Հունիսի 15-ին երկօրյա այցով Արցախ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ դիմավորել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը և այլ պատասխանատուներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց հետո, սա Արա Բաբլոյանի առաջին այցն է Արցախի Հանրապետություն:
Այցի ծրագրի առաջին հատվածում պատվիրակությունն ԱՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել արցախյան ազատամարտի նահատակների և Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:
Այնուհետև, Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների նախագահների կարճատև առանձնազրույցը, ինչին հաջորդել է ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ ԱՀ և ՀՀ ԱԺ-ի պատգամավորների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ու պատվիրակության անդամներին, բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում երկու խորհրդարանների միջև առկա փոխգործակցության մակարդակը:
«Անկախության առաջին իսկ տարիներից հայկական երկու հանրապետությունների միջև ձևավորվել են խորհրդարանական ամուր և գործնական կապեր, որոնք հետագայում հասցվել են ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների մակարդակի և ամրագրվել երկու եղբայրական խորհրդարանների միջև համագործակցության համաձայնագրով»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
«Ինձ համար ամենամեծ պաշտոնը կլինի Արցախի քաղաքացի կոչվելը», -այսպես է սկսել իր ելույթը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Արցախի խորհրդարանականներին ուղղված ողջույնի խոսքում Արա Բաբլոյանը նկատել է, որ նախկինում բազմիցս այցելել է Արացախ, թե որպես Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր և թե որպես բժիշկ:
Նա նույնպես բարձր է գնահատել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հարաբերությունների մակարդակը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել ԱՀ միջազգային ճանաչման խորհրդարանական ջանքերը:
«Արցախը հայկական աշխարհի անբաժանելի մասն է, որի հետ կապված ենք արյամբ, հոգով ու սրտով, մշակույթով ու պատմությամբ: Վստահ եմ, որ Արցախի ժողովրդի ձգտումը ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել»,-նշել է Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի այցի շրջանակներում նախատեսված է հանդիպում նաև ԱՀ բարձրագույն իշխանությունների հետ: Հունիսի 16-ին խորհրդարանների նախագահները կմասնակցեն միջկուսակցական ֆորումի բացման արարողությանը:

15-го июня с двухдневным визитом в Арцах прибыл председатель Национального собрания Республики Армения Ара Баблоян.
Председателя парламента Армении и возглавляемую им делегацию у монумента "Мы и наши горы" встретил председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, руководитель парламентского большинства Артур Товмасян и другие лица.
Это первый визит Ара Баблоян в Республику Арцах после вступления в должность председателя НС РА.
В начале визита делегация в сопровождении заместителя председателя НС Республики Арцах Ваграма Балаяна посетила Степанакертский мемориальный комплекс и воздала дань уважения воинам, погибшим во время Арцахской освободительной войны, и жертвам Великой отечественной войны.
Затем в Национальном собрании состоялась кратковременная беседа руководителей парламентов двух армянских республик, за которой последовала встреча в расширенном составе в большом зале заседаний НС с участием депутатов НС Республики Арцах и Республики Армения. Приветствуя председателя НС РА и членов делегации, Ашот Гулян высоко оценил нынешний уровень взаимодействия между парламентами за эти годы.
"С первых лет провозглашения независимости между двумя армянскими республиками были сформированы прочные парламентские и деловые связи, которые в дальнейшем были выведены на уровень институциональных отношений и закреплены соглашением о сотрудничества между парламентами двух братских государств", – подчеркнул Ашот Гулян.
"Для меня самая высокая должность – называться гражданином Арцаха", – так начал свое слово председатель НС Республики Армения Ара Баблоян.
В приветственном слове парламентариям Арцаха Ара Баблоян заметил, что и прежде неоднократно посещал Арцах и как депутат парламента Армении, и как врач.
Он также высоко оценил уровень межпарламентских отношений между Арменией и Арцахом и выразил готовность продолжить парламентские усилия по международному признанию Республики Арцах.
"Арцах – неотъемлемая часть Армении, с которым мы связаны кровью, душой и сердцем, культурой и историей. Я уверен, что стремление народа Арцаха никто не может остановить", – отметил Ара Баблоян.
В рамках визита председателя НС Республики Армения запланирована встреча с высшим руководством Арцаха. 16-го июня председатели парламентов примут участие в церемонии открытия межпартийного форума.