Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Դավիթ Մելքումյանի և Լյուդմիլա Բարսեղյանի աշխատանքային այցը Լիտվայի Հանրապետությունում շարունակվում է:
Լիտվայի Սեյմում նրանք հանդիպել են Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են խորհրդարանական ձևաչափով փորձի փոխանակման հեռանկարները, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, երկուստեք կարևորվել է Լիտվայի հանրային-քաղաքական շրջանակներում Արցախի վերաբերյալ իրազեկվածության ապահովումը։
Հայաստան-Լիտվա բարեկամության խմբի նախագահ Պովիլաս Ուրբշիսը, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին, ընդգծել է դրա խաղաղ կարգավորման անհարժեշտությունը՝ տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համատեքստում։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Լյուդմիլա Բարսեղյանը և Դավիթ Մելքումյանը լիտվացի գործընկերներին են ներկայացրել Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործընթացին, այդ ուղղությամբ տարվող շարունակական գործունեությանը և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում իրավիճակը պարբերաբար սրելու միջոցով Ադրբեջանի կողմից խաղաղ կարգավորման գործընթացն ամեն կերպ խոչընդոտելու մասին տեղեկատվությունը: Հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել միջազգային կազմակերպությունների կողմից հասցեական հայտարարություններին, որոնք կարող են զսպել իրավիճակի հետագա բարդացումը:
Հուլիսի 5-ին Արցախի խորհրդարանականները Վարենայի քաղաքապետարանում հանդիպել են նաև Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն բարեկամության շրջանակի անդամներ, Վարենայի քաղաքապետ Ալգիս Կաշետայի և բարեկամության շրջանակի համանախագահ Դալիա Կուոդիտեյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ստեփանակերտի և Վարենայի քաղաքապետարանների միջև հնարավոր համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես կարևորվել է փոխադարձ այցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը՝ զբոսաշրջության զարգացման և հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով։ Միջքաղաքային համագործակցության ուղղություններից առանձնացվել են քաղաքային տնտեսության, զբոսաշրջության խթանման, մշակութային կապերի հաստատման և այլ ոլորտներ։
Հանդիպման ավարտին Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն նախկին բարեկամական խմբի անդամներ Ալգիս Կաշետային և Դալիա Կուոդիտեյին են հանձնվել Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով շնորհված «Երախտագիտություն» մեդալները:
Նույն օրը տեղի է ունեցել Արցախի պատգամավորների հանդիպումը Լիտվայի հայերի միության նախագահ Արա Թունյանի և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել են փոխադարձ այցելությունները և տարբեր ոլորտներում Արցախ-Սփյուռք համագործակցության հեռանկարները:

Working visit of the deputies of the Republic of Artsakh National Assembly Davit Melkumyan and Lyudmila Barseghyan to the Republic of Lithuania continues.
In the Seimas of Lithuania they met with the members of the parliamentary friendship circle "Armenia-Lithuania", during which the prospects of sharing experience in the parliamentary format, issues of regional and international security were discussed. Both sides stressed the importance of the awareness of the political circles of Lithuania about Artsakh.
Speaking about Karabakh conflict, Povilas Urbshis, Chairman of the Armenia-Lithuania Friendship Group, underscored the need for a peaceful settlement in the context of regional and international security.
Members of the Artsakh Republic National Assembly Lyudmila Barseghyan and Davit Melkumyan presented to their counterparts the process of establishing democratic institutions in Artsakh, ongoing activities in that direction and the fact that Azerbaijan has blocked the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through regular aggravation of the situation. Special attention was drawn to the international organizations' addressing statements that could curb further complication of the situation.
July 5, in the municipality of Varena the parliamentarians of Artsakh also met with the members of the circle of friendship "Republic of Lithuania-Republic of Artsakh", the mayor of Varena Algis Kasheta and the co-chairman of the circle of friendship Dalia Kuodite.
During the meeting a number of issues related to possible cooperation between Stepanakert and Varna municipality have been discussed. Particularly, the importance of organizing mutual visits for tourism development and raising public awareness was highlighted. Urban economy, tourism promotion, establishment of cultural ties and other spheres have been identified within the inter-city cooperation.
At the end of the meeting the members of the former friendship group Algis Kasheta Dalie Kuodite have been awarded the medal "Gratitude", assigned by the decree of Republic of Artsakh President.
The same day, the meeting of the Artsakh deputies with the chairman of the Union of Armenians of Lithuania Ara Tunyan and representatives of the local Armenian community took place.
During the conversation, the importance of mutual visits and prospects of cooperation between Artsakh and the Diaspora in different spheres were highlighted.