Աշոտ Ղուլյանի ողջույնի խոսքը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակության ընդունելությանը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմի և աշխատակազմի անունից ուրախ եմ ողջունել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ պարոն Արա Բաբլոյանին և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներին: Մեծ պատիվ է բոլորիս համար հայկական երկրորդ հանրապետության խորհրդարանում հյուրընկալել մեր գործընկերներին և շնորհավորել վերջերս կայացած խորհրդարանական ընտրություններում արձանագրած հաջողության և 6-րդ գումարման Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրվելու կապակցությամբ:
Արցախում ուշիուշով են հետևում մայր հայրենիքում տեղի ունեցող իրադարձություններին և մեծ ոգևորությամբ ընդունում ցանկացած հաղթանակ ու հաջողություն: Համոզված եմ, որ ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, որ առանձնացել են կազմակերպվածության բարձր մակարդակով և թափանցիկությամբ, թարմ շունչ և նոր որակ են հաղորդելու  պետական շինարարության առաջնահերթություններին և հիմք են հանդիսանալու հայոց բնօրրանում ժողովրդավարության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:
Անշուշտ հարկ է նշել, որ Հայաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացներին զուգընթաց Արցախում ևս տեղի են ունեցել մի շարք կարևոր իրադարձություններ, որոնցից մասնավորապես պետք է առանձնացնել 2017թ-ի փետրվարի 20-ի հանրաքվեով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության ընդունումը: Նոր Սահմանադրությունը կոչված է ընդլայնելու մարդու և քաղաքացու իրավունքները, ապահովելու արդյունավետ պետական կառավարման համակարգ և երաշխավորելու սահմանադրական կարգավորումների առավելագույն ճկունություն՝ սրանով իսկ ամրապնդելով Արցախի՝ որպես անկախ պետության կենսունակությունն ու կայուն զարգացումը:
Ի դեպ, չեմ կարող չնշել, որ քաղաքական այդ կարևոր զարգացումները տևական ժամանակով ընդմիջել են Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստերը, թեկուզև, հանուն ճշմարտության, պետք է անպայման նշել, որ այդ նույն ժամանակահատվածում Հայաստանի խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորներ, խմբակցություններ ու հանձնաժողովներ այցելել են Արցախ, եղել են առաջնագծում, ղարաբաղյան կարգավորման թեմայով մի շարք քննարկումներ են ունեցել տարբեր միջազգային ու խորհրդարանական հարթակներում: Կարծում եմ՝ ավելորդ է հիշեցնել, որ այդ այցերն ու հանդիպումները մեծամասամբ տեղի են ունեցել 2016թ. ապրիլյան օրերին ու դրանից անմիջապես հետո:
Ուզում եմ գոհունակությամբ արձանագրել այն փաստը, որ անկախության առաջին իսկ տարիներից հայկական երկու հանրապետությունների միջև ձևավորվել են խորհրդարանական ամուր և գործնական կապեր, որոնք հետագայում հասցվել են ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների մակարդակի և ամրագրվել երկու եղբայրական խորհրդարանների միջև համագործակցության  համաձայնագրով: Այդ տարիներից շատ ժամանակ է անցել, պառլամենտական տարեգրության մեջ հաշվարկվում է վեցերորդ գումարումը, փոխվել են խորհրդարանական քաղաքական ուժերի դասավորությունները, Ազգային ժողովի նախագահները, կատարելագործվել են փոխգործակցության ձևաչափերը, բայց մի բան մնացել է անփոփոխ. Արցախի ու Հայաստանի խորհրդարանական հարաբերությունները անխզելի են, գերակա և առանձնաշնորհյալ:
Արժանին մատուցելով բոլոր գումարումների հայկական խորհրդարանների պատգամավորների և աշխատակազմերի նվիրական ջանքերին՝ տեղին եմ համարում ընդգծել, որ միասնաբար մեզ հաջողվել է պատշաճ մակարդակ ապահովել ժողովրդի ընտրյալների կարգավիճակից բխող՝ օրենսդրական, քաղաքական ու ներկայացուցչական գործառույթների իրականացման համար: Ասվածի վկայությունն է երկու հանրապետությունների օրենսդիր մարմիններում համագործակցության հանձնաժողովների գործունեությունը, փոխադարձ այցելությունները և մշտական հանձնաժողովների՝ հրատապ թեմաների շուրջ, նախապես համաձայնեցված օրակարգով նիստերն ու քննարկումները, տարբեր ձևաչափով հանդիպումները:
Համատեղ աշխատանքի տարիները բարի և մնայուն ավանդույթներ են ձևավորել, որոնք հանդիպումից հանդիպում ավելի են հարստանում: Վստահ եմ, որ գործունեության այս փուլում մենք շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ այդ ավանդույթներին և կատարելագործել հարաբերությունների արդեն գործող կառուցակարգերը՝ հանուն հայոց պետականության ամրապնդման և մեր ազգային երազանքների իրագործման:
Այս նախապատմությունը ամենևին էլ արդյունքների ամփոփում չի նշանակում. գուցե հակառակը՝ հիշեցում առաջիկա անելիքների մասին: Ներկա հանգրվանում, երբ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հերթական ընտրություններից հետո վերսկսել է իր բնականոն աշխատանքները, կարծում եմ պատեհ առիթ է թարմացնելու մեր երկխոսության օրակարգը՝ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով:
Վստահ եմ, որ հենց այս մտադրությունն է եղել Արցախի վաղեմի բարեկամ Արա Սաենի Բաբլոյանի՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելուց հետո առաջին այցելությունը Արցախի Հանրապետություն կատարելու որոշման հիմքում: Համոզված եմ ասում այդ մասին, տեղյակ լինելով, որ մի քանի օր առաջ Հայաստանի խորհրդարանում բարեկամության խմբերի, միջխորհրդարանական հանձնաժողովների կազմավորման ընթացքում պարոն Բաբլոյանը ստանձնել է նաև Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի՝ հայաստանյան համանախագահությունը՝ հաստատելով լավագույն ավանդույթները շարունակելու իր անթաքույց ցանկությունն ու պատրաստակամությունը:
Բարի գալուստ մաղթելով մայր հայրենիքից ժամանած պատվիրակության բոլոր անդամներին՝ խոսքը սիրով փոխանցում եմ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Սաենի Բաբլոյանին:

Приветственное слово Ашота Гуляна на приеме делегации, возглавляемой председателем Национального собрания Республики Армения
15 июня 2017
Многоуважаемый председатель Национального собрания Республики Армения,
От имени депутатского корпуса и аппарата Национального собрания Республики Арцах рад приветствовать председателя Национального собрания Республики Армения господина Ара Баблояна и членов возглавляемой им делегации. Для всех нас большая честь принимать наших коллег в парламенте второй армянской республики и поздравлять с успехом на недавних парламентских выборах и с избранием депутатами Национального собрания Республики Армения 6-го созыва.
В Арцахе внимательно следят за событиями, происходящими в Армении, и с большим воодушевлением воспринимают любую победу и успех. Уверен, что прошедшие в апреле парламентские выборы, отличившиеся высоким уровнем организованности и прозрачностью, придадут новый импульс приоритетам государственного строительства и станут основой для дальнейшего развития и укрепления демократии в Армении.
Безусловно, следует отметить, что параллельно с политическими процессами, происходящими в Армении, в Арцахе также имел место ряд важных событий, из которых, в частности, следует выделить принятие Конституции Республики Арцах на референдуме 20-го февраля 2017 года. Новая Конституция призвана расширить права человека и гражданина, обеспечить эффективную систему государственного управления и гарантировать максимальную гибкость конституционного регулирования, тем самым укрепив жизнеспособность и стабильное развитие Арцаха как независимого государства.
Кстати, не могу не отметить, что эти политические развития на некоторое время прервали заседания комиссии межпарламентского сотрудничества Армения-Арцах, хотя справедливости ради следует обязательно подчеркнуть, что за этот промежуток времени многие депутаты, фракции и комиссии парламента Армении посещали Арцах, бывали на передовой линии, проводили ряд обсуждений касательно карабахского урегулирования на разных международных и парламентских площадках. Думаю, излишним будет напомнить, что эти визиты и встречи в основном происходили в дни апрельской агрессии 2016 года и сразу после этого.
Хочу с удовлетворением констатировать тот факт, что с первых лет провозглашения независимости между двумя армянскими республиками были сформированы прочные парламентские и деловые связи, которые в дальнейшем были выведены на уровень институциональных отношений и закреплены соглашением о сотрудничества между парламентами двух братских государств. С тех пор прошло много лет, в парламентской летописи насчитывается шестой созыв, изменился расклад политических сил в парламенте, сменились председатели Национального собрания, усовершенствовался формат взаимодействия, но одно осталось неизменным – парламентские отношения Арцаха и Армении неразрывны, приоритетны и благоприятственны.
Воздавая должное преданным усилиям депутатов и аппаратов парламентов всех созывов, считаю уместным подчеркнуть, что нам удалось совместно обеспечить должный уровень выполнения законодательных, политических и представительских функций, вытекающих из статуса избранных народом.
Свидетельством сказанного можно назвать деятельность комиссии сотрудничества в законодательных органах двух республик, взаимные визиты, заседания и обсуждения вокруг актуальных тем в постоянных комиссиях с заранее согласованной повесткой, встречи в разных форматах.
За эти годы совместной работы сформировались добрые и непреходящие традиции, которые от встречи к встрече еще более обогащаются.
Уверен, что на этом этапе деятельности мы продолжим оставаться верными этим традициям и совершенствовать уже действующие механизмы регулирования отношений во имя укрепления армянской государственности и осуществления наших национальных чаяний.
Эта предыстория вовсе не означает подведение итогов, быть может даже напоминание о предстоящих действиях. Сейчас, когда после очередных выборов Национальное собрание Республики Армения вновь возобновило свою работу, думаю, удобный повод обновить повестку нашего диалога с целью углубления сотрудничества.
Уверен, что именно это намерение подтолкнуло давнего друга Арцаха Ара Саеновича Баблояна совершить свой первый визит после избрания председателем Национального собрания Республики Армения в Республику Арцах.
Я с уверенностью говорю об этом, будучи осведомленным, что несколько дней назад в ходе формирования в парламенте Армении групп дружбы и межпарламентских комиссий господин Баблоян взял на себя сопредседательство в межпарламентской комиссии Армения-Арцах, тем самым подтвердив свое желание и готовность продолжить лучшие традиции.
Хочу сказать всем членам прибывшей из Родины-Армении делегации добро пожаловать и передать слово руководителю делегации, председателю Национального собрания Армении Ара Саеновичу Баблояну.