Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 22-ին ընդունել է Բելգիայի սենատոր, ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավոր Յորիս Պոշետին:
Ողջունելով պատգամավորին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բելգիայի խորհրդարանականների հետ վերջին տարիներին հաճախակի դարձած հանդիպումները փոխգործակցության որոշակի ավանդույթներ են ձևավորել՝ հարաբերություններին ավելի գործնական ուղղվածություն հաղորդելու համար:
«Բելգիացի գործընկեր խորհրդարանականների միջոցով փորձում ենք Արցախի պետական և հասարակական ոլորտների տեսակետները լսելի դարձնել և´ Բելգիայի խորհրդարանական շրջանակներում, և´ եվրոպական կառույցներում»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յորիս Պոշետը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել համագործակցության խորացմանը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով:
«Մենք, որպես փոքր երկրներ, առավել քան մյուսները, պետք է ակտիվորեն օգտագործենք մեր մտավոր կարողություններն ու դիվանագիտական հնարավորությունները՝ փակուղային իրավիճակներից ելք գտնելու համար»,- կարևորել է բելգիացի սենատորը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Արցախի հիմնահարցի շուրջ եվրոպական կառույցների վարած քաղաքականության, Ադրբեջանի կողմից Արցախի վերաբերյալ տեղեկատվությունը խեղաթյուրելու փորձերի և դրանց հակազդման մեխանիզմների կիրառման շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, Հայ Դատի եվրոպական գրասենյակի քաղաքական հարցերով պատասխանատու Հեղինե Էվինյանը:
Այնուհետև ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամական խմբի անդամների հանդիպումը Յորիս Պոշետի հետ:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանը, ողջունելով հյուրին, համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ ևս, խումբը կշարունակի կապող օղակ լինել Արցախի վերաբերյալ տեղեկատվությունը եվրոպական գործընկերներին տրամադրելու գործում:
Բարեկամական խմբի անդամները բելգիացի սենատորի խնդրանքով ներկայացրել են իրենց տեսակետները Արցախի ապագա կարգավիճակի, սահմանադրական բարեփոխումներից բխող օրենսդրական կարգավորումների թեմաներով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև աշխարհաքաղաքական նոր իրողությունների պայմաններում աճող սպառնալիքներին, կրթության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:

Belgian senator Joris Poschet Was Received in the Parliament of the Republic of Artsakh
June 22, President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan received the member of the Belgian Senate, the member of the Flemish parliament Joris Poschet.
Welcoming the guest, the Head of the Parliament stressed that due to the frequent meetings with the Belgian parliamentarians, certain traditions of interaction have been formed with the aim of making the relations more practical.
"Through Belgian parliamentary colleagues we are trying to ensure that the views points of the state and public circles of Artsakh are heard in the parliamentary circles of Belgium and in the European structures," Ashot Ghoulyan said.
Thanking for the reception, Joris Poschet expressed his readiness to contribute to deepening the cooperation through parliamentary diplomacy.
"Like other small countries, more than others we should actively use our intellectual potential and diplomatic capabilities to find a way out of the deadlock situations," the Belgian senator said.
During the meeting the sides exchanged views on the European structure policy on the Artsakh issue, the attempts of Azerbaijan to distort the information on Artsakh and the mechanisms for their counteraction.
The meeting was attended by Deputy Head of the National Assembly Vahram Balayan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly Arzik Mkhitaryan, head of the Hay Dat European office, Gaspar Karapetyan, Member of the ARF Dashnaktsutyun European Commission Office, Heghine Evinyan.
Then a meeting of the members of the Artsakh-European Parliament friendship group with Joris Poschet was held in the small hall of the National Assembly.
Welcoming the guest, the head of the friendship group Vahram Balayan expressed his confidence that the group will continue to be the link in the issue of providing information about Artsakh to European colleagues.
At the request of the Belgian senator, members of the friendship group presented their views on the future status of Artsakh, stemming from constitutional reforms of legislative regulations.
The meeting also discussed the growing threats to new geopolitical realities, possible cooperation in the field of education, and other issues.