Արցախի խորհրդարանը հուլիսի 21-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ և առաջարկած օրակարգով հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան:
Մինչև օրենսդրական հարցերին անդրադառնալը Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է պատգամավոր Լյուդմիլա Բարսեղյանին՝ ծննդյան օրվա առթիվ և բոլորի անունից մաղթել առողջություն և նորանոր հաջողություններ:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել է.
1. «Արցախի Հանրապետության դատական օրենսգիրք», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները:
2. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գանձապետական համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Դատախազության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուսակցությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները:
Գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացությունները ներկայացրել են պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկայացված նախագծերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակության կարգով ելույթ է ունեցել պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը, ում առաջադրած հարցերին պարզաբանումներ է տվել կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Խորհրդարանը քվեարկել է՝ երկրորդ ընթերցմամբ հավանության արժանացնելով նշված օրենսդրական փաթեթները:
Սույն օրենքների ընդունմամբ օրենսդիր մարմինը իրականացրել է Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ մինչև խորհրդարանի կողմից ընտրված Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնումը` Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելով Դատական օրենսգիրքը և «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքը:
Շնորհակալություն հայտնելով կառուցողական աշխատանքի համար՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ խորհրդարանը հուլիսի 24-ից անցնում է ամառային մեկամսյա արձակուրդի:

Парламент созвал внеочередную сессию перед летними каникулами
21-го июля парламент Арцаха по инициативе правительства и с предложенной им повесткой созвал внеочередную сессию.
Перед тем как перейти к законодательным вопросам, председатель Национального собрания Ашот Гулян поздравил депутата Людмилу Барсегян с днем рождения и от имени всех депутатов пожелал здоровья и успехов.
В ходе сессии парламент рассмотрел:
1.законы Республики Арцах «Судебный кодекс Республики Арцах», «О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Кодекс гражданского судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Кодекс уголовного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О судебной службе"»;
2. законы Республики Арцах «Об аудиторской палате», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О казначейской системе"» «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об общественной службе"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об аудиторской деятельности"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О прокуратуре"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об организации и проведении проверок в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении изменения в Избирательный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О партиях"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"».
С положительными заключениями выступили руководители головных комиссий постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Овик Дживанян и Руслан Исраелян.
В ходе обмена мнениями касательно представленных проектов законов с речью выступил депутат Эдуард Агабекян. На заданные им вопросы ответил уполномоченный представитель правительства, министр юстиции Арарат Даниелян. Парламент проголосовал и во втором чтении одобрил вышеуказанные законодательные пакеты.
Принятием данных законов законодательный орган удовлетворил требования части 2 статьи 167 Конституции, до вступления в должность избранного парламентом президента Республики приведя Судебный кодекс и закон "Об аудиторской палате" в соответствие с Конституцией.
Выразив признательность за конструктивную работу, председатель НС объявил, что парламент с 24-го июля уходит на летние каникулы.