Հունիսի 28-ին Ազգային ժողովը գումարել է 6-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է հայ ժողովրդին Մարտակերտի ազատագրման օրվա կապակցությամբ և ԱԺ նիստի մասնակիցների անունից մաղթել կամք, տոկունություն և բարեկեցություն:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է.
1. «Արցախի Հանրապետության դատական օրենսգիրք», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները, որոնց ընդունումը, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի խոսքով, պայմանավորված է 2017թ.-ի փետրվարի 20-ին ընդունված Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջով, ըստ որի, դատական օրենսգիրքը համապատասխանեցվում է Սահմանադրությանը և ուժի մեջ է մտնում մինչև Սահմանադրության 168-րդ հոդվածին համապատասխան ընտրված Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձման օրը:
2. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գանձապետական համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Դատախազության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուսակցությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքները, որոնց ընդունումը ևս պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 10-րդ գլխի պահանջով:
Խորհրդարանը քննարկել և հավանության է արժանացրել նաև.
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը: Օրենքի ընդունումը նախատեսում է անձի աշխատանքային ստաժում 1992թ.-ի սեպտեմբերի 1-ից մինչև 1994 թ.-ի մայիսի 1-ը ԼՂՀ զինված ուժերում զինծառայության, ինչպես նաև 1988թ. հունվարի 1-ից մինչև 1990թ. դեկտեմբերի 1-ը Չեռնոբիլի ատոմային էլեկտրակայանի վթարի հետևանքների վերացման աշխատանքներին զինծառայողների մասնակցության ժամանակահատվածները հաշվառել մեկուկեսի չափով:
Օրենքի ընդունմամբ ԽՍՀՄ և ԼՂՀ ուժային մարմիններում զինվորական ծառայության ժամանակահատվածները անձի աշխատանքային ստաժում հաշվառվում են՝ անկախ պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության ենթակա լինելու և սոցիալական վճար կատարելու հանգամանքից:
«Զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որով կարգավորվում է զորահավաքի կազմակերպման և իրականացման գործընթացը, հստակեցվում է ներգրավվող և շահագրգիռ նախարարությունների, ԼՂՀ Կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմինների և կազմակերպությունների կողմից իրականացվելիք գործընթացները:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը խորհրդարանին է ներկայացրել «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքի և «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակարգ» Ազգային ժողովի որոշման նախագծերը: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նախագծերի վերաբերյալ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկներին և տվել պարզաբանումներ:
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքը, իսկ այնուհետև՝ «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակարգ» Ազգային ժողովի որոշումը:
Մտքերի փոխանակությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Հաշվետվության վերաբերյալ համապատասխան եզրակացություններն են ներկայացրել վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը, ԱԺ ֆինանսաբուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը և պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը: Հաշվետվության վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել նաև խմբակցությունների ղեկավարները:
22 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ պատգամավորներն ԱԺ որոշումամբ ընդունել են ԼՂՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է Կառավարության մասնակցությամբ: Գործադիր իշխանության անդամները վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանել են ՏԻՄ ընտրությունների, բնակարանաշինության, արտաքին քաղաքականության, առողջապահության, հակակարկտային համակարգի արդյունավետության, արտեզյան հորերի տեղադիրքի, բնագիտական մասնագիտությունների գծով կադրերի պատրաստման, ճանապարհաշինության և այլ թեմաների վերաբերյալ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Շարունակելով նիստը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվություն է ներկայացրել ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նրա փոխանցմամբ 2017թ-ի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն կազմել է 43,3 մլրդ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 8,1%-ով:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանի Կառավարությանն ուղղված հարցապնդումը, որը վերաբերում է դեպի գյուղեր տանող ճանապարհների պահպանմանը, բարեկարգմանը և սպասարկմանը: Պատգամավորը Ազգային ժողովի քվեարկությանն է ներկայացրել ԱԺ որոշման նախագիծ, որով նախատեսվում է եռապատկել պետական բյուջեից ոլորտին հատկացվող գումարը: ԱԺ մյուս խմբակցությունների ներկայացուցիչներն առաջարկել են հարցը լրացուցիչ քննարկել այլ ձևաչափով՝ շահագրգիռ մարմինների հետ համաձայնեցնելով բյուջետային հնարավորությունները: Արդյունքում՝ հարցապնդման հեղինակը չի համաձայնել առաջարկության հետ և ԱԺ-ն մերժել է ներկայացված որոշման նախագիծը:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը և Հայկ Խանումյանը:
«Աժ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ նստաշրջանի ավարտին խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է Ազգային ժողովի 2016-2017թթ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը:

28 June, the National Assembly convened the final sitting of the 5th Session of the 6th convocation.
Opening the session, the Head of the Parliament, Ashot Ghoulyan congratulated the Armenian people on the day of liberation of Martakert and on behalf of the participants of the meeting wished stability and well-being.
Having passed to the legislative work, the parliament has discussed and adopted in the first reading:
1. Laws of the Republic of Artsakh: "Judicial Code of Artsakh Republic", "On Amendments to the Code of Administrative Procedure of the Nagorno-Karabakh Republic", "On Amendments to the Code of Civil Procedure of the Nagorno Karabakh Republic", "On Amendments to the Code of Criminal Proceedings of the Nagorno- Karabakh "," On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic "On Judicial Service", the adoption of which, according to the Minister of Justice Ararat Danielyan, is conditioned by the requirement of Part 2 of Article 167 of the Constitution, adopted on 20 February 2017, according to which the Judicial Code is brought into line with the Constitution and enters into force before the day the President of the Republic elected in accordance with Article 168 of the Constitution takes office;
2. Laws of the Republic of Artsakh "On the Audit Chamber", "On Amending the Law of the Nagorno Karabakh Republic on the Budget System of the Nagorno-Karabakh Republic", "On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic on the Treasury System" " Making amendments to the law of the Nagorno Karabakh Republic "On Public Service", "On Making Addenda to the Law of the Nagorno Karabakh Republic on Auditing Activities", "On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic on the Prosecutor's Office", "On Changes in the On the Payment of Labor of Persons Occupying Public Positions "," On Amending the Law of the Nagorno Karabakh Republic on the Organization and Conduct of Inspections in the Nagorno-Karabakh Republic "," On Amending the Law of the Nagorno-Karabakh Republic of Armenia, On Making Amendments to the Electoral Code of the Nagorno-Karabakh Republic, On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic On Parties, On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic. On Social Guarantees of Persons Holding Public Office "", the adoption of which is also due to the requirements of Chapter 10 of the Constitution of the Republic of Artsakh.
The parliament has also discussed and approved:
the NKR Law on Making Amendments and Addenda to the NKR Law on State Pensions. The adoption of the law provides for calculating the terms of military service in the NKR Armed Forces from September 1, 1992 to May 1, 1994, as well as participation of servicemen in the liquidation of the consequences of the Chernobyl accident from January 1, 1988 to December 1, In the one and a half size.
With the adoption of the law, the terms of military service in the power bodies of the USSR and the NKR in the period of employment of the person will be calculated regardless of whether it is subject to compulsory retirement social insurance or social payments were made or not.
The Parliament adopted the NKR law "On Amendments to the Law of the Nagorno Karabakh Republic on Mobilization Preparation and Mobilization," which regulates the process of organizing and carrying out mobilization, clarifies the processes to be carried out by relevant ministries, state administration bodies under the NKR Government and organizations.
Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly Hovik Jivanyan presented to the Parliament the drafts of the Artsakh Law "On Guarantees of the Activities of the Deputy of the Artsakh Republic National Assembly" and the Resolution of the National Assembly "The Procedure for the National Assembly of Artsakh Republic". The head of the commission touched upon the proposals of the deputies regarding the projects and gave corresponding explanations.
The National Assembly passed the Law of the Republic of Artsakh "On guarantees of the activity of the deputy of the Artsakh Republic National Assembly" in the second reading, and then the resolution of the National Assembly "The procedure for the work of the National Assembly of the Republic of Artsakh".
After the exchange of views with the report on the execution of the state budget of the Nagorno-Karabakh Republic for 2016, the Minister of Finance Spartak Tevosyan spoke. Corresponding conclusions about the report were presented by the chairman of the Control Chamber Ernest Avanesyan, the chairman of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, Ruslan Israelyan and the deputy chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement, Lernik Hovhannisyan. Heads of factions expressed their views on the report.
With a vote of 22 in favor, 4 against, the deputies passed a report on the execution of the state budget of the NKR for 2016 by the decision of the National Assembly.
After the break, the meeting continued with the participation of representatives of the Cabinet of Ministers. The members of the government headed by Prime Minister Araik Harutyunyan answered questions of the deputies regarding the elections to local self-government bodies, housing construction, foreign policy, health, effectiveness of the anti-hail system, location of artesian wells, training in natural sciences, construction of roads, etc. .
During the meeting, Minister of Finance Spartak Tevosyan presented a report on the execution of the state budget for the first quarter of 2017. According to him, in the first quarter of 2017, GDP was 43.3 billion drams, which is 8.1 percent more than in the same period last year.
During the session the questioning of the head of "Renaissance" faction Hayk Khanumyan to the Government concerning the maintenance, improvement and servicing of the roads leading to the villages was discussed. The MP submitted a draft NA decision to the National Assembly for voting, which envisages to triple the sum allocated from the state budget to the sphere. Representatives of other factions of the National Assembly have proposed to discuss the issue in a different format, in coordination with the interested bodies on the budgetary possibilities. As a result, the author of the interrogation did not agree with the proposal and the National Assembly rejected the draft decision.
Gagik Baghunts and Hayk Khanumyan made a statement.
According to the law "On the Rules of Procedure of the National Assembly" at the end of the session, the Speaker of the National Assembly presented the National Assembly 2016-2017 annual activity report.