Հունիսի 18-ին գումարվել է հայկական կուսակցությունների երրորդ համաժողովի եզրափակիչ լիագումար նիստը, որը վարում էին համաժողովի համակազմակերպիչներ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նիստի ընթացքում «Հայկական պետությունների արտաքին քաղաքականության հիմնական մարտահրավերները՝ աշխարհաքաղաքական արդի զարգացումներին համընթաց» թեմայով հանդես է եկել նախ փորձագետ Հովհաննես Իգիթյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն՝ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական դիվանագիտության, այլ երկրների հետ փոխգործակցության, արտաքին քաղաքական գործընթացներում խորհրդարանների դերի բարձրացման և այդ ասպարեզում համակարգված տեղեկատվական քաղաքականության թեմաներով:
Նիստի ավարտին քննարկվել և ընդունվել է հայկական կուսակցությունների երրորդ ֆորումի եզրափակիչ բանաձևը, որը կհրապարակվի առաջիկա օրերին:

18-го июня было созвано заключительное пленарное заседание третьего форума армянских партий, которое вели организаторы форума – председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян и заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
В ходе заседания с докладом на тему "Основные вызовы внешней политики армянских государств параллельно с современными геополитическими развитиями" выступил эксперт Ованнес Игитян.
Затем состоялся обмен мнениями относительно армянской дипломатии по урегулированию арцахского конфликта, взаимодействия с другими странами, повышения роли парламентов во внешнеполитических процессах и координированной информационной политики в этой сфере.
В завершении заседания была обсуждена и принята заключительная резолюция третьего форума армянских партий, которая будет опубликована в ближайшие дни.