-Karabakh Republic”, “On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Treasury System”, “On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On Public Service”, “On Making Addenda to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On Auditing Activities”, “On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Prosecutor's Office”, “On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Payment of Persons Occupying State Positions”, “On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Organization and Conduct of Inspections in the Nagorno-Karabakh Republic”, “On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On the Local Self-governance”, “On Making Amendments to the Electoral Code of the Nagorno-Karabakh Republic”, “On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On Parties”, “On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On Social Guarantees of Persons Holding Public Office.”
The Heads of the Sanding Committee on State and Legal Affairs, and Budget, Financial and Economic Management Hovik Jivanyan and Ruslan Israelyan presented the positive opinions of the commissions-in-charge.
During the exchange of views on the submitted draft laws, an MP Eduard Aghabekyan delivered a speech. An authorized representative of the Government, Minister of Justice Ararat Danielyan answered the questions. The Parliament voted in favor of the mentioned legislative packages in the second reading.
By adopting the laws, the legislature has satisfied the requirements of Article 167 (2) of the Constitution, according to which the Judicial Code and the Law "On the Audit Chamber" shall be brought in compliance with the Constitution prior to the assumption of the office by the President of the Republic elected by the Parliament.
Expressing gratitude for the constructive work, the NA President announced that from July 24 the Parliament takes a month-long summer vacation.