Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում հուլիսի 6-ին խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը խմբակցությունների ղեկավարների և մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են առաջիկայում Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ընտրությանների նախապատրաստության հարցերը:
Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի և Ազգային ժողովի Կանոնակարգ օրենքի 149-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն՝ Հանրապետության նախագահի թեկնածուներին առաջադրելու են Ազգային ժողովի խմբակցությունները: Խորհրդարանի կողմից ընտրված Նախագահը պաշտոնավարելու է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
Ներկայացնելով առաջիկա ընտրական գործընթացի ժամանակացույցը՝ խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի համաձայն, առաջադրման վերջնաժամկետը հուլիսի 12-ն է:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են նաև թեկնածուների առաջադրման կարգը, պահանջվող փաստաթղթերի ցանկը: Առաջադրման ավարտից հետո 24 ժամվա ընթացքում կհրապարակվի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը՝ Հանրապետության նախագահի թեկնածուների, ինչպես նաև ընտրության անցկացման օրվա և ժամի մասին:

В Национальном собрании обсуждена тема предстоящих выборов президента Республики
6-го июля в малом зале заседаний Национального собрания председатель парламента Ашот Гулян созвал рабочее совещание, в котором приняли участие руководители фракций, а также представители постоянных комиссий. В ходе совещания были обсуждены вопросы подготовки к предстоящему избранию Национальным собранием президента Республики.
Согласно положениям статьи 168 Конституции и статьи 149 Регламента Национального собрания, кандидатов в президенты Республики будут выдвигать фракции Национального собрания. Избранный парламентом Президент будет пребывать в должность до истечения срока полномочий действующего Национального собрания.
Представив график  предстоящего избирательного процесса, председатель парламента отметил, что согласно Регламенту НС, окончательный срок выдвижения - 12-е июля.
Участники совещания обсудили порядок выдвижения кандидатов, а также перечень документов. В течение 24 часов после выдвижения будет обнародовано заявление председателя НС относительно кандидатов на должность президента Республики, а также даты и времени проведения процесса избрания.