Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հուլիսի 19-ին իրավունքի ուժով գումարել է հատուկ նիստ՝ Հանրապետության նախագահի ընտրություն անցկացնելու հարցով:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ընտրությունը սահմանադրական պահանջ է:
«Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի պահանջներին համաձայն՝ գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ Ազգային ժողովի կողմից, խմբակցությունների առաջարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով (22 ձայն) ընտրվում է Հանրապետության նախագահ, որը պաշտոնավարում է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը»,- պարզաբանել է Աշոտ Ղուլյանը:
Սահմանված կարգով և ժամկետներում Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է երկու թեկնածու՝ Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը՝ «Շարժում-88» խմբակցության և Բակո Սահակի Սահակյանը՝ «Հայրենիք», «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունների կողմից:
«Շարժում-88» խմբակցության կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածու Էդուարդ Աղաբեկյանին ներկայացրել է նույն խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Սաֆարյանը: Նա անդրադարձել է թեկնածուի անցած ճանապարհին ու ծավալած գործունեությանը:
Հատուկ նիստի ընթացակարգի համաձայն՝ Էդուարդ Աղաբեկյանը հանդես է եկել ծրագրային ելույթով, որում մանրամասնել է մի շարք հայեցակարգային դրույթներ և առաջիկա տարիների ընթացքում պետության անվտանգության, արտաքին քաղաքականության, ժողովրդագրության, առողջապահության և կրթության ոլորտներում անհրաժեշտ փոփոխությունների շուրջ իր դիտարկումները:
Այնուհետև, Էդուարդ Աղաբեկյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների արդյունավետության բարձրացման և գիտության, կրթության, մշակույթի հիմնախնդիրների վերաբերյալ:
Շարունակելով աշխատանքները՝ հատուկ նիստի մասնակիցները լսել են «Ժողովրդավարություն», «Հայրենիք», «Դաշնակցություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:
Ներկայացնելով Բակո Սահակյանին հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրելու «Ժողովրդավարություն» խմբակցության տեսակետը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է ներքաղաքական կայունությանը, տնտեսական դինամիկ աճին, օրինականության հաստատմանը, սոցիալական արդարության և համերաշխության ապահովմանը, ռազմական ու արտաքին քաղաքական մարտահրավերները հաղթահարելուն ուղղված գործող նախագահի հետևողական ջանքերն ու արձանագրած հաջողությունները:
«Ես առավել քան համոզված եմ, որ այս խորհրդարանի կողմից անցումային շրջանի նախագահի ընտրությունը լիովին համապատասխանելու է մեր ժողովրդի սպասումներին և արդարացնելու է ժողովրդավարական, անվտանգ ու կայուն պետականություն զարգացնելու նրա ակնկալիքները»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը։
Այնուհետև Բակո Սահակյանի թեկնածությունը ներկայացրել է խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
«Առաջիկայում անելիքները, պետության ու ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները բազմաթիվ են: Այսուհետ կառավարության գործունեության ողջ պատասխանատվությունը կկրի նորընտիր նախագահը: Բայց դա չի նշանակում, թե խորհրդարանում ընդգրկված քաղաքական ուժերը պարտավորությունների իրենց մասնաբաժինը չեն ունենա: Ելնելով վերոնշյալից՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը և նրա խմբակցությունն առաջադրել է, պաշտպանում և աջակցում է գործող նախագահ, նախագահի թեկնածու Բակո Սահակյանին»,-իրենց որոշումն այսպես է հիմնավորել Արթուր Թովմասյանը:
Բակո Սահակյանին առաջադրելու հիմնավորմամբ ելույթ է ունեցել նաև «Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը:
«Մենք այսօր մի շարք խնդիրներ ունենք, որոնք պահանջում են լուծումներ. գյուղի և գյուղատնտեսության զարգացում, ՏԻՄ կայացում, կադրային քաղաքականություն, կրթության ոլորտ, առողջապահական համակարգի կատարելագործում: Վստահ ենք, որ նախագահի մեր թեկնածուն ունի կամք, վճռականություն, նպատակասլացություն այս հարցերի լուծումները գտնելու համար»,- պարզաբանել է Վահրամ Բալայանը:
Նիստի հաջորդ հատվածում կատարված աշխատանքների և անելիքների վերաբերյալ ծրագրային ելույթով հանդես է եկել նախագահի թեկնածու Բակո Սահակյանը:
«Անցումային փուլում Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի համատեղ աշխատանքի արդյունավետությունից է նաև կախված լինելու, թե ինչպես է մեր երկիրը թևակոխելու կառավարման նոր համակարգի լիարժեք գործունեության շրջան, որի ընթացքում առանցքային հրամայականներից կլինի շարունակել մեր պետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտների՝ պաշտպանության, անվտանգության, տնտեսության տարբեր ճյուղերի դինամիկ զարգացումը, քաղաքացիների կենսամակարդակի հետևողական բարձրացումը, ներքաղաքական կայունության պահպանումը, հատկապես, ներկա բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ ես պատրաստ եմ, Ձեր քվեն ստանալու դեպքում, ստանձնել Արցախի Հանրապետության նախագահի լիազորությունները», - ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել պատգամավորներ Արսեն Առստամյանը, Հայկ Խանումյանը, Գագիկ Բաղունցը, Դավիթ Իշխանյանը, Արզիկ Մխիթարյանը, Արպատ Ավանեսյանը և Վարդգես Բաղրյանը:
Ելույթներից հետո, ըստ սահմանված կարգի, ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովը կազմակերպել է Հանրապետության նախագահի գաղտնի քվեարկություն:
Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Ռամելա Դադայանը. «Քվեարկությանը մասնակցել է 32 պատգամավոր: Առաջադրված թեկնածու Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը քվեարկության ընթացքում ստացել է 4 կողմ և 28 դեմ ձայներ, Բակո Սահակի Սահակյանը՝ 28 կողմ և 4 դեմ ձայներ: Անվավեր քվեաթերթիկ չունենք»:
Խորհրդարանի նախագահը հրապարակել է գաղտնի քվեարկության արդյունքների հիման վրա ընդունված ԱԺ հատուկ նիստի որոշումը:
Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, խորհրդարանի անունից շնորհավորելով նորընտիր նախագահին, համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին Արցախի Հանրապետությունը կշարունակի հաստատակամ ու վճռական քայլել ինքնիշխանության ամրապնդման, իրավական, սոցիալական և ժողովրդավարական պետության զարգացման բարդ, բայց և միակ ընդունելի ճանապարհով։
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին և նշել. «Երջանիկ եմ, քանի որ հնարավորություն ենք ձեռք բերել ծառայել հայրենիքին»:

Парламент Арцаха избрал президентом Республики Бако Саакяна
19-го июля Национальное собрание Республики Арцах в силу права созвал специальное заседание, в повестке которого стоял один вопрос – избрание президента Республики.
Открывая заседание, председатель парламента Ашот Гулян отметил, что избрание президента Республики Национальным собранием является конституционным требованием.
"Согласно требованиям статьи 168 Конституции, не ранее чем за 50 дней и не позднее чем за 40 дней до завершения полномочий действующего президента Республики, Национальное собрание по предложению фракций по меньшей мере двумя третями голосов от общего числа депутатов (22) избирает президента Республики, который пребывает в должности до истечения срока полномочий действующего Национального собрания", – пояснил Ашот Гулян.
В установленном порядке и сроках для избрания на должность президента Республики были выдвинуты две кандидатуры – Агабекян Эдуард Артаваздович (от фракции "Движение-88") и Саакян Бако Саакович (от фракций "Родина", "Дашнакцутюн" и "Демократия").
Кандидата на должность президента от фракции «Движение-88» Эдуарда Агабекяна представил депутат одноименной фракции Вилен Сафарян. Он коснулся пути, пройденном кандидатом, и его деятельности.
Согласно процедуре специального заседания, Эдуард Агабекян выступил с программной речью, в которой описал ряд концептуальных положений и свои наблюдения относительно изменений, которые в ближайшие годы необходимо осуществить в сфере безопасности, внешней политики, демографии, здравоохранения, образования и социальной сфере.
Затем Эдуард Агабекян, ответив на вопросы депутатов представил свое видение повышения эффективности местного самоуправления, а также проблем в сфере науки, образования и культуры.
Участники специального заседания затем выслушали представителей фракций "Демократия", "Родина", "Дашнакцутюн".
Представив позицию фракции «Демократия» о выдвижении Бако Саакяна на должность президента республики, председатель НС Ашот Гулян отметил важность последовательных усилий действующего президента по установлению внутриполитической стабильности и законности, обеспечению социальной справедливости и солидарности, динамичного экономического роста, преодоления военных и внешнеполитических вызовов, а также зафиксированные успехи.
"Я более чем убежден, что избрание этим парламентом президента для переходного этапа будет полностью соответствовать чаяниям нашего народа и оправдает его надежды на развитие демократической, безопасной и стабильной государственности", – подчеркнул Ашот Гулян.
Затем кандидатуру Бако Саакяна представил руководитель фракции «Родина» Артур Товмасян.
«В ближайшем будущем многое предстоит сделать. Перед государством и народом стоит множество задач. Отныне ответственность деятельность правительства будет нести новоизбранный президент. Но это не означает, что парламентские политические силы не будут иметь свою долю обязательств. Исходя из этого, партия "Свободная родина" и ее фракция выдвигает,  защищает и поддерживает кандидатуру действующего президента, кандидата в президенты Бако Саакяна», – так обосновал решение фракции Артур Товмасян.
С речью о выдвижении кандидатуры Бако Саакяна выступил также член фракции "Дашнакцутюн", заместитель председателя НС Ваграм Балаян.
"Сегодня перед нами стоит ряд задач, требующих решений: развитие села и сельского хозяйства, становление органов местного самоуправления, кадровая политика, сфера образования, совершенствование системы здравоохранения. Уверен, что у нашего кандидата в президенты есть воля, решимость, целеустремленность для поиска путей  решения этих вопросов", – отметил Ваграм Балаян.
В ходе заседания с речью о своей деятельности за минувшие 10 лет и предстоящих действиях в случае избрания выступил кандидат на должность президента Бако Саакян.
"На переходном этапе от эффективности совместной работы президента Республики и Национального собрания также будет зависеть то, как наша страна вступит в этап полноценной деятельности новой системы управления. На этом этапе одним из ключевых императивов будет продолжение динамичного развития обороны, безопасности, разных отраслей экономики, последовательное повышение жизненного уровня граждан, сохранение внутриполитической стабильности,  особенно в нынешних сложных геополитических условиях. Учитывая все это, я готов в случае получения Вашего вотума доверия, возложить на себя полномочия президента Республики Арцах",– добавил Бако Саакян.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого выступили депутаты Арсен Арустамян, Айк Ханумян, Гагик Багунц, Давид Ишханян, Арзик Мхитарян, Арпат Аванесян и Вардгес Багирян.
После обмена мнениями, согласно установленному порядку, счетная комиссия НС организовала тайное голосование по избранию президента Республики.
Протокол специального заседания Национального собрания председатель счетной комиссии Рамела Дадаян. «В голосовании приняли участие 32 депутата. По итогам голосования баллотирующийся кандидат Агабекян Эдуард Артаваздович получил 4 голоса -"за" и 28-"против", а Саакян Бако Саакович – 28-"за", 4-"против". Недействительных бюллетеней нет».
Председатель парламента опубликовал постановление специального заседания НС, принятое по итогам тайного голосования.
Председатель Национального собрания Ашот Гулян,  поздравив от имени парламента новоизбранного президента, выразил уверенность в том, что в ближайшие годы Республика Арцах продолжит уверенно и решительно идти по трудному, но единственному приемлемому пути укрепления суверенитета, развития правового, социального и демократического государства.
Новоизбранный президент Республики Арцах Бако Саакян, выразив признательность присутствующим, отметил: "Я счастлив, поскольку мы получили возможность служить родине".