Հունիսի 28-ին Ազգային ժողովը գումարել է 6-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է հայ ժողովրդին Մարտակերտի ազատագրման օրվա կապակցությամբ և ԱԺ նիստի մասնակիցների անունից մաղթել կամք, տոկունություն և բարեկեցություն:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է.
1. «Արցախի Հանրապետության դատական օրենսգիրք», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները, որոնց ընդունումը, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի խոսքով, պայմանավորված է 2017թ.-ի փետրվարի 20-ին ընդունված Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջով, ըստ որի, դատական օրենսգիրքը համապատասխանեցվում է Սահմանադրությանը և ուժի մեջ է մտնում մինչև Սահմանադրության 168-րդ հոդվածին համապատասխան ընտրված Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձման օրը:
2. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գանձապետական համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Դատախազության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուսակցությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները, որոնց ընդունումը ևս պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 10-րդ գլխի պահանջով:
Խորհրդարանը քննարկել և հավանության է արժանացրել նաև.
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը: Օրենքի ընդունումը նախատեսում է անձի աշխատանքային ստաժում 1992թ.-ի սեպտեմբերի 1-ից մինչև 1994 թ.-ի մայիսի 1-ը ԼՂՀ զինված ուժերում զինծառայության, ինչպես նաև 1988թ. հունվարի 1-ից մինչև 1990թ. դեկտեմբերի 1-ը Չեռնոբիլի ատոմային էլեկտրակայանի վթարի հետևանքների վերացման աշխատանքներին զինծառայողների մասնակցության ժամանակահատվածները հաշվառել մեկուկեսի չափով:
Օրենքի ընդունմամբ ԽՍՀՄ և ԼՂՀ ուժային մարմիններում զինվորական ծառայության ժամանակահատվածները անձի աշխատանքային ստաժում հաշվառվում են՝ անկախ պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության ենթակա լինելու և սոցիալական վճար կատարելու հանգամանքից:
«Զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որով կարգավորվում է զորահավաքի կազմակերպման և իրականացման գործընթացը, հստակեցվում է ներգրավվող և շահագրգիռ նախարարությունների, ԼՂՀ Կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմինների և կազմակերպությունների կողմից իրականացվելիք գործընթացները:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը խորհրդարանին է ներկայացրել «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքի և «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակարգ» Ազգային ժողովի որոշման նախագծերը: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նախագծերի վերաբերյալ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկներին և տվել պարզաբանումներ:
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքը, իսկ այնուհետև՝ «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակարգ» Ազգային ժողովի որոշումը:
Մտքերի փոխանակությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Հաշվետվության վերաբերյալ համապատասխան եզրակացություններն են ներկայացրել վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը, ԱԺ ֆինանսաբուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը և պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը: Հաշվետվության վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել նաև խմբակցությունների ղեկավարները:
22 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ պատգամավորներն ԱԺ որոշումամբ ընդունել են ԼՂՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է Կառավարության մասնակցությամբ: Գործադիր իշխանության անդամները վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանել են ՏԻՄ ընտրությունների, բնակարանաշինության, արտաքին քաղաքականության, առողջապահության, հակակարկտային համակարգի արդյունավետության, արտեզյան հորերի տեղադիրքի, բնագիտական մասնագիտությունների գծով կադրերի պատրաստման, ճանապարհաշինության և այլ թեմաների վերաբերյալ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Շարունակելով նիստը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվություն է ներկայացրել ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նրա փոխանցմամբ 2017թ-ի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն կազմել է 43,3 մլրդ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 8,1%-ով:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանի Կառավարությանն ուղղված հարցապնդումը, որը վերաբերում է դեպի գյուղեր տանող ճանապարհների պահպանմանը, բարեկարգմանը և սպասարկմանը: Պատգամավորը Ազգային ժողովի քվեարկությանն է ներկայացրել ԱԺ որոշման նախագիծ, որով նախատեսվում է եռապատկել պետական բյուջեից ոլորտին հատկացվող գումարը: ԱԺ մյուս խմբակցությունների ներկայացուցիչներն առաջարկել են հարցը լրացուցիչ քննարկել այլ ձևաչափով՝ շահագրգիռ մարմինների հետ համաձայնեցնելով բյուջետային հնարավորությունները: Արդյունքում՝ հարցապնդման հեղինակը չի համաձայնել առաջարկության հետ և ԱԺ-ն մերժել է ներկայացված որոշման նախագիծը:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը և Հայկ Խանումյանը:
«Աժ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ նստաշրջանի ավարտին խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է Ազգային ժողովի 2016-2017թթ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը:

28-го июня в Национальном собрании было созвано заключительное заседание 5-й сессии Национального собрания 6-го созыва.
Открывая заседание, председатель парламента Ашот Гулян поздравил армянский народ с днем освобождения Мартакерта и от имени участников заседания пожелал стойкости и благосостояния.
Перейдя к законодательной работе, парламент рассмотрел и в первом чтении принял:
1. законы Республики Арцах «Судебный кодекс Республики Арцах», «О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Кодекс гражданского судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Кодекс уголовного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О судебной службе"», принятие которых, по словам министра юстиции Арарата Даниеляна, обусловлено требованием части 2 статьи 167 принятой 20-го февраля 2017 года Конституции, согласно которому Судебный кодекс приводится в соответствие с Конституцией и вступает в силу до дня вступления в должность президента Республики, избранного в соответствии со статьей 168 Конституции;
2. законы Республики Арцах «Об аудиторской палате», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О казначейской системе"» «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об общественной службе"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об аудиторской деятельности"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О прокуратуре"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об организации и проведении проверок в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении изменения в Избирательный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О партиях"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"», принятие которых также обусловлено требованием главы 10 Конституции Республики Арцах.
Парламент рассмотрел и одобрил также закон НКР «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственных пенсиях"».
Принятие закона предусматривает исчисление в трудовом стаже лица сроков военной службы в ВС НКР с 1 сентября 1992г. по 1 мая 1994г., а также участия военнослужащих в работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС с 1 января 1988 года по 1 декабря 1990г. в полуторном размере.
С принятием закона сроки военной службы в силовых органах СССР и НКР в трудовом стаже лица будут исчисляться вне зависимости от того, подлежит ли он обязательному пенсионному социальному страхованию, совершал ли социальные платежи или нет.
Парламент принял закон НКР «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О мобилизационной подготовке и мобилизации"», благодаря которому регулируются процесс организации и осуществления мобилизации, уточняются процессы, которые предстоят проведению соответствующими министерствами, органами госуправления при Правительстве НКР и организациями.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян представил парламенту проекты закона Республики Арцах «О гарантиях деятельности депутата Национального собрания Республики Арцах» и постановления Национального собрания «Порядок работы Национального собрания Республики Арцах». Глава комиссии коснулся предложений депутатов касательно проектов и дал соответствующие пояснения.
Национальное собрание во втором чтении приняло закон Республики Арцах «О гарантиях деятельности депутата Национального собрания Республики Арцах», а затем постановление Национального собрания «Порядок работы Национального собрания Республики Арцах».
После обмена мнениями с отчетом об исполнении государственного бюджета Нагорно-Карабахской Республики за 2016 год выступил министр финансов Спартак Тевосян. Соответствующие заключения об отчете представили председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян, председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян и заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Лерник Ованнисян. Свои мнения касательно отчета высказали главы фракций.
Соотношением голосов 22-«за», 4-«против» депутаты постановлением НС приняли отчет об исполнении государственного бюджета НКР за 2016 год.
После перерыва заседание продолжилось с участием представителей кабинета министров. Члены правительства во главе с премьер-министром Араиком Арутюняном ответили на вопросы депутатов касательно выборов в органы местного самоуправления, жилищного строительства, внешней политики, здравоохранения, эффективности противоградовой системы, расположения артезианских скважин, подготовки кадров в области естественных наук, строительства дорог и т.д.
В ходе заседания министр финансов Спартак Тевосян представил отчет об исполнении госбюджета за первый квартал 2017 года. По его сообщению, в первом квартале 2017 года ВВП составил 43,3 млрд драмов, что по сравнению с прошлогодними показателями за аналогичный период увеличилось на 8,1 процент.
На заседании была обсуждена интерпелляция руководителя фракции «Возрождение» Айка Ханумяна касательно содержания, улучшения и обслуживания дорог, ведущих к селам. Депутат вынес на голосование НС проект постановления НС, по которому предусматривается втрое увеличить сумму, выделяемую этой сфере из госбюджета. Представители других фракций НС предложили дополнительно обсудить вопрос в ином формате, согласовав бюджетные возможности с заинтересованными органами. В итоге автор интерпелляции не согласился с предложением, и парламент отклонил проект представленного постановления.
С депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц и Айк Ханумян.
Согласно закону «Регламент НС», по окончании сессии руководитель парламента представил годовое сообщение о деятельности Национального собрания 2016-2017гг.