Հայկական կուսակցությունների երրորդ ֆորումը ամփոփել է առաջին օրվա արդյունքները
Հունիսի 17-ին Արցախի խոհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում շարունակվել են հայկական կուսակցությունների երրորդ ֆորումի աշխատանքները: Մինչև առաջին լիագումար նիստի բացումը համաժողովի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հունիսի 16-ին արցախ-ադրբեջանական սահմանին զոհված Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների հիշատակը և ցավակցություն հայտնել նրանց հարազատներին:
Անցում կատարելով օրակարգային հարցերին՝ քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչները առաջինը լսել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի «Հայկական պետությունների անվտանգության հիմնահարցերը» զեկույցը: Այնուհետև «Մեր անվտանգությունը և համաշխարհային անվտանգության սպառնալիքները» թեմայով հանդես է եկել ՀՀ ԱԱԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը: Բանախոսների կողմից մատնանշվել են հայկական երկու հանրապետությունների ներքին և արտաքին անվտանգության մարտահրավերները և ընդգծվել  բանակի մարտունակության և զինված ուժերի հետագա կատարելագործման կարևորությունը:
Երկորդ լիագումար նիստը, որը վարում էր Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, վերաբերում էր հայկական պետություններում սահմանադրական բարեփոխումներով պայմանավորված քաղաքական նոր իրողություններում կուսակցությունների դերակատարությանը: Որպես հիմնական զեկուցող հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Թովմասյանը: Ելույթում մասնավորապես ներկայացվել են այն օբյեկտիվ գործոնները, որոնցով առաջնորդվելով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ընտրել է կառավարման խորհրդարանական, իսկ Արցախի Հանրապետությունը՝ նախագահական համակարգը: Պատասխանելով կուսակցականների և փորձագետների հարցերին՝ զեկուցողը կարևորել է ընդունված Սահմանադրությունները կյանքի կոչելու պատրատվածությունը և այդ ուղղությամբ առկա խոչընդոտները հաղթահարելու անհրաժեշտությունը:
Կեսօրից հետո շարունակվել են երրրորդ լիագումար նիստի աշխատանքները, որը վարել է Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:  «Հայկական կուսակցությունների դերը պետական-քաղաքական նոր համակարգերի իրողություններում» վերտառությամբ զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Տիգրան Թորոսյանը: Մտքերի փոխանակման ընթացքում քաղաքական դաշտի պատասխանատուները անդրադարձել են հայկական կուսակցությունների գործունեության առանձնահատկություններին, զարգացման հեռանկարներին և խոչընդոտներին:
Միջկուսակցական ֆորումի ծրագրի համաձայն՝ լիագումար նիստերի ավարտից հետո մասնակիցները քննարկումներ են անցկացրել աշխատանքային խմբերում: Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը, Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Հակոբյանը և ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը: Շոշափվել են հայկական պետությունների սոցիալ-տնտեսական զարգացման մարտահրավերներին, տեղեկատվական պատերազմներում ԶԼՄ-ների դերին, ժողովրդավարական զարգացման և քաղաքացիական ինստիտուտների կարևորությանը վերաբերող հարցեր: Օրվա ավարտին համաժողովը ամփոփել է աշխատանքային խմբերի քննարկումների արդյունքները:

17-го июня в большом зале заседаний парламента Арцаха продолжился третий форум армянских партий. До открытия первого пленарного заседания участники форума почтили минутой молчания память военнослужащих Армии обороны, погибших 16-го июня на арцахо-азербайджанской границе и выразили соболезнования их родным.
Перейдя к повестке заседания, представители политической арены сначала выслушали доклад бывшего министра обороны Республики Армения Вагаршака Арутюняна "Проблемы безопасности армянских государств". Затем с докладом на тему "Наша безопасность и угрозы для мировой безопасности" выступил бывший руководитель Службы национальной безопасности РА Давид Шахназарян. Он обозначил вызовы для внутренней и внешней безопасности двух армянских республик, а также подчеркнул важность повышения боеготовности армии и дальнейшей модернизации ВС.
Второе пленарное заседание, которое вел премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян, касалось роли партий в контексте новых политических реалий, обусловленных конституционными реформами в армянских государствах. В качестве основного докладчика выступил председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Грайр Товмасян. В докладе, в частности, были представлены те объективные факторы, руководствуясь которыми Республика Армения избрала парламентскую, а Республика Арцах – президентскую форму правления. Отвечая на вопросы членов партий и экспертов, докладчик подчеркнул важность скорейшего претворения в жизнь положений принятых конституций и необходимости преодоления имеющихся препятствий.
Во второй половине дня пленарное заседание вел председатель Национального собрания Арцаха Ашот Гулян. С докладом на тему "Роль армянских партий в реалиях новых государственно-политических систем" выступил бывший председатель Национального собрания Республики Армения Тигран Торосян. В ходе обмена мнениями представители политической арены коснулись особенностей деятельности армянских партий, перспектив развития и других проблем.
Согласно программе межпартийного форума, после завершения пленарных заседаний участники провели обсуждения в рабочих группах.
С речью выступили депутат НС Республики Армения Гагик Минасян, член национальной комиссии телевидения и радио Армении Тигран Акопян и бывший защитник прав человека Армении Лариса Алавердян. Были обсуждены вызовы на пути социально-экономического развития армянских государств, роль СМИ в информационных войнах, важность демократического развития и гражданских институтов. В завершении форума участники подвели итоги обсуждений в рабочих группах.