Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 22-ին ընդունել է Բելգիայի սենատոր, ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավոր Յորիս Պոշետին:
Ողջունելով պատգամավորին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բելգիայի խորհրդարանականների հետ վերջին տարիներին հաճախակի դարձած հանդիպումները փոխգործակցության որոշակի ավանդույթներ են ձևավորել՝ հարաբերություններին ավելի գործնական ուղղվածություն հաղորդելու համար:
«Բելգիացի գործընկեր խորհրդարանականների միջոցով փորձում ենք Արցախի պետական և հասարակական ոլորտների տեսակետները լսելի դարձնել և´ Բելգիայի խորհրդարանական շրջանակներում, և´ եվրոպական կառույցներում»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յորիս Պոշետը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել համագործակցության խորացմանը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով:
«Մենք, որպես փոքր երկրներ, առավել քան մյուսները, պետք է ակտիվորեն օգտագործենք մեր մտավոր կարողություններն ու դիվանագիտական հնարավորությունները՝ փակուղային իրավիճակներից ելք գտնելու համար»,- կարևորել է բելգիացի սենատորը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Արցախի հիմնահարցի շուրջ եվրոպական կառույցների վարած քաղաքականության, Ադրբեջանի կողմից Արցախի վերաբերյալ տեղեկատվությունը խեղաթյուրելու փորձերի և դրանց հակազդման մեխանիզմների կիրառման շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, Հայ Դատի եվրոպական գրասենյակի քաղաքական հարցերով պատասխանատու Հեղինե Էվինյանը:
Այնուհետև ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամական խմբի անդամների հանդիպումը Յորիս Պոշետի հետ:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանը, ողջունելով հյուրին, համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ ևս, խումբը կշարունակի կապող օղակ լինել Արցախի վերաբերյալ տեղեկատվությունը եվրոպական գործընկերներին տրամադրելու գործում:
Բարեկամական խմբի անդամները բելգիացի սենատորի խնդրանքով ներկայացրել են իրենց տեսակետները Արցախի ապագա կարգավիճակի, սահմանադրական բարեփոխումներից բխող օրենսդրական կարգավորումների թեմաներով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև աշխարհաքաղաքական նոր իրողությունների պայմաններում աճող սպառնալիքներին, կրթության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:

22-го июня председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял члена Сената Бельгии, депутата фламандского парламента Йориса Пошета.
Приветствуя гостя, председатель парламента подчеркнул, что благодаря участившимся в последние годы встречам с бельгийскими парламентариями сформировались определенные традиции взаимодействия с целью придания отношениям более практического характера.
"Посредством бельгийских коллег-парламентариев мы пытаемся добиться того, чтобы мнения государственных и общественных кругов Арцаха были услышаны и в парламентских кругах Бельгии, и в европейских структурах", – отметил Ашот Гулян.
Поблагодарив за прием, Йорис Пошет выразил готовность способствовать углублению сотрудничества посредством парламентской дипломатии.
"Мы как небольшие страны, больше чем другие должны активно использовать наш интеллектуальный потенциал и дипломатические возможности с тем, чтобы найти выход из тупиковых ситуаций", – отметил бельгийский сенатор.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями касательно политики европейских структур по карабахской проблеме, попыток Азербайджана исказить информацию об Арцахе и применения механизмов противодействия им.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян, Европейской комиссии Ай дата АРФД Гаспар Карапетян, член офиса Европейской комиссии Ай Дата АРФД Эгине Эвинян.
Затем в малом зале заседаний НС состоялась встреча членов группы дружбы Республика Арцах – Европарламент с Йорисом Пошетом.
Приветствуя гостя, руководитель группы дружбы Ваграм Балаян выразил уверенность в том, что и впредь группа продолжит оставаться связующим звеном в вопросе предоставления европейским коллегам информации об Арцахе.
По просьбе бельгийского сенатора члены группы дружбы представили свои точки зрения касательно будущего статуса Арцаха, вытекающих из конституционных реформ законодательных регулировок.
На встрече собеседники коснулись растущих угроз в свете новых геополитических реалий, возможного сотрудничества в сфере образования и других вопросов.