Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հունիսի 27-ին խորհրդարանի փոքր դահլիճում կազմակերպել է «Քրդական հիմնախնդիրը և տարածաշրջանային զարգացումները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին հրավիրվել և բանախոսությամբ հանդես է եկել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտություննների թեկնածու, դոցենտ Վահրամ Պետրոսյանը:
Անդրանադառնալով թեմային՝ Վահրամ Պետրոսյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում քրդական բնակչության տեղակայվածությանը, ներքրդական բաժանարար գործոններին, քրդական ինքնավարության խնդիրների և քարոզչության վերաբերյալ իր դիտարկումներն ու ուսումնասիրությունները:
Այնուհետև ներկաները հարցեր են առաջադրել և մտքեր փոխանակել մերձավորարևելյան կոնֆլիկտային տարածաշրջանում քրդական հիմնախնդիրների առնչությունների, Թուրքիա-իրաքյան Քուրդիստան հարաբերությունների, քրդական հարցի համատեքստում Թուրքիա-Իրան հարաբերությունների և քրդական հարցում հայկական դիրքորոշման մասին:
Լսումներին մասնակցել են նաև ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, պատգամավորներ, պետական համակարգի պատասխանատուներ, քաղաքագիտության և պատմության ոլորտի մասնագետներ և դասախոսներ:

27-го июня постоянная комиссия Национального собрания Республики Арцах по внешним сношениям организовала в малом зале парламента парламентские слушания на тему "Курдский вопрос и региональные развития", на которых с докладом выступил заведующий кафедрой международных отношений и дипломатии факультета международных отношений ЕГУ, доцент Ваграм Петросян.
Ваграм Петросян коснулся размещения курдского населения в регионе, внутрикурдских дифференцирующих факторов, проблем курдской автономии и представил свои наблюдения и исследования относительно пропаганды.
Затем присутствующие задали вопросы и обменялись мнениями касательно связи между курдской проблемой и другими ближневосточными конфликтами, отношений Турция-Иракский Курдистан, Турция-Иран в контексте курдской проблемы и позиции Армении по курдскому вопросу.
В слушаниях приняли участие председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя Ваграм Балаян, секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян, депутаты, ответственные лица системы государственного управления, политологи и историки, преподаватели.