Հունիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հյուրընկալել են իսրայելցի հայտնի քաղաքագետ, հասարակական գործիչ Ավիգդոր Էսկինին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հյուրը կարևորել է հայ ժողովրդի հետ ունեցած իր բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ Արցախ է ժամանել այն ավելի մոտիկից ճանաչելու, արցախցիներին ավելի լավ հասկանալու, ինչպես նաև այցից ստացած տպավորությունները իր հայրենակիցների հետ կիսվելու համար:
«Ես եկել եմ այստեղ ոչ թե ինչ-որ բան պատմելու, այլ հիմնականում սովորելու համար: Հայ ժողովուրդը, որ մարդկությանը բազմաթիվ հայտնի մարդիկ է տվել, արժանի է մեծ ուշադրության և հարգանքի, նրա փորձը պետք է իմաստավորվի ողջ մարդկության կողմից»,- նշել է Ավիգդոր Էսկինը:
Պատասխանելով խորհրդարանականների հարցերին՝ քաղաքագետը անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ իր մոտեցումներին, հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, հրեական հայրենադարձության հաջողված փորձը Հայաստանում և Արցախում կիրառելու անհրաժեշտությանը և մի շարք այլ թեմաների:
Հյուրին ուղեկցել և պատգամավորներին է ներկայացրել Հայ-ռուսական համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:

В Национальном собрании Арцаха приняли Авигдора Эскина
27-го июня в Национальном собрании Республики Арцах приняли известного израильского политолога, общественного деятеля Авигдора Эскина.
Выразив признательность за прием, политолог подчеркнул важность своих дружественных связей с армянским народом, отметив, что прибыл в Арцах с тем, чтобы поближе ознакомиться с краем, лучше понять арцахцев, а также поделиться с соотечественниками своими впечатлениями от визита.
"Я приехал сюда не только с тем, чтобы что-то рассказать, а главным образом с тем, чтобы научиться. Армянский народ, подаривший человечеству множество известных людей, достоин внимания и уважения, его опыт должен быть осмыслен всем человечеством", – отметил Авигдор Эскин.
Отвечая на вопросы парламентариев, политолог коснулся своих подходов к урегулированию арцахской проблемы, перспектив развития армяно-израильских отношений, необходимости применения в Армении и Арцахе успешного опыта репатриации евреев и других вопросов.
Гостя сопровождал и представил его депутатам заведующий кафедрой мировой политики и международных отношений Армяно-российского университета, чрезвычайный и полномочный посол Арман Навасардян.