Հուլիսի 4-7-ը աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիլնյուսում են գտնվում Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և Արցախի Հանրապետություն-Լիտվայի Հանրապետություն բարեկամական խմբի անդամ, պատգամավոր Լյուդմիլա Բարսեղյանը:
Այցի ընթացքում խորհրդարանականները մասնակցել են Վիլնյուսի «Վարտեյ» պատկերասրահում տեղի ունեցած «Արցախ. հին երկրի երիտասարդ պետությունը» խորագրով ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որը կազմակերպվել է «Բալթյան հայերի միության» կողմից։
Ցուցահանդեսին ներկայացվել են Արցախի պատմամշակութային հուշարձանները, ինչպես նաև կենցաղն արտացոլող շուրջ երեք տասնյակ լուսանկարներ։
Խոսելով նախաձեռնության մասին՝ Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը կարևորել է այն՝ ընդգծելով Լիտվայի հասարակությանը՝ Արցախի հարուստ մշակույթին, հասարակական-քաղաքական կյանքին, տնտեսության զարգացմանը, պետականաշինության գործընթացին ծանոթացնելու անհրաժեշտությունը:
Արցախի խորհրդարանի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը, շնորհակալություն հայտնելով միջոցառման կազմակերպիչներին, կոչ է արել այցելել Արցախ՝ ստանալու հուզող հարցերի պատասխանները և հավելել, որ Արցախի՝ ազատության համար պայքարը մի ողջ ազգի պայքար է։
Այնուհետև Լիտվայի Սեյմի պատգամավոր,Հայաստան-Լիտվա բարեկամության խմբի նախագահ Պովիլաս Ուրբշիսը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության հետ բարեկամության շրջանակի ձևավորման մասին՝ ընթերցելով լիտվացի 10 քաղաքական ու հասարակական գործիչների կողմից ստորագրված հռչակագիրը։
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Լյուդմիլա Բարսեղյանը, երախտագիտություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է.
«Բարձր ենք գնահատում ձեր նախաձեռնությունը, որն ուղղված է բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, նաև պատրաստակամություն ենք հայտնում համագործակցելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում»։
Հիշեցնենք, որ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում դեռևս 2013թ. փետրվարի 26-ին ստեղծվել էր Արցախի Հանրապետության հետ բարեկամական խումբ, որը գործել է մինչև այդ գումարման խորհրդարանի լիազորությունների ավարտը: 2016թ. հոկտեմբերին տեղի ունեցած ընտրություններից հետո անհրաժեշտություն է առաջացել վերակազմավորելու նախկին բարեկամական խումբը: 2017թ. մայիսի 10-ին մեկնարկել է այդ նախաձեռնությունը այս անգամ արդեն բարեկամության շրջանակի ձևաչափով, ինչի մասին հայտարարվել է հուլիսի 4-ին տեղի ունեցած ցուցահանդեսի ժամանակ:
Միջոցառմանը մասնակցել են Լիտվայի Հանարպետության հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և Լիտվայում ՀՀ դեսպանության անձնակազմը։

Парламентарии Арцаха находятся с рабочим визитом в Литве
С 4-го по 7-е июля с рабочим визитом в столице Литовской Республики -  Вильнюсе – находятся заместитель председателя постоянной комиссии парламента Республики Арцах по внешним сношениям Давид Мелкумян и член группы дружбы «Республика Арцах –Литовская Республика», депутат Людмила Барсегян.
В ходе визита парламентарии приняли участие в церемонии открытия в галерее «Вартей» города Вильнюса выставки на тему «Арцах: молодое государство древней страны», организованной Союзом балтийских армян.
На выставке были представлены историко-культурные памятники Арцаха, а также свыше трех десятков фотографий, отображающих быт края.
Посол Республики Армения в Литве Тигран Мкртчян подчеркнул важность проведения мероприятия, в частности в контексте необходимости приобщения общества Литвы к богатому культурному наследию Арцаха, ознакомления с общественно-политической жизнью, развитием экономики, процессом государственного строительства в республике.
В свою очередь депутат парламента Арцаха Давид Мелкумян, выразив признательность организаторам выставки, призвал посетить Арцах и получить ответы на интересующие вопросы. Д. Мелкумян добавил, что борьба Арцаха за свободу – это борьба целой нации.
Затем депутат Сейма Литвы, председатель группы дружбы «Армения-Литва» Повилас Урбшис объявил о создании круга дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой (Республикой Арцах), зачитав декларацию, подписанную десятью политическими и общественными деятелями Литвы.
Депутат парламента Республики Арцах Людмила Барсегян, выразив признательность за прием, отметила:
«Мы высоко оцениваем вашу инициативу, направленную на дальнейшее развитие дружественных отношений, а также выражаем готовность к сотрудничеству в сферах, представляющих взаимный интерес».
Напомним, что еще 26-го февраля 2013 года в Сейме Республики Литва была создана группа дружбы с Республикой Арцах, которая действовала до завершения полномочий парламента этого созыва. После прошедших в октябре 2016 года выборов возникла необходимость реорганизации бывшей группы дружбы. 10-го мая 2017 года появилась эта инициатива  - в этот раз в формате круга дружбы, о чем было объявлено на открывшейся 4-го июля выставке.
В мероприятии приняли участие общественно-политические деятели Литовской Республики, представители армянской общины и персонал посольства Республики Армения в Литве.