Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Հարավային Օսիայի Խորհրդարանի նորընտիր նախագահին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Հարավային Օսիայի Խորհրդարանի նորընտիր նախագահ Պյոտր Գասիևին: Նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգարժան պարոն Գասիև,
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Հարավային Օսիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Համոզված եմ, որ Ձեր գործունեությունը այդ բարձր պետական պաշտոնում կնպաստի Հարավային Օսիայի Հանրապետությունում ժողովրդավարության և օրենսդրական դաշտի առաջընթաց զարգացմանը, Հարավային Օսիայի Հանրապետութան և Արցախի Հանրապետության ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների պահպանմանն ու ամրապնդմանը»:

Ashot Ghoulyan Congratulates the South Ossetia Newly Elected Chairman of the Parliament
President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan congratulated the newly elected President of South Ossetia Peter Gasiev. The letter reads as follows:
"Dear Mr. Gasiev,
On behalf of the Republic of Artsakh National Assembly and on my own behalf, I congratulate you on your election as the Chairman of South Ossetia.
I am confident that your activities on such a high state level will contribute to the progress of democracy in the Republic of South Ossetia and legislative framework for the development, maintenance and enhancement of friendly relations between the peoples of South Ossetia Republic and the Republic of Artsakh. "