Արցախի Ազգային ժողովում հուլիսի 20-ին հրավիրվել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ղեկավարները և աշխատակազմի պատասխանատուները:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկաներին տեղեկացրել է հուլիսի 21-ին արտահերթ նստաշրջան գումարելու Կառավարության նախաձեռնության մասին:
Նախաձեռնողի կողմից առաջարկվել է Ազգային ժողովի քննարկմանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնել Արցախի Հանրապետության Դատական օրենսգիրքը՝ կից օրենսդրական փաթեթով և «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը՝ ուղեկցող օրենսդրական փաթեթով:
Ներկայացված օրակարգային հարցերի պատրաստվածության վերաբերյալ տեղեկություններ են հաղորդել պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հրապարակել է Ազգային ժողովի նախագահի որոշումը՝ Կառավարության նախաձեռնությամբ խորհրդարանի արտահերթ նստաշրջանը հուլիսի 21-ին ժամը 11-ին գումարելու մասին:

20-го июля в Национальном собрании Арцаха было созвано рабочее совещание, которое вел председатель парламент Ашот Гулян. В совещании приняли участие руководители постоянных комиссий, фракций НС и ответственные лица аппарата.
Руководитель парламента сообщил об инициативе правительства созвать 21-го июля внеочередную сессию
Инициатор заседания предложил во втором чтении представить на рассмотрение Национального собрания Судебный кодекс Республики Арцах, закон Республики Арцах "Об аудиторской палате" и сопровождающий законодательный пакет.
С сообщениями о подготовленности введенных в обращение проектов законов выступили руководители постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Подводя итоги совещания, председатель парламента огласил постановление председателя Национального собрания о созыве 21-го июля в 11:00 внеочередной сессии парламента по инициативе Правительства.