Հուլիսի 11-13-ն աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում է ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարներից կազմված պատվիրակությունը:
ԱԺ փոքր դահլիճում ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների ղեկավարներին ողջունել է խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է հայաստանյան գործընկերներին՝ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցույթամբ և ընդգծել երկու խորհրդարանների միջև առկա փոխգործակցության բարձր մակարդակը՝ այդ համատեքստում կարևորելով ՀՀ նախորդ գումարման Ազգային ժողովի դերը: Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ այդ նշաձողն արդեն իսկ պահպանվում է նորընտիր խորհրդարանի կողմից:
Այնուհետև, ՀՀ Աժ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները հանդիպել են Արցախի խորհրդարանի համանուն հանձնաժողովների ղեկավարների ու անդամների հետ և քննարկել հետագա փոխգործակցության ուղիները, երկու խորհրդարաններում շրջանառության մեջ գտնվող օրենսդրական նախաձեռնությունները և դրանց առանձնահատկությունները, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:
Օրվա երկրորդ կեսին ԱԺ նախագահի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների հանդիպումը, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել արտաքին և ներքին քաղաքականության մարտահրավերներին դիմակայելու համատեքստում քաղաքական ուժերի համագործակցության հարցերի շուրջ:
Աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանական պավիրակությունը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանին:

Parliamentary Delegation of the Republic of Armenia in Artsakh
July 11-13, a delegation consisting of the heads of the Standing Committees and factions of the 6th convocation of the Republic of Armenia is in the Republic of Artsakh.
President of the Parliament Ashot Ghoulyan welcomed the heads of the Standing Committees of the Parliaments of Armenian and Artsakh in the small hall of the National Assembly.
The Head of the National Assembly congratulated his colleagues on their election to the posts of the Heads of Standing committees, highlighting the high level of current cooperation between the parliaments. In this context, Ashot Ghoulyan pointed to the important role of the National Assembly of the previous convocation.
Then the Heads of the RA NA Standing Committees met with the heads and members of the committees of the Artsakh Parliament and discussed the ways of further cooperation, the legislative initiatives circulated in the two parliaments and their peculiarities, as well as a wide range of issues of mutual interest.
In the afternoon, with the participation of the NA President, a meeting of the leaders of the parliamentary factions of Armenia and Artsakh was held, during which the sides exchanged views on the cooperation of political forces in the context of confronting domestic and foreign policy challenges.
Within the framework of the working visit, the Armenian parliamentary delegation met with the Defense Minister of the Republic of Artsakh, Levon Mnatsakanyan.