Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Դավիթ Մելքումյանի և Լյուդմիլա Բարսեղյանի աշխատանքային այցը Լիտվայի Հանրապետությունում շարունակվում է:
Լիտվայի Սեյմում նրանք հանդիպել են Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են խորհրդարանական ձևաչափով փորձի փոխանակման հեռանկարները, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, երկուստեք կարևորվել է Լիտվայի հանրային-քաղաքական շրջանակներում Արցախի վերաբերյալ իրազեկվածության ապահովումը։
Հայաստան-Լիտվա բարեկամության խմբի նախագահ Պովիլաս Ուրբշիսը, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին, ընդգծել է դրա խաղաղ կարգավորման անհարժեշտությունը՝ տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համատեքստում։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Լյուդմիլա Բարսեղյանը և Դավիթ Մելքումյանը լիտվացի գործընկերներին են ներկայացրել Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործընթացին, այդ ուղղությամբ տարվող շարունակական գործունեությանը և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում իրավիճակը պարբերաբար սրելու միջոցով Ադրբեջանի կողմից խաղաղ կարգավորման գործընթացն ամեն կերպ խոչընդոտելու մասին տեղեկատվությունը: Հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել միջազգային կազմակերպությունների կողմից հասցեական հայտարարություններին, որոնք կարող են զսպել իրավիճակի հետագա բարդացումը:
Հուլիսի 5-ին Արցախի խորհրդարանականները Վարենայի քաղաքապետարանում հանդիպել են նաև Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն բարեկամության շրջանակի անդամներ, Վարենայի քաղաքապետ Ալգիս Կաշետայի և բարեկամության շրջանակի համանախագահ Դալիա Կուոդիտեյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ստեփանակերտի և Վարենայի քաղաքապետարանների միջև հնարավոր համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես կարևորվել է փոխադարձ այցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը՝ զբոսաշրջության զարգացման և հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով։ Միջքաղաքային համագործակցության ուղղություններից առանձնացվել են քաղաքային տնտեսության, զբոսաշրջության խթանման, մշակութային կապերի հաստատման և այլ ոլորտներ։
Հանդիպման ավարտին Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն նախկին բարեկամական խմբի անդամներ Ալգիս Կաշետային և Դալիա Կուոդիտեյին են հանձնվել Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով շնորհված «Երախտագիտություն» մեդալները:
Նույն օրը տեղի է ունեցել Արցախի պատգամավորների հանդիպումը Լիտվայի հայերի միության նախագահ Արա Թունյանի և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել են փոխադարձ այցելությունները և տարբեր ոլորտներում Արցախ-Սփյուռք համագործակցության հեռանկարները:

Рабочий визит депутатов Национального собрания Республики Арцах Давида Мелкумяна и Людмилы Барсегян в Литовскую Республику продолжается.
В Сейме Литвы они встретились с членами парламентского круга дружбы «Армения-Литва», в ходе которой были обсуждены перспективы обмена опытом в парламентском формате, вопросы региональной и международной безопасности. Обе стороны подчеркнули важность информирования общественно-политических кругов Литвы относительно Арцаха.
Председатель круга дружбы «Армения-Литва» Повилас Урбшис, коснувшись карабахской проблемы, подчеркнул необходимости ее мирного урегулирования в контексте региональной и международной безопасности.
Депутаты Национального собрания Республики Арцах представили литовским коллегам информацию о процессе становления демократических институтов, систематической деятельности в этом направлении и всяческом воспрепятствовании Азербайджана процессу мирного урегулирования путем периодического обострения ситуации на линии соприкосновения.
Особое внимание было уделено адресным заявлениям со стороны международных организаций, которые могут сдержать дальнейшее усложнение ситуации.
5-го июля парламентарии Арцаха в мэрии Варены встретились также с членами круга дружбы «Литовская Республика- Республика Арцах», мэром Варены Альгисом Кашетой и сопредседателем круга дружбы Далией Куодите.
На встрече были рассмотрены вопросы, касающиеся возможного сотрудничества между мэриями Степанакерта и Варены. В частности, была подчеркнута необходимость организации взаимных визитов с целью развития туризма, повышения уровня общественной информированности. Из направлений сотрудничества между городами были выделены сферы городского хозяйства, стимулирования туризма, установления культурных связей и др.
По окончании встречи членам бывшего круга дружбы Альгису Кашета и Далие Куодите были вручены медали «Благодарность», присвоенные по указу президента Республики Арцах.
В тот же день состоялась встреча депутатов Арцаха с председателем Союза армян Литвы Ара Туняном и представителями местной армянской общины.
В ходе беседы была отмечена важность взаимных визитов и перспектив сотрудничества между Арцахом и Диаспорой в разных сферах.