Հուլիսի 20-ին Աժ նիստերի մեծ դահլիճում խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ընդունել է Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության և Նոր Ջուղայի պատանեկան միության անդամներին:
Ողջունելով երիտասարդներին՝ Վահրամ Բալայանը ներկայացրել է Արցախի պատմությունը, անդրադարձել Ազգային ժողովի գործունեությանը, կառուցվածքին, տնտեսության ներկայիս վիճակին, բանակաշինության և մշակույթի ոլորտներին:
Խոսելով երկրի զարգացման գործում երիտասարդության դերի մասին՝ խորհրդարանի փոխնախագահը կարևորել է նրանց ներուժը՝ կոչ անելով անմասն չմնալ հայրենիքում կատարվող գործընթացներից:
«Կարծում եմ՝ համաքայլ լինելու և միասին հարցեր լուծելու անհրաժեշտությունը կա: Այդ պարագայում միայն այն ամենը, ինչ այսօր ունենք, կկրկնապատկվի, կքառապատկվի և այդ ճանապարհով կունենանք մեր երազած միացալ Հայաստանը»,-նշել է Վահրամ Բալայանը:
Հանդիպման ընթացքում երիտասարդներն ԱԺ նախագահի տեղակալին են առաջադրել Ստեփանակերտի օդանավակայանին, փետրվարին տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներին, բանակաշինությանը, Արցախում կրթական համակարգի հեռանկարներին և բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Վահրամ Բալայանն առաջարկել է երիտասարդներին առավել հաճախ այցելել Արցախ՝ իրենց հետ բերելով նորանոր մարդիկ՝ այդպիսով նպաստելով հայրենաճանաչությանն ու հայրենադարձությանը:

Зампредседателя НС принял группу молодежи из армянской Диаспоры
20-го июля в большом зале заседаний НС заместитель председателя парламента Ваграм Балаян принял членов Армянского общенационального образовательного и культурного союза и Юношеского союза Нор-Джуги.
Приветствуя гостей, Ваграм Балаян представил историю Арцаха, коснулся деятельности, структуры Национального собрания, текущего состояния экономики, вопросов армейского строительства и сферы культуры.
Коснувшись роли молодежи в деле развития страны, зампредседателя парламента отметил важность их потенциала и призвал не оставаться безучастными к процессам, происходящим на родине.
"Думаю, существует необходимость совместного решения вопросов. В таком случае всё то, что сегодня у нас есть, удвоится, утроится, и таким образом мы сможем создать единую Армению нашей мечты", – отметил Ваграм Балаян.
В ходе встречи представители Диаспоры задали заместителю председателя НС вопросы, касающиеся Степанакертского аэропорта, конституционных реформ в республике, армейского строительства, перспектив образовательной системы Арцаха и переговорного процесса.
Подводя итоги встречи, Ваграм Балаян предложил молодежи чаще посещать Арцах, приглашать сюда гостей, способствуя тем самым более тесному знакомству с родиной и репатриации.