Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ Ազգային ժողովը խմբակցությունների առաջարկությամբ ընտրում է Հանրապետության նախագահ, որը պաշտոնավարում է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ խմբակցությունները Հանրապետության նախագահի թեկնածուներ են առաջադրում գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 64 և ոչ ուշ, քան 57 օր առաջ:
Սահմանված կարգով և ժամկետներում՝ սույն թվականի հուլիսի 5-12-ը ներառյալ, Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է երկու թեկնածու՝
Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը («Շարժում -88» խմբակցության կողմից),
Բակո Սահակի Սահակյանը («Հայրենիք», «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն»
խմբակցությունների կողմից):
Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի ընտրության համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետները և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 3-րդ և 4-րդ մասերի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, որն իրավունքի ուժով կգումարվի 2017 թվականի հուլիսի 19-ին՝ ժամը 1100-ին:

In accordance with Article 168 (1) of the Constitution of the Republic of Artsakh, the National Assembly shall, upon recommendations of factions, no sooner than 50 and no later than 40 days prior to the expiry of the term of office of the incumbent President of the Republic, elect the President of the Republic, who shall hold the office until the expiry of the powers of the incumbent National Assembly.
In conformity with Article 149 (2) of the Rules of Procedure of the National Assembly of the Republic of Artsakh, the factions shall nominate candidates for the post of the President of the Republic, no sooner than 64 and no later than 57 days prior to the expiry of the term of office of the incumbent President of the Republic.
From 5 to 12 July this year, in accordance with the prescribed procedure and within the specified terms, two candidates were nominated for the post of the President of the Republic:
Edward Aghabekyan (from the “Movement-88” faction)
Bako Sahakyan (from the factions "Motherland", "Dashnaktsutyun" and "Democracy").
Considering the terms defined by the Constitution for the election of the President of the Republic and the requirements of Article 149 (3),(4) of the Rules of Procedure of the National Assembly, the election of the President of the Republic by the National Assembly will take place at a special sitting of the Parliament, which, by virtue of law, will be convened on July 19, 2017 at 11⁰⁰.